اقامت, ایتالیا, ایتالیا, ایتالیا, ایتالیا, پذیرش تحصیلی, تحصیلی, وقت سفارت, ویزا

پذیرش تحصیلی ایتالیا

پذیرش تحصیلی ایتالیا

ایتالیا یکی از محبوب ترین کشورهایی است که شرایط تحصیل را برای متقاضیان غیر اروپایی فراهم می آورد. رتبه دانشگاه های این کشور در رتبه بندی QS از 150 تا 600 می باشد و از طرفی این کشور دارای بورسیه ای به نام بورسیه استانی ایتالیا (DSU) می باشد که به نفر از افراد ساکن در کشورهای جهان سوم اعطا می شود. این بورسیه شامل معافیت از شهریه، اقامت، غذای رایگان، کارت تخفیف سفر و پرداخت نهایی 3000 یورو در سال به عنوان بورسیه برای دانشجویان می باشد. پذیرش تحصیلی ایتالیا و شرایط درخواست از دانشگاه های ایتالیا از جمله موضوعاتی است که در این مقاله به بررسی آنها خواهیم پرداخت.

پذیرش تحصیلی در ایتالیا

ایتالیا در جنوب اروپا قرار دارد و اکثر مردم این کشور ایتالیایی صحبت می کنند. زبان تحصیل در مدارس و دانشگاه های ایتالیا انگلیسی و ایتالیایی می باشد. دانشگاه این کشور از قدیمی ترین و معتبرترین دانشگاه های دنیا هستند.هر ساله افراد زیادی در سراسر جهان علاقه مند به مهاجرت تحصیلی به ایتالیا هستند. سطح علمی دانشگاه ها و مراکز آموزشی در ایتالیا بالاست. فارغ التحصیلان رشته های مختلف در بازار کار جهانی مورد توجه قرار می گیرند و می توانند در مشاغل پردرآمد استخدام شوند. از طرفی دانشجویان پس از فارغ التحصیلی می توانند در ایتالیا اقامت و کار کنند.

مزیت‌های تحصیل در ایتالیا

تحصیل در بهترین دانشگاه های اروپا و جهان
فرصت استفاده از بورسیه های دولتی
هزینه پایین زندگی و تحصیل در ایتالیا
امکان تحصیل به زبان انگلیسی و ایتالیایی
امکان انجام کار دانشجویی
اقامت پس از فارغ التحصیلی
امکان سفر به تمامی کشورهای عضو شینگن
آشنایی با فرهنگ غنی ایتالیایی ها و بازدید از آثار شاهکارهای تاریخی
شانس بالا برای گرفتن ویزای
مدرک تحصیلی آن از اعتبار بالایی در اروپا و کانادا برخوردار است.
تنوع تحصیل در زمینه های مختلف

نظام آموزشی ایتالیا

ایتالیا دارای یک نظام آموزشی قدرتمند در مدارس و مقاطع تحصیلی در دانشگاه و قبل از دانشگاه است. سیستم پذیرش تحصیلی ایتالیا برای شهروندان این کشور رایگان می باشد . مقاطع آموزشی در ایتالیا بطور کلی به 3 دوره تحصیل در مدارس ، تحصیل در مقطع لیسانس و فوق لیسانس و تحصیلات عالی دسته‌بندی می‌شود.
برای تحصیل در ایتالیا با انتخاب دوره‌های آموزشی‌ که به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند شما نیازی به مدرک زبان ایتالیایی ندارید و فقط همان مدرک آیلتس یا تافل کافی است. اما برای کورس‌های ارائه شده به زبان ایتالیایی، نیازمند به مدرک زبان ایتالیایی B-2 در این کشور خواهید بود.

تحصیل در مدارس ایتالیا

در مدارس ایتالیا سه سطح آموزشی وجود دارد. این سه مقطع شامل مقطع ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان می باشد. تحصیل و اعزام دانش آموز به ایتالیا مانند تمامی کشورهای اروپایی برای تمامی سنین امکان پذیر است. مدت زمان تحصیل در هر مقطع را می توانید در جدول زیر مشاهده نمائید.
ایتالیا دارای فرهنگ غنی و مردم متمدن است. اما اگر فرزند شما در سنین نوجوانی است و قصد دارید او را برای تحصیل در مقطع پیش دانشگاهی به ایتالیا بفرستید، باید مواردی مانند محل اقامت، نوع مدرسه روزانه یا شبانه و … توجه داشته باشید.

