راهنمای کامل اخذ ویزای شنگن + شرایط، مدارک و مشاوره

ویزای یونان

یونان یکی از کشورهای اروپایی در جنوب شرقی این قاره است. یونان با آلبانی، مقدونیه، بلغارستان و ترکیه هم مرز است. یونان به عنوان سرزمین فلسفه، سیاست، بازی های المپیک هیجان انگیز، مهد دموکراسی و مهد تمدن غرب شناخته می شود.

جالب است بدانید یونان در محل تلاقی سه قاره آسیا، اروپا و آفریقا قرار دارد. نکته دیگری که در مورد یونان باید به آن اشاره کنیم این است که این کشور دارای جاذبه های گردشگری طبیعی و تاریخی بسیار جذابی است که امروزه این کشور را به یکی از برترین مقاصد گردشگری برای گردشگر در سراسر جهان تبدیل کرده است.

 

معرفی

یونان یکی از 26 کشور عضو حوزه شینگن است که در سال 1985 ، توافقنامه ای به نام موافقتنامه شینگن را امضا کرد. یونان نیز یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا و عضو پیمان شنگن است. اصطلاحات اتحادیه اروپا و منطقه شنگن اغلب با هم اشتباه گرفته می شوند، زیرا همه کشورهای عضو اتحادیه اروپا ، عضو شنگن نیستند. این کشورها عبارتند از: انگلستان، اوکراین، بلغارستان، رومانی، قبرس جنوبی، کرواسی و...

برای ورود به یونان باید برای ویزای یونان درخواست دهید همانطور که پیش تر گفته شد یونان نیز عضو منطقه شینگن است. در ویزای شینگن یونان کلمه  GRC در پایین ویزا می شود. در صورتی که ویزای شینگن یونان به صورت ویزای یکبار ورود صادر شود، ورود مسافر به منطقه شینگن باید در کشور یونان باشد، اما خروج وی از یکی دیگر از کشورهای حوزه شینگن بلامانع است. اگر ویزای شینگن مولتی صادر شده باشد، ورود و خروج مسافر به منطقه شینگن می تواند به هر کشوری از حوزه شینگن باشد. اما کارشناسان ویزامون توصیه می کنند برای حفظ تعادل مسافر با سفارت یونان،ورود مسافر به منطقه شنگن به خاک یونان باشد. زیرا در غیر این صورت اعتبار مسافر نزد سفارت یونان خدشه دار می شود و به همین دلیل در مراحل بعدی ویزای یونان برای متقاضی با مدت اعتبار کمتری  صادر می شود.

شرایط اخذ ویزای یونان چیست؟

شرایط اخذ ویزای یونان، شرایط شخصی متقاضی مانند سن و ازدواج و همچنین مدارک آنها می باشد. شرایط خوب و مدارک کامل اخذ ویزای یونان را برای متقاضی تسهیل می کند. به طور کلی افراد متاهل بالای 30 سال شانس بیشتری برای دریافت ویزای یونان دارند. همچنین تنظیم اسناد به ویژه اسناد مالی بانکی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. مدارک باید بر اساس استانداردهای سفارت یونان تهیه و ترجمه شوند.کمی بیشتر در زیر لیستی از مدارک مورد نیاز برای ویزای شینگن یونان را ارائه می دهیم.

با توجه به تغییر کارکنان کنسولگری در سفارت یونان، محدودیت ها برای صدور ویزا به این کشور افزایش یافته است. برای گرفتن ویزای یونان بهتر است با شرایط زیر اقدام نمائید.
داشتن تمکن مالی
گردش حساب 3 ماهه آخر متقاضی
تاریخچه سفر ( تراول هیستوری)
 رزرو بلیط هواپیما و واچر هتل تایید شده
 ارائه دعوتنامه معتبر

ویزای یونان و انواع ویزا

به طور کلی انواع ویزای یونان در چهار دسته قرار می گیرند که به Greece visa types معروف  هستند که در این قسمت می خواهیم به آنها اشاره می کنیم.

