راهنمای کامل اخذ ویزای شنگن + شرایط، مدارک و مشاوره

ویزای آلمان

آلمان یکی از قوی‌ترین اقتصادهای جهان است که نرخ بیکاری بسیار پایینی در حد ۵/۶ درصد دارد. به‌علت شهریه پایین دانشگاه‌های برتر آلمان و یا امکان تحصیل رایگان در آلمان، بسیاری از دانشجویان رویای تحصیل در آلمان را دارند. این کشور همچنین دارای امکانات خوبی جهت سرمایه‌گذاری درآلمان و کار در آلمان است. شهروندان کشورهای خارج از اتحادیه اروپا، برای سفر به آلمان، نیاز به ویزا آلمان دارند. این افراد با داشتن ویزای شینگن مجاز به ورود به‌کل منطقه شینگن با یک سند واحد، به‌نام ویزای شینگن هستند.

معرفی

آلمان یکی از قوی ترین اقتصادهای جهان با نرخ بیکاری بسیار است. بسیاری از دانشجویان به دلیل شهریه پایین در بهترین دانشگاه های آلمان و یا فرصت تحصیل رایگان در آلمان رویای تحصیل در آلمان را دارند. این کشور همچنین فرصت های خوبی برای سرمایه گذاری و کار را دارد. شهروندان کشورهای غیر اتحادیه اروپا برای ورود به آلمان نیاز به ویزای آلمان دارند.
با دریافت نمودن ویزای آلمان می توانید سفر خود را به این کشور آغاز کنید. در این مقاله در مورد ویزا آلمان ، نحوه دریافت و شرایط خواهید خواند. برای کسب اطلاعات کامل در مورد ویزای آلمان کافی است تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.
آلمان یکی از اقتصادی ترین کشورهای اروپاست. کمتر کسی نام آلمان را شنیده و از شهرت اقتصاد قوی آن بی خبر باشد. بنابراین، بسیاری از افراد هر ساله به دنبال ویزای آلمان هستند.در صورتی که پس از مطالعه مقاله نحوه اخذ ویزای آلمان، تمایل به کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه داشتید ، می توانید با تماس با موسسه ویزامون از خدمات مشاوره رایگان مشاورین بهره مند شوید.

توصیه می شود برای تکمیل مدارک و اخذ ویزای تحصیلی، ویزای کار، ویزای سرمایه گذاری و ویزای پزشکی از افراد با تجربه و حرفه ای در این زمینه اطلاعات کافی دریافت کرده و از وکیل متخصص ویزا کمک بگیرید. با این حساب ویزامون با داشتن پرسنل و وکلای مجرب زمینه مهاجرت توانسته است رزومه و پرونده ای درخشان از انواع ویزاها را ثبت کند.

انواع ویزای آلمان

برای سفر به کشوری مانند آلمان، قبل از سفر به ویزای این کشور نیاز دارید. پس از اخذ این ویزا در کمترین زمان ممکن وارد این کشور خواهید شد. برای آشنایی با انواع این ویزاها و نحوه دریافت ویزای این کشور کافیست با ما همراه باشید.

به طور کلی ویزا آلمان به دو دسته ویزای کوتاه مدت و ویزای بلند مدت تقسیم می شود.

انواع مختلفی از ویزا آلمان وجود دارد که می توان برای آنها اقدام نمود. بسته به نیاز افراد و هدف از سفر، می توانند یکی از ویزای آلمان را دریافت کنند. ویزای آلمان شامل ویزای توریستی، ویزای تحصیلی، ویزای کاری، ویزای سرمایه گذاری ،ویزای تجاری و ... می باشد.

ویزای توریستی آلمان

با توجه به تعداد زیاد پناهندگان ایرانی در آلمان، در حال حاضر ویزای توریستی تحت شرایط سختی صادر می شود. داشتن تمکن مالی مناسب و گردش حساب تاثیر زیادی در اخذ ویزای توریستی آلمان دارد. ارائه دعوتنامه و برنامه سفر شانس شما را برای اخذ ویزای توریستی آلمان افزایش می دهد. این ویزا به شما این امکان را می دهد که هر 6 ماه یکبار به مدت 90 روز در این کشور اقامت داشته باشید.

ویزای توریستی آلمان در انواع مختلفی صادر می شود. این ویزا شامل ویزای ترانزیت فرودگاهی ، ویزای توریستی کوتاه مدت، یک بار ورود و دو بار ورود می باشد و ویزای بلند مدت است.