تحصیل مقطع کارشناسی در ایتالیا

اولین دوره دانشگاهی در ایتالیا مقطع لیسانس است. دانشجویانی که قصد تحصیل در مقطع کارشناسی در ایتالیا را دارند باید دارای مدرک دیپلم دوازده ساله باشند. طول این دوره در ایتالیا حدودا بین 3 تا 4 سال است به استثنای دوره های پزشکی که حداقل 6 سال و دوره های حقوق که 5 سال طول می کشد. در ایتالیا برای ورود به بسیاری از رشته ها آزمون ورودی الزامی است، اما در برخی از رشته ها نیازی به آزمون در دوره های کارشناسی نیست. رشته های زیادی در دانشگاه های این کشور ارائه می شود. تحصیل در این مقطع به دو زبان انگلیسی و ایتالیایی می باشد و در سال های اخیر تحصیل به زبان انگلیسی در این کشور رو به افزایش بوده است.
مدارک مورد نیاز برای پذیرش در مقطع کارشناسی عبارتند از:
 •  رزومه کامل تحصیلی
 •  ارائه اصل مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی ترجمه شده
 •  نامه تایید تحصیلی
 •  گواهی ارزشیابی صادره از سفارت ایتالیا
 • انگیزه نامه
 •  مدرک زبان انگلیسی در صورت تحصیل به زبان انگلیسی (آیلتس با حداقل نمره 6 یا تافل IBT با حداقل نمره 2)
 •  مدرک زبان ایتالیایی در صورت تحصیل به زبان ایتالیایی
 • گذرنامه
 • عکس 3.5*4.5

تحصیل مقطع کارشناسی ارشد در ایتالیا

دانشجویان برای تحصیل در ایتالیا در مقطع کارشناسی ارشد باید دارای مدرک لیسانس باشند. مانند ایران، مدت تحصیل در این دوره 2 سال است و متقاضیان باید تسلط خود را به زبان انگلیسی یا ایتالیایی اثبات کنند. به همین دلیل باید مدرک زبان آیلتس با حداقل نمره 6.5 یا مدرک زبان ایتالیایی B2 ارائه دهند. در حین تحصیل در یکی از پیشرفته ترین کشورها، فرصت های شغلی بهتری نیز پیدا خواهید کرد. با 20 ساعت کار پاره وقت در هفته و درآمد متوسط 8 تا 10 یورو در هر ساعت کار می توان بخشی از هزینه های زندگی را تامین کرد.
علاوه بر مدارک مورد نیاز برای دوره کارشناسی، مدارک زیر برای پذیرش در دوره کارشناسی ارشد مورد نیاز است:
 •  ارائه کلیه مدارک دقیق تحصیلی و ترجمه آنها (این مدارک باید به تایید دفتر مرکزی دانشگاه مورد نظر برسد. ترجمه این مدارک باید مانند مدارک دیپلم و پیش دانشگاهی و با مهر لازم انجام شود.)
 • توصیه نامه
 • ارائه گواهی بیمه درمانی برای دانشجویان غیر اتحادیه اروپا

تحصیل در مقطع دکتری در ایتالیا

تحصیل در مقطع دکترا در ایتالیا معمولا با همکاری اساتید در یک پروژه تحقیقاتی انجام می شود. زبان تحصیل در این مقطع ایتالیایی است و داوطلبان این مقطع باید تسلط بسیار خوبی به این زبان داشته باشند، اما برخی از برنامه ها به زبان انگلیسی ارائه می شود و این امکان ادامه تحصیل را برای دانشجویان بین المللی فراهم می کند. مدت زمان تحصیل در ایتالیا 3 تا 4 سال است. دانشجویان دکترا می توانند 30 ساعت در هفته در ایتالیا کار کنند.
مدارک مورد نیاز برای تحصیل دکترا علاوه بر مدارک ذکر شده در بالا، موارد زیر مورد نیاز است:
 •  مدرک زبان گواهی زبان انگلیسی حداقل سطح b2 یا مدرک زبان ایتالیایی در سطح c1
 • ارسال پروپوزال تحقیق
 •  ارسال انگیزه نامه
 • ارائه رزومه علمی (ارائه مدارکی که نشان دهنده سابقه فعالیت علمی شما در برخی از دانشگاه ها باشد.)