ویزای نوع A:


ویزای نوع A یونان که به عنوان ویزای ترانزیت نیز شناخته می شود. برای اقامت کوتاه چند ساعته در فرودگاه صادر می شود. اگر قصد پرواز به کشور ثالثی را دارید و در مسیر آن کشور نیاز به توقف و تعویض هواپیما در یکی از فرودگاه های یونان دارید، به این ویزا نیاز خواهید داشت. توجه داشته باشید که حق خروج از فرودگاه را ندارید.

ویزای نوع B :

ویزای یونان نوع B برای مواقعی صادر می شود که پس از یک اقامت کوتاه 5 روزه از طریق زمینی از خاک یونان عبور کنید تا به کشور مقصد خود سفر کنید.

ویزای نوع C :

ویزای نوع C یونان متعلق به دسته ویزای کوتاه مدت است و دارنده آن می تواند حداکثر به مدت 90 روز از یونان یا سایر کشورهای عضو شنگن بازدید کند. ویزای توریستی کشورهای حوزه شینگن در این دسته قرار می گیرد، به این معنی که اگر قصد دریافت ویزای توریستی یونان را دارید، یعنی به ویزای نوع  Cنیاز دارید. لازم به ذکر است که ویزای نوعC  به سه دسته تقسیم می شوند: یکبار ورود ، دوبار ورود و چند بار ورود.

ویزای نوع :

ویزای نوع D یونان برای افرادی صادر می شود که قصد اقامت بیش از 90 روز در این کشور را دارند. این ویزا که به ویزای ملی معروف است برای مقاصد کاری، تحصیلی، سرمایه گذاری و ... صادر می شود.

ویزای توریستی یونان

ویزای توریستی یونان به متقاضیانی اعطا می شود که فقط برای مقاصد گردشگری به این کشور سفر می کنند. این ویزا برای بازدید از خانواده و دوستان بسیار مناسب است. ویزای توریستی یونان به طور کلی نود روز اعتبار دارد و می توان از آن استفاده کرد.

 ویزای توریستی یونان از نوع C است و به دو گروه یکبار ورود (single ) و چند بار ورود (multi ) تقسیم می شود که برای مقاصد گردشگری صادر می شود.

بسته به هدف و تعداد افراد همراه متقاضی در سفر توریستی، نوع ویزای یونان نیز مشخص می شود. ویزای توریستی یونان معمولاً متقاضیان ایرانی که  برای اولین بار درخواست میدهند که با 7 تا 14 روز اعتبار در بازه زمانی سه ماهه صادر میشود.

همانطور که قبلا ذکر شد، ویزای توریستی به صورت ویزای یک بار ورود، دوبار ورود، چند بار ورود یونان صادر می شود. برای گرفتن یکی از این ویزاهای توریستی بهتر است مدارک خود را آماده کرده و به سفارت تحویل دهید تا بتوانید این ویزا را دریافت کنید.

ویزای کاری یونان

یکی از راه های مهاجرت به یونان و اخذ اقامت دائم این کشور مهاجرت کاری و اخذ ویزای کار یونان می باشد. قبل از درخواست ویزای کار یونان، باید یک پیشنهاد کاری از یک کارفرمای معتبر یونانی داشته باشید. البته دریافت پیشنهاد شغلی از یک کارفرمای یونانی به این راحتی نیست و معیارها وضوابط خاص خود را داراست. بنابراین اگر یک کارفرمای یونانی بخواهد کارگران خارجی استخدام کند، ابتدا باید آگهی شغلی مورد نظر را در روزنامه های یونان یا سایر رسانه های یونانی منتشر کنید. اگر پس از گذشت 3 ماه از انتشار این آگهی، هیچ نیروی کاری از شهروندان یونانی شرایط دریافت این شغل را نداشته باشد، کارفرمای نامبرده باید این آگهی شغلی را به مدت 3 ماه دیگر در سراسر اتحادیه اروپا منتشر کند و منتظر بماند اگر هیچ شخصی داوطلب نشود یا واجد شرایط نبود، در این زمان کارفرما میتواند یک نیروی کار خارج ازاتحادیه اروپا را استخدام کند.