ویزای تحصیلی آلمان

اگر قصد تحصیل در آلمان را دارید، باید برای ویزای تحصیلی آلمان اقدام کنید. با ویزای تحصیلی آلمان می توانید بدون هیچ مشکلی شروع به تحصیل در این کشور کنید. ویزای تحصیلی آلمان تنها با دعوتنامه تحصیلی از یکی از موسسات آموزشی معتبر آلمان امکان پذیر است.
اخذ ویزای آلمان از طریق تحصیل یکی از گزینه هایی است که معمولا برای اکثر دانشجویانی که به دنبال تحصیلی کم هزینه و با کیفیت در اروپا هستند، توصیه می شود. به طور کلی، در صورت داشتن مدرک زبان آلمانی در سطح B2، تحصیل برای افراد غیر بومی نیز رایگان است. همچنین شایان ذکر است دانشجویان بین المللی می توانند در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری تحصیل کنند. ضمناً طول مدت تحصیل در آلمان برای دوره لیسانس 3 سال و در مقطع کارشناسی ارشد 1 تا 2 سال می باشد. دوره تحصیل در مقطع دکتری نیز بسته به رشته و استاد بین 3 تا 5 سال به طول می انجامد.برای پذیرش در دانشگاه های این کشور، ارائه مدارک تحصیلی بسیار ضروری و مهم است. نکته دیگر برای اخذ ویزای آلمان اثبات تمکن مالی است.

ویزای کاری آلمان

اساساً دو راه برای اخذ ویزای آلمان از طریق کار وجود دارد. روش اول، افراد جویای کار را ملزم به دریافت نامه پیشنهاد شغلی از کارفرمایان شرکت های آلمانی در آن کشور می کند. برای این کار، متقاضیان باید رزومه کاری و تحصیلی و سوابق خود را به شرکت مربوطه ارسال نمایند و درخواست مصاحبه با کارفرما را داشته باشند. اگر در مصاحبه خود پذیرفته شده اید، لازم است کارفرما اولین اقدامات را برای پیگیری صدور دعوت نامه انجام دهد. روش دوم به ویزای جستجوی کار آلمان نیز معروف است و تنها توسط دو کشور اروپایی اتریش و آلمان ارائه می شود.آلمان به دلیل اقتصاد قوی و با ثبات خود به کارگران واجد شرایط برای مقابله با کمبود کارکنان نیاز دارد. بنابراین آلمان این نوع ویزا را هم برای شهروندان اتحادیه اروپا و هم برای شهروندان غیر اتحادیه اروپا ارائه کرده است. این ویزا به افراد واجد شرایط و متخصصی داده می شود تا در مدت زمان 6 ماه فرصت شغلی مناسبی در آن کشور به دست آورند.

ویزای سرمایه گذاری

با توجه به شرایط اقتصادی موجود در آلمان، فرصت سرمایه گذاری در این کشور برای افراد بین المللی بسیار مناسب است. آلمان در سال های اخیر در جذب سرمایه گذار بسیار موفق بوده و توانسته است سرمایه گذاران خارجی زیادی را از اتحادیه اروپا و سایر نقاط جهان جذب کند. لازم به ذکر است که سرمایه گذاری در رستوران های زنجیره ای مانند مک دونالد، کینگ برگر، مترو و ... در آلمان بسیار محبوب است. ثبت شرکت در آلمان نیز می تواند گزینه مناسبی برای تجارت و انجام تجارتی باشد که نیاز به صادرات و واردات دارد. سرمایه گذاران در این کشور حتی می توانند اقامت دائم آلمان را اخذ نمایند .با این نوع ویزا می توانید از خدمات پزشکی درمانی و تحصیل رایگان بهره مند شوید.

ویزای تجاری آلمان

سالانه افراد زیادی به دلایل مختلف به کشور آلمان سفر می کنند.کشور آلمان همچنین یک مقصد تجاری برای بسیاری از شرکت ها و افراد است. از آنجایی که آلمان مغناطیسی برای شرکت و شرکت معتبر جهانی است، ویزای تجاری متعدد آلمان هر ساله برای متقاضیانی که مایل به شرکت در جلسات تجاری، کنفرانس های مرتبط یا انجام تجارت در خارج از کشور هستند صادر می شود.ویزای کوتاه مدت آلمان که برای مقاصد تجاری صادر میشود به شما اجازه حداکثر 90 روز اقامت در این کشور را می دهد.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای آلمان