مراحل اپلای برای دانشگاه های ایتالیا

اگر میخواهید در خصوص اخذ پذیرش از دانشگا های ایتالیا اقدام نمایید لازم است مراحل زیر را در نطر داشته باشید:

1- انتخاب زبان تحصیل
2- انتخاب رشته و دانشگاه
3- آماده سازی مدارک جهت اخذ پذیرش
4- اقدام برای اخذ پذیرش

بهترین دانشگاه‌های ایتالیا برای تحصیل

دانشگاه های ایتالیا جزء قدیمی ترین دانشگاه های اروپا می باشند و معمولاً از رده بالایی در رده بندی های بین المللی برخوردار هستند.
در اینجا چند دانشگاه برتر ایتالیا جهت پذیرش تحصیلی ایتالیا وجود دارد که بشرح زیر هستند:
 • (دانشگاه بولونیا) University of Bologna
 •  (دانشگاه ساپینزای رم) Sapienza University of Rome
 •  (دانشگاه پادوا) University of Padua
 •  (دانشگاه میلان) University of Milan
 •  (دانشگاه پیزا) University of Pisa
 •  (دانشگاه ناپل فدریکو دوم) University of Naples Federico II
 •  (دانشگاه تورین) University of Turin
 • (دانشگاه اسکلا نرمال سوپریور) Scuola Normale Superiore di Pisa
 • (دانشگاه ترنتو) University of Trento
 •  (دانشگاه ویتا سالوت سن رافائل) Vita-Salute San Raffaele University

بورسیه‌های تحصیلی در ایتالیا

فرصت اخذ بورسیه تحصیلی ایتالیا یکی از عواملی است که دانشجویان زیادی را به این کشور جذب کرده است. به همین دلیل ایتالیا یکی از محبوب ترین کشورهایی است که به مقصد بسیاری از دانشجویان خارجی از جمله ایرانیان شده است.
برای درخواست بورسیه استانی ایتالیا، ابتدا دانشجو باید از طریق دانشگاه دولتی ایتالیا پذیرش شود. پس از پذیرش در دانشگاه، دانشجو باید مدارک بورسیه تحصیلی را با توجه به شرایط کار و درآمد سرپرست، شرایط زندگی و تعداد اعضای خانواده و … تهیه کند و بر اساس این مدارک، دانشجو اعلام می کند که قادر به پرداخت هزینه های تحصیل و زندگی در ایتالیا نیست و با ارائه اطلاعات مالی مربوطه می تواند از بورسیه استانی ایتالیا استفاده کند .
دانشگاه های ایتالیا و همچنین دولت ایتالیا هر ساله بورسیه های تحصیلی متعددی را به دانشجویان واجد شرایط ارائه می دهند. انواع مختلفی از بورسیه های تحصیلی ایتالیا وجود دارد که بسته به دانشگاه انتخابی هر کدام درصد مشخصی از شهریه و هزینه زندگی دانشجو را ارائه می دهند .
ما در ویزامون شما را برای تحصیل در ایتالیا و گرفتن بورسیه تحصیلی در این کشور راهنمایی می کنیم.  برای دریافت پذیرش تحصیلی ایتالیا همین حالا اقدام نمائید.
یکی از مهم ترین بورسیه های تحصیلی در ایتالیا بورسیه تحصیلی DSU می باشد که هر ساله دانشجویان زیادی به ایتالیا مهاجرت می کنند. این بورسیه ها شامل معافیت از شهریه، خوابگاه، غذای رایگان و کارت تخفیف برای تردد است. در نهایت، پرداخت سالانه 3000 یورو به عنوان عنوان کمک هزینه تحصیلی برای دانشجویان است.

هزینه مهاجرت تحصیلی به ایتالیا

متقاضیانی که مایل به تحصیل در ایتالیا هستند باید از شهریه و هزینه های دانشگاه های آن کشور آگاه باشند. شهریه سالانه بر اساس مقطع، دانشگاه و شهر ایتالیا متفاوت است. هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی ایتالیا بیش از 900 یورو در سال است. به طور کلی، هزینه های تحصیل برای دانش آموزان غیر اروپایی بیشتر از اروپایی ها با است و هزینه های تحصیل برای دانش آموزان در ایتالیا معمولاً بر اساس وضعیت مالی والدین است.
مانند اکثر کشورهای اروپایی در ایتالیا، دانشگاه های خصوصی هزینه ای دریافت می کنند و شهریه این دانشگاه ها بیشتر از دانشگاه های دولتی است. متوسط شهریه در دانشگاه های خصوصی بین 6000 تا 20000 یورو در سال متغیر است و این مبلغی است که دانشجویان در روز ثبت نام خود در دانشگاه باید پرداخت کنند. در صورت اعطای بورسیه به دانشجو، تمام هزینه های پرداختی آنها به دانشگاه در سال دوم تحصیلی بازپرداخت می شود.
اگرچه هزینه های تحصیل در این کشور به صرفه است اما هزینه های دیگری مانند هزینه اسکان، غذا، حمل و نقل، کتاب و … وجود دارد.
جزئیات هزینه‌های تحصیل در کشور ایتالیا به شرح زیر می باشد:

