راهنمای کامل اخذ ویزای هلند+ شرایط، مدارک و مشاوره

ویزای هلند

ویزای هلند به شما این امکان را می دهد که به این کشور زیبا و دیدنی سفر کنید و از جاذبه های بی نظیر آن دیدن کنید. هلند یکی از کشورهای اروپایی منحصر به فرد و دیدنی است که سالانه گردشگران زیادی از آن دیدن می کنند. از جاذبه های هلند می توان به پایتخت این کشور، شهر دیدنی و زیبای آمستردام اشاره کرد.

معرفی

هلند، معروف به سرزمین گل ها، کشوری در اروپای غربی است که از 12 استان تشکیل شده است که از شرق با آلمان، از جنوب با بلژیک همسایه است.هلند را همه ما با گل لاله می شناسیم و البته در تمام دنیا به سرزمین آسیاب بادی نیز معروف است. این کشور شرایط اقتصادی بسیار خوبی دارد و تجارت اصلی آن با سایر کشورها کشت و تجارت گل به ویژه گل لاله است، هلند یکی ازبندر بزرگ اروپا را دارد و روزانه کشتی های زیادی در این بنادر پهلو می گیرند تا کانتینرهای پر از گل را  به سراسر جهان صادر می کنند. تجارت هلند به اروپا محدود نمی شود و این کشور شرکای تجاری زیادی در آمریکا و آسیا دارد.

هلند از نظر سرمایه گذاری و کسب و کار نیز به عنوان سومین کشور برتر جهان شناخته می شود، علاوه بر این، برخی از دانشگاه های این کشور در فهرست  200 دانشگاه برتر جهان قرار دارند که این امر باعث شده که بسیاری از دانشجویان بین المللی  هلند را به عنوان مقصدی برای تحصیل انتخاب نمایند.

مواردی که در بالا ذکر شد، هلند را به کشوری قدرتمند با رشد اقتصادی بسیار خوب تبدیل کرده و به همین دلیل متقاضیان خارجی زیادی مایل به مهاجرت به این کشور هستند. با این حال، آنچه با وجود همه این ویژگی ها خودنمایی می کند، قوانین و الزاماتی است که در این کشوربرای دریافت ویزای در نظر گرفته شده است. علاقه مندان به ورود به این کشور ابتدا باید یکی از انواع ویزا را با توجه به اهداف خود از سفر انتخاب نمایند.

هلند یکی از اعضای اتحادیه اروپا و منطقه شنگن است. بنابراین با توجه به رعایت قوانین حوزه شینگن از سوی دولت هلند، می توان گفت که دسته بندی های اصلی ویزای هلند مشابه ویزای شینگن بوده و شامل ویزای کوتاه مدت نوع C و ویزای بلند مدت نوع D و ویزای ترانزیت می باشد. 

خوشبختانه سفارت هلند در ایران فعال بوده و انواع خدمات ویزای هلند را به متقاضیان ایرانی ارائه می دهد. اگر درخواست های شما شامل انواع مختلف ویزای طولانی مدت هلند یا کارت اقامت هلند است و قصد مهاجرت به هلند را دارید، باید مستقیماً از طریق کنسولگری هلند و سفارت درخواست دهید.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره چگونگی اخذ ویزای شینگن هلند تا پایان این مقاله با ما همراه باشید و در صورت داشتن هرگونه ابهامی با کارشناسان ما در ویزامون تماس بگیرید.

انواع ویزای هلند

هلند یکی از توریستی ترین کشورهای اروپاست. برای سفر به این کشور باید برای ویزای هلند اقدام کنید. ویزا در واقع به شما اجازه ورود به هلند را می دهد. اگر می خواهید برای اقامت هلند اقدام کنید، بهتر است برای دریافت اقامت، ازبه صورت قانونی درخواست دهید.

ویزای هلند در انواع مختلفی ارائه می شود و در واقع این تنوع در ارائه ویزا به گونه ای است که هر فردی می تواند با هر هدف به این کشور سفر کند. در ادامه انواع ویزا سوئیس را نام برده و به توضیح هر یک میپردازیم.

ویزای کوتاه مدت هلند یا شینگن

ویزای تحصیلی هلند

ویزای کاری هلند (ویزای طولانی مدت)

ویزای ترانزیت فرودگاهی هلند

ویزای بازگشت هلند

ویزای MVV

ویزای کوتاه مدت هلند یا شینگن

ویزای کوتاه مدت یا شینگن هلند به این معنی است که شما فرصت دارید حداکثر 90 روز در هلند بمانید و زندگی کنید . انواع مختلفی از ویزای توریستی هلند وجود دارد که به ویزای کوتاه مدت نیز معروف است. ویزای کوتاه مدت هلند در انواع مختلفی از جمله ویزای یکبار ورود، ویزای دوبار ورود یا ویزای بلند مدت (مالتی) صادر می شود که تعاریف مختلفی برای اهداف خاص ارائه شده است. ویزای توریستی هلند یکی از محبوب ترین و پرطرفدارترین ویزاهای این کشور است.