در جهت اقدام به اخذ ویزای آلمان باید مدارک زیر را به سفارت این کشور ارائه دهید:

• فرم درخواست ویزای آلمان و رسید پرداخت هزینه درخواست ویزا
• گذرنامه معتبر متقاضی به همراه کلیه ویزاها و گذرنامه‌های قبلی
• دو قطعه عکس
• ارائه دعوت نامه معتبر
• اثبات اقامت در آلمان
• پوشش بیمه درمانی مناسب
• اثبات تمکن مالی
• رزرو بلیط رفت و برگشت و واچر هتل
• گواهی اشتغال به کار
• کلیه اسناد ملکی
• سند ازدواج
• نامه عدم سو پیشینه
• گواهی اشتغال به تحصیل (در صورت محصل بودن)

مراحل و روند درخواست ویزای آلمان

برای درخواست ویزای آلمان باید مراحل زیر را طی کنید:

  • پر کردن فرم درخواست ویزای آلمان
  • وقت سفارت آلمان
  • اسناد مورد نیاز را آماده کنید
  • شرکت در مصاحبه
  • پرداخت هزینه

وقت سفارت آلمان

برای مراجعه به سفارت آلمان باید از سفارت این کشور وقت بگیرید. وقت سفارت آلمان به شما این امکان را می دهد که در تاریخ و ساعت مشخصی به سفارت مراجعه کنید. در واقع ارائه این زمان باعث ایجاد نظم بیشتر در بین متقاضیان ویزا می شود.
وقت سفارت آلمان در ایران از طریق کارگزاری ویزامتریک می باشد. پس از ثبت نام در سایت ویزامتریک و تعیین نوع ویزا، می توانید وقت سفارت خود را تعیین کنید. ویزای سفارت آلمان از تاریخ درخواست حدود 45 روز در دسترس است.

مدت زمان دریافت ویزای آلمان

مدت زمان اخذ ویزای آلمان بستگی به نوع ویزا دارد و برای انواع مختلف ویزا ممکن است مدت زمان متفاوتی طول بکشد تا متقاضی ویزای آلمان را دریافت کند. اما تعداد متقاضیان نیز فاکتور بسیار مهمی برای زمان دریافت ویزای آلمان است. باید گفت وقتی تعداد متقاضیان کم باشد زمان گرفتن وقت سفارت کوتاهتر می شود و بالعکس وقتی تعداد متقاضیان مثل الان زیاد است، متقاضیان باید بیشتر منتظر بمانند تا بتوانند مصاحبه ویزای خود را انجام دهند.

دلایل ریجکت ویزای آلمان

اگر برای ویزای آلمان اقدام می کنید، امکان رد شدن ویزای شما به دلایل مختلفی وجود دارد. در این بین افسر ویزا می تواند به طور کلی به شما توضیح دهد که دلیل رد ویزا چه بوده است. بنابراین بهتر است قبل از درخواست ویزا با دلایل ریجکت آشنا شوید.
آلمان نسبت به ورود افراد به کشور خود بسیار حساس است، از این رو تعداد افرادی که از ویزا رد می شوند زیاد است.
بسیاری از افرادی که برای ویزا درخواست داده اند و با رد شدن ویزای خود مواجه شده اند به دنبال دلیل آن هستند. در برخی موارد مشاهده می شود که متقاضی از تمکن مالی لازم و حتی تجربه سفر به آلمان برخوردار بوده اما درخواست وی رد شده است. در اینجا دلایل رد ویزای آلمان را بررسی می کنیم.

عدم اعتماد افسران ویزای المان به بازگشت متقاضی
ارائه پاسپورتی نامعتبر
اتمام زمان اقامت
داشتن سو پیشینه و یا ارائه ندادن گواهی معتبر جهت نداشتن سو پیشینه
معتبر نبودن بیمه مسافرتی
ناقص بودن مدارک شناسایی ویا ارائه مدارک جعلی

اگر هر یک از موارد فوق ناقص باشد، احتمال رد ویزا متقاضی زیاد است. دلیل رد ویزا از طریق سایت سفارت آلمان به متقاضی اطلاع داده می شود. متقاضی می تواند اعتراض خود را علیه این تصمیم برای بررسی به دادگاه اداره مهاجرت ارسال کند.
نامه باید با دلیل محکم و معتبر نوشته شود. در برخی موارد، متقاضی می تواند مدارک جدیدی را به اداره مهاجرت ارائه کند تا ثابت کند که ویزا به اشتباه رد شده است.