شهریه دانشگاه‌های دولتی ایتالیا بین ۹۰۰ تا ۴۰۰۰ یورو در سال است.
دانشگاه‌های خصوصی ایتالیا سالانه ۶۰۰۰ یورو تا ۲۰۰۰۰ یورو است.
مقطع کارشناسی ١٢٠٠ تا ۴٠٠٠ یورو در سال
مقطع کارشناسی ارشد ١۵٢٠ تا ١٢٠٠٠ یورو در سال
دکترا ٩٠٠ تا ۴٠٠٠ یورو در سال
اجاره‌بها خوابگاه ۲۵۰ تا ٧٠٠ یورو در ماه
خورد و خوراک ١۵٠ تا ٢٠٠ یورو در ماه
حمل و نقل عمومی ۲۵ تا ۴۵ یورو در ماه

کار پس از تحصیل در ایتالیا

دریافت اجازه اقامت در ایتالیا با جستجوی کار مرتبط است. در صورتی که داوطلب بتواند پس از تکمیل و امضای رسمی قرارداد کاری با یک کارفرما، شغلی پیدا کند، پس از 5 سال کار در آن کشور، متقاضی می تواند اقامت دائم ایتالیا را دریافت کند و سپس برای پاسپورت ایتالیایی و شهروندی ایتالیا اقدام نماید.
یکی از معایب تحصیل در ایتالیا نرخ بالای بیکاری در این کشور است. این امر باعث شده است که دانشجویان بین المللی نتوانند پس از فارغ التحصیلی کار پیدا کنند و شانس کمی برای کار در ایتالیا پس از فارغ التحصیلی داشته باشند و در نهایت نتوانند اقامت خود را در ایتالیا تمدید کنند
تسلط به زبان ایتالیایی و تسلط بر یک مهارت عملی کمک زیادی به یافتن شغل مناسب دانشجویی می کند. اگر مهارت های شما با رشته تحصیلی شما مطابقت داشته باشد، شرایط مساعدتر است. دانشجویان معمولاً برای کسب درآمد و هزینه های زندگی و تحصیل مشغول به کار می شوند.

خوابگاه دانشجویی در ایتالیا

پیدا کردن محل اقامت در ایتالیا در حین تحصیل ممکن است کمی دشوار به نظر برسد. دانستن اینکه همه دانشگاه های ایتالیا نمی توانند به دانشجویان بین المللی خوابگاه ارائه دهند، مطمئناً به درک این موضوع کمک خواهد کرد. واضح است که خوابگاه ها بسیار ارزان تر هستند . اما اگر دانشگاه درخواست شما خوابگاه ارائه نمی دهد، می توانید سعی کنید یک واحد مشترک پیدا کنید. البته توجه به این نکته ضروری است که اگر بتوانید واحدی نزدیک به دانشگاه خود پیدا کنید، می توانید در هزینه های حمل و نقل خود صرفه جویی کنید.

ویزای همراه دانشجویی ایتالیا

یکی از نگرانی های افرادی که قصد مهاجرت به ایتالیا هنگام اخذ پذیرش تحصیلی ایتالیا را دارند این است که آیا می توانند خانواده خود را با خود بیاورند یا خیر. این افراد جز در شرایط خاص نمی توانند خانواده خود را به عنوان همراه به این کشور بیاورند. امکان همراهی دانشجو به صورت همزمان وجود ندارد و همراه با ویزای توریستی می تواند به مدت محدود در کنار دانشجو باشد.
ویزای همراه به متقاضیانی که در ایتالیا تحصیل می کنند در صورتی اعطا می شود که بتوانند از مالی همسر و فرزندان خود را حمایت کنند. اما در کل امکان گرفتن ویزای موبایل از ابتدای سفر وجود ندارد و نمی توانید همزمان با خانواده سفر کنید. البته باید در نظر داشته باشید که ایتالیا به شما اجازه می دهد تا پس از اخذ اقامت دائم برای ویزای همراه اقدام کنید. پروسه اخذ ویزای همراه ایتالیا از 3 تا 6 ماه به طول می انجامد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اینستاگرم واتس آپ واتس آپ تلگرام