انواع ویزای کوتاه مدت هلند عبارتند از:

ویزای گردشگری یا تفریحی هلند

بازدید از خانواده

تجاری

شرکت در همایش یا سمینار

ویزای تحصیلی هلند

یک راه دیگر برای ورود به هلند درخواست ویزای دانشجویی هلند است. هلند به دلیل سیستم آموزشی باکیفیت خود هر ساله افراد زیادی را به خود جذب می کند. هزینه پایین زندگی و تحصیل دانشجویان بین المللی را وادار کرده است که برای ویزای تحصیلی هلند درخواست دهند.

متقاضیانی که قصد تحصیل در هلند در مقاطع مختلف تحصیلی از جمله مدارس، لیسانس، فوق لیسانس و دکترا را دارند، باید برای ویزای تحصیلی اقدام کنند. لازم به ذکر است که دانشجویان در هلند نمی توانند کار کنند و بنابراین بایدتمکن مالی برای تامین هزینه های زندگی و تحصیل در این کشور داشته باشند. اگر به صورت دانشجویی ویزای تحصیلی بگیرید، خانواده شما نیز می توانند پس از ۲ تا ۳ ماه تحصیل ویزای همراه دریافت کنند. لازم به ذکر است که تمامی دانشگاه های هلند به زبان انگلیسی تدریس می کنند.

ویزای تحصیلی هلند فقط زمانی معتبر است که فرد دانشجو باشد که حداکثر مدت آن 5 سال است. پس از فارغ التحصیلی، فرد می تواند مجوز اقامت به مدت 1 سال در هلند را دریافت کند تا شغل مناسبی را پیدا کند.

هزینه های تحصیل در رشته ها و سطوح مختلف می تواند از  8000 یورو تا 20000  یورو در سال متغیر باشد و این هزینه ها بسته به شرایط متفاوت است. علاوه بر این، این کشور هر سال یک بورسیه پنج هزار یورویی برای دانشجویان خارجی در نظر گرفته است که می توانند از  اول فوریه هر سال برای این بورسیه اقدام کنند.

ویزای کاری هلند

امروزه مهاجرت کارگران ماهر به هلند رشد قابل توجهی را تجربه می کند. کشور هلند به دلیل استخدام نیروی کار بین المللی با پیشینه علمی قوی و با تجربه شناخته شده است. با توجه به زیرساخت های قوی در هلند، این کشور نرخ بیکاری بسیار پایینی دارد. در هلند این نرخ 3.88 درصد است که نسبت به سال های گذشته کاهش چشمگیری داشته است.

تنها راه برای شهروندان غیر اتحادیه اروپا برای دریافت ویزا کار این کشور، یک پیشنهاد کاری از سوی یک کارفرما در هلند است. اگر پیشنهاد کاری دارید یا یک پیشنهاد شغلی، فرد می تواند ویزای کار هلند را دریافت کند این فرآیند کمی دشوار و البته طولانی است زیرا احتمال دریافت پیشنهاد کاری ازکارفرمای هلندی کمی کم است. علاوه بر این، کارفرما باید ثابت کند که هیچ فردی که در هلند یا در کشورهای اتحادیه اروپا زندگی می کند نمی تواند شغل مورد نظر را داشته باشد و بنابراین برای شما پیشنهاد شغلی ارسال کرده است.

ویزای کاری انواع مختلفی دارد که شامل موارد زیر میباشد: (لازم به ذکر است که این ویزاها بیشتر شامل شهروندان اتحادیه اروپا می شود.)

ویزای کارمند عادی یا ویزای کارگر مهاجر :این نوع ویزای کار هلند به مدت 3 ماه اعتبار دارد و متقاضی می تواند در مدت 6 ماه به مدت 3 ماه در این کشور اقامت داشته باشد. این ویزا  معروف به ویزای کوتاه مدت هلند  است.

ویزای کاری هلند با نام بازگشت : ویزای بازگشت به کار، این نوع ویزا برای مهاجران خارجی صادر می شود که  در هلند کار می کنند اما می خواهند برای مدت کوتاهی کشور را ترک کنند. این ویزا به منظور جلوگیری از انقضای مدت اقامت فرد صادر می شود و مدت اعتبار آن 3 ماه است و با توجه به شرایط ویژه متقاضی تا 1 سال قابل تمدید می باشد.

GVVA  : این نوع ویزا فقط برای شهروندان خارج از اتحادیه اروپا صادر می شود. در این شرایط فرد باید یک پیشنهاد کاری از طرف کارفرما داشته باشد. مدت زمان این نوع ویزای هلند بیش از 3 ماه است و تا 3 سال قابل تمدید است.

 ویزای کاری نیروی کاری ماهر :برای افرادی با تخصص بالا  که برای افراد با تخصص و دانش بالا صادر می‌شود.

ویزای کار فصلی : این ویزا عمدتاً برای صنعت کشاورزی هلند صادر شده و به مدت 24 هفته معتبر است .

ویزای ترانزیت فرودگاهی هلند

یکی دیگرویزای کوتاه مدت هلند که دارندگان آن می توانند بدون خروج از قلمرو هلند وارد فرودگاه هلند شده و به کشور مقصد اصلی خود سفر کنند. ویزای شینگن نوع A یا همان ویزای ترانزیت نام دارد.این ویزا به شما امکان خروج از فرودگاه هلند نمیدهد و فقط برای ترانسفر ( تعویض پرواز ) استفاده می شود.