ویزای کار به متقاضی اجازه می دهد تا  30 روز در این کشور بماند. در طول این مدت، متقاضی باید به دفتر شهرداری محلی (Dimarchio)  مراجعه کرده و طبق قوانین آن کشور درخواست اقامت کاری را ثبت کند. ویزای کار یونان یکی از راه های مهاجرت به یونان است که متقاضی می تواند 5 سال پس از شروع کار در یونان برای اقامت یونان اقدام کند.
نوع دیگری از ویزای یونان، ویزای یونان برای جستجوی کار است، در این صورت متقاضی باید به مدت 6 ماه در یونان به دنبال کار باشد و اگر در این مدت شغلی پیدا نشد، متقاضی باید یونان را ترک کند.

ویزای تحصیلی یونان

اگر قصد تحصیل در یونان یا تحصیل در دانشگاه های یونان را دارید، به ویزای تحصیلی یونان نیاز دارید. برای تحصیل در این کشور ابتدا باید پس از ارسال درخواست تحصیل در مرکز آموزشی از یکی از دانشگاه ها و مراکز آموزشی آن نامه پذیرش دریافت کنید. پس از اخذ پذیرش از دانشگاه و مدرسه مورد نظرتان، نوبت به دریافت ویزای تحصیلی یونان می رسد. ویزای تحصیلی یونان در مقاطع مختلف تحصیلات عالی تا پایان تحصیل در آن مقطع معتبر بوده و سالانه تمدید می شود. دوره لیسانس در یونان 3 تا 4 سال، دوره کارشناسی ارشد 2 سال و دوره دکترا در این کشور بسته به رشته تحصیلی و تحقیقاتی 3 تا 5 سال طول می کشد.

دانش کافی یکی از دو زبان یونانی و انگلیسی برای تحصیل در یونان الزامی است. متقاضیان پذیرش در دانشگاه های یونان باید گواهی زبان با نمرات کافی ارائه دهند تا نشان دهند که می توانند مطالب درسی را درک کنند. این نکته برای افسر ویزا نیز بسیار مهم است.

به طور کلی در سراسر خاک این کشور 15 کالج آموزش فنی و 22 دانشگاه وجود دارد که هر کدام شرایط خاصی را برای پذیرش دانشجویان بین المللی در نظر گرفته اند. علاوه بر این، پرونده ویزا نیز موضوعی است که باید به صورت جداگانه بررسی شود. به عبارت دیگر، شرایط فردی متقاضی نتیجه درخواست را تعیین می کند.

با این حال سفارت این کشور شرایط ویژه ای را برای صدور ویزای یونان در نظر گرفته است. دارندگان مجوز تحصیل در یونان مجاز به انجام کار دانشجویی تا سقف مشخصی در طول تحصیل هستند.علاقه مندان به تحصیل در یونان می توانند از امتیازاتی مانند بورسیه تحصیلی، تخفیف بلیط حمل و نقل عمومی، امکانات فرهنگی و هنری و از همه مهمتر اجازه اقامت دائم بهره مند شوند. برای بهره مندی از تمامی این مزایا، تنها کاری که باید انجام دهید این است که مجوز تحصیل در یونان را دریافت کنید.

مراحل دریافت ویزای یونان

مراحل اخذ ویزای یونان به شرح زیر است:

بررسی مدارک متقاضی
تعیین وقت سفارت یونان برای متقاضی
تکمیل فرم ویزای یونان
تهیه و ترجمه مدارک هویتی، شغلی و اسناد مالی
مراجعه حضوری به سفارت یونان در روز سفارت جهت ارائه مدارک، بایومتریک (انگشت نگاری) و مصاحبه
در انتظار پاسخگویی ویزای یونان

مدارک مورد نیاز جهت دریافت ویزا یونان

فرم درخواست ویزای یونان

رسید پرداخت هزینه درخواست ویزا

اصل پاسپورت

اصل و ترجمه کارت ملی و شناسنامه 

2 قطعه عکس رنگی 4*6

در صورتی که قبلا ویزا شنگن و یا ویزا کشور معتبر دیگری دریافت کرده اید کپی از آنها و مهر های ورود و خروج 

گردش حساب ۳ ماهه آخر به همراه تمکن مالی

گواهی اشتغال به کار که در آن تاریخ استخدام - سمت - میزان حقوق و مرخصی ذکر شده باشد به همراه فیش حقوقی . ( برای کارمنداگ و کارگران )

پروانه کسب و یا ثبت شرکت و یا کارت بازرگانی . ( برای صاحبان مشاغل )

گواهی بازنشستگی ( برای افراد بازنشسته )

گواهی اشتغال به تحصیل ( برای دانشجویان )

بیمه مسافرتی

ارائه دعوت نامه (در صورت وجود)

اصل و ترجمه کلیه اسناد ملکی( در صورت وجود )

اصل و ترجمه سند ازدواج (حتی در صورتی که همسرتان شما را در این سفر همراهی نکند)

رزرو قطعی بلیط هواپیما و واچر هتل

دلایل ریجکتی ویزای یونان

رد ویزای یونان به دلایل متعددی صورت می گیرد که دلیل اصلی آن این است که افسر ویزا از بازگشت متقاضی به کشور خود مطمئن نیست. در برخی موارد مشخص شد که متقاضی دارای مدارک کامل و سابقه سفر کافی است، اما افسر ویزا بنا به دلایلی درخواست را رد کرده است. مدارک سفر (رزرو هتل و رزرو بلیط پرواز) و سوابق شغلی و مالی متقاضی به تنهایی کافی نیست و متقاضی باید برنامه سفر دقیقی را به مسئول سفارت ارائه دهد. به عنوان مثال، اگر متقاضی قصد سفر ترکیبی به سوئیس و ایتالیا را دارد، باید اعلام کند که چند شب در سوئیس و در کدام هتل و چند شب در ایتالیا و در کدام هتل در خواهد بود. بنابراین عدم توضیحات کافی در مورد برنامه سفر و هدف از سفر یکی از دلایل قانع نشدن سفارت یونان و ریجکت شدن ویزای یونان می باشد.

دلایل دیگر ریجکتی ویزای یونان به شرح زیر است:


عدم اطمینان از بازگشت متقاضیان به کشور خود
ارائه مدارک جعلی یا غیر واقعی
ناتوانی در متقاعد کردن افسر ویزا در مورد هدف سفر به یونان
عدم توانایی در پرداخت هزینه اقامت در یونان
عدم اخذ بیمه مسافرتی

لازم به ذکر است که اخذ ویزای تضمینی یونان برای شخصی در نظر گرفته شده است که دارای شرایط مناسب از جمله شرایط سنی و سابقه سفر به کشورهای جهان و همچنین مدارک کامل به ویژه تمکن مالی و موجودی حساب کافی باشد.

نحوه اعتراض به ریجکتی ویزای یونان

برای اعتراض به رد ویزای یونان، اولین قدم این است که دلیل ریجکت شدن ویزای یونان از سفارت یونان را بدانید. دلیل رد ویزای یونان در نامه سفارت آمده است. سپس در مرحله دوم باید نامه ای با فرم وقالب استاندارد ( نامه اعتراض ویزای شینگن ) تهیه و خطای سفارت و با دقت تمام دلایلی که نشان دهنده اشتباه سفارت در ریجکتی ویزا شرح دهید. اگر دلیل امتناع سفارت از ویزای شینگن صحیح است، نباید نامه ای اعتراض به رد ویزای شینگن بنویسید. در این صورت، متقاضی باید  6 ماه پس از رد ویزای شینگن، مجددا برای ویزای شینگن اقدام کند.با توجه به حساسیت نامه رد ویزای شینگن از نظر شکل، محتوا، جمله بندی و توضیحات متن، توصیه می شود نسبت به رفع رد ویزای شینگن توسط کارشناسان مجرب ویزامون اقدام نمائید.