ویزای بازگشت هلند

در واقع ویزای برگشت هلند برای افرادی مناسب است که در حال حاضر در هلند هستند و قصد خروج موقت از این کشور را دارند اما به دلایلی مدارک ویزا یا حتی کارت اعتباری خود را گم کرده اند . این افراد برای بازگشت به هلند نیاز به ویزای بازگشت  دارند. برای اخذ این ویزا باید تست ها و مدارک مورد نیاز را به همراه مبلغ 148 یورو به سفارت پرداخت نمائید.

ویزای MVV هلند

افرادی که می خواهند بیش از 90 روز در هلند بمانند باید برای ویزا MVV  اقدام کنند. پس از دریافت این ویزا، اجازه ورود به هلند را دارید.

ویزاMVV  یکی از ویزاهای بلند مدت شناخته شده در هلند است و برای افرادی مناسب است که قصد اقامت بیش از سه ماه در هلند را دارند. برای این کار باید حداقل دو ماه قبل از سفر به کارگزار این کشور مراجعه کرده و درخواست خود را ثبت کنند.

با کسب ویزاMVV میتوانید اقامت هلند را در طی یک دوره زمانی معین اخذ نمایید.ویزاMVV در واقع مشابه ویزای شینگن است، اما با این تفاوت که شما  می توایند به عنوان یک شهروند وارد این کشور شوید.

برای دریافت این ویزا میبایست در آزمون Civic Integration Exam قبول شوید هزینه این آزمون تقریبا 150 یورو میباشد.

مدارک لازم برای ویزای هلند

برای دریافت ویزای هلند، باید مدارکی را به سفارت  ارسال کنید.این مدارک باید صحیح و کامل باشند تا سفارت آنها را تایید کند. اگر مدارک نادرست باشد، سفارت درخواست شما را رد می کند. پس از ارسال مدارک، باید منتظر پاسخ سفارت باشید. مدارک ویزای هلند باید توسط  مترجم رسمی به انگلیسی ترجمه شوند. برای مدارک ویزای هلند نیازی به تایید دادگستری و وزارت امور خارجه نیست و همین مهر دارالترجمه  کافی است.مدارک موردنیاز جهت اخذ ویزای هلند به شرح زیر میباشد:

دو قطعه عکس ۳.۵*۴.۵

گذرنامه فعلی متقاضی به همراه کلیه گذرنامه های قبلی ایشان

اصل و ترجمه شناسنامه و کارت ملی متقاضی

فرم درخواست ویزای هلند

گردش حساب ۳ ماهه اخیر به همراه تمکن مالی

ارائه مدارک شغلی به همراه بیمه تامین اجتماعی

اصل و ترجمه کلیه اسناد ملکی

ارائه دعوت نامه معتبر (در صورت وجود)

واچر هتل

رزرو بلیط رفت و برگشت

مراحل صدور ویزای هلند

روند صدور ویزای هلند به شرح زیر می باشد:

  1. اخذ وقت سفارت از کشور هلند
  2. تکمیل فرم درخواست ویزای هلند
  3. تهیه مدارک مورد نیاز
  4. مراجعه حضوری به سفارت هلند در روز مقرر جهت ارائه مدارک ، انگشت نگاری و مصاحبه

مدت زمان جوابدهی ویزای هلند

بعد از ارسال مدارک ویزای هلند و انگشت نگاری ، بررسی مدارک متقاضی در سفارت حدود 15 تا 20 روز طول می کشدو در این مدت پاسپورت متقاضی در سفارت می ماند در نهایت برای دریافت پاسخ باید به دفتر کارگزاریVFSGlobal  مراجعه نمائید .

دلایل ریجکتی ویزای هلند

همانند درخواست برای سایر ویزاها، برای دریافت ویزای  هلند، باید افسر پرونده را متقاعد کنید که واجد شرایط دریافت ویزا و ورود به آن کشور هستید.

اگر افسری که پرونده شما را بررسی می کند متوجه شود که مدارک شما ناقص است یا از بازگشت شما مطمئن نباشد ، درخواست شما را رد می کند. به طور کلی دلایل رد ویزای توریستی هلند را می توان به شرح زیر دانست:

  • عدم اطمینان افسر از اینکه پس از پایان مدت ویزا به کشور خود باز می گردید
  • داشتن سوء سابقه کیفری 
  • نقصی یا جعلی بودن مدارک

اگر شما هم به هر دلیلی با مشکل رد ویزای هلند مواجه هستید، می توانید برای درخواست رفع رد ویزای هلند روی ما حساب کنید. کافی است با مشاورین ما در ویزامون تماس بگیرید تا کارشناسان ما شما را در این زمینه راهنمایی کنند.

بهتر است توجه داشته باشید که اخیراً سفارت هلند به بسیاری از رد نامه ها پاسخ منفی می دهد و هیچ تضمینی برای رد ویزای هلند وجود ندارد .