راهنمای کامل اخذ ویزای سوئیس + شرایط، مدارک و مشاوره

ویزای سوئیس

سوئیس یکی از مشهورترین کشورها در زمینه گردشگری است و به دلیل اهمیت فراوانی که در این زمینه دارد، هر ساله گردشگران زیادی از سراسر جهان این کشور را به عنوان مقصد سفر خود انتخاب کرده و برای دریافت ویزای سوئیس اقدام می کنند. البته سوئیس نیز مورد توجه افرادی قرار گرفته است که می خواهند در کشور دیگر کار کنند و دلیل این امر را می توان در شرایط کاری مناسب و هزینه های مناسب در این کشور دانست. البته سوئیس یکی از کشورهای حوزه شینگن است، بنابراین گرفتن ویزا آن را نمی توان آسان دانست.

معرفی کشور سوئیس

کشور سوئیس در کنار شهرهای زیبا، کوه های آلپ های واقع شده است و دارای طبعیت بکر است . این کشور ثروتمند دارای اقتصاد بسیار کارآمدی است. سوئیس مکانی ایده آل برای کار و زندگی در اروپای مرکزی است که یکی از پیشرفته ترین بازارهای آزاد در جهان را دارد.

کنفدراسیون سوئیس در غرب اروپا واقع شده و از شمال با آلمان، از جنوب با ایتالیا، از غرب با فرانسه و از شرق با اتریش و لیختن اشتاین همسایه است. جمعیت سوئیس حدود 7.5 میلیون نفر و مساحت آن 41290  کیلومتر مربع است.  سوئیس به عنوان یک جمهوری فدرال اداره می شود که از 26 ایالت تشکیل شده است که هر یک به عنوان یک کانتون شناخته می شوند.که 17 بخش آن به زبان آلمانی است

پایتخت سوئیس شهر برن است و یکی از پرجمعیت ترین شهرهای این کشور به حساب می آید. شهر برن در شمال غربی سوئیس واقع شده است و ساکنان این شهر اغلب به زبان آلمانی صحبت می کنند.ژنو و زوریخ دو شهر جهانی هستند. درآمد سالانه در این کشور برای هر نفر  39000 دلار است. سوئیسی ها به آلمانی، فرانسوی، ایتالیایی، رومانش صحبت می کنند . این کشور مقر سازمان تجارت جهانی و صلیب سرخ است و دفتر سازمان ملل متحد در اروپا در شهر ژنو قرار دارد.

کشور سوئیس از سال  2008 به عضویت منطقه شینگن درآمده است، بنابراین افرادی که به این کشور سفر می کنند و برای ویزای سوئیس اقدام می کنند باید شرایط لازم برای ویزای شینگن را داشته باشند.

برای موفقیت در اخذ ویزای سوئیس کافی است با ما همراه باشید. در پایان این مقاله نکاتی در مورد نحوه اخذ ویزای سوئیس، انواع ویزای سوئیس، مدارک لازم جهت اخذ ویزا و ... اطلاعات کامل را خواهید یافت.برای اینکه بتوانید به سوئیس سفر کنید نیاز به ویزای این کشور دارید.

انواع مختلف ویزای شینگن

ویزای شینگن نوعی ویزای کوتاه مدت است که معمولاً 90 روز اعتبار دارد که بسته به هدف سفر می توان آن را به گروه های زیر تقسیم کرد که با نام های C، B، A و D شناخته می شوند.

ویزای دسته A

این نوع ویزا که به ویزای ترانزیت معروف است، در واقع ویزای فرودگاهی است و برای اقامت یک روزه و انتقال بین کشورهای عضو شینگن معتبر است. لازم به ذکر است خروج از فرودگاه با ویزای نوع A ممنوع می باشد.

ویزای دسته B

ویزای نوع B به ویزای ترانزیت معروف است و اعتبار آن 5 روز است، در واقع مانند ویزای نوع A عمل می کند، تنها تفاوت این ویزا با ویزای نوع  A این است که می توانید با داشتن این ویزا  از فرودگاه خارج شوید و از اعتبار 5 روزه آن استفاده کنید.

C

یکی از مهم ترین و پرطرفدارترین ویزای شینگن ویزای نوع C است که متقاضی می تواند در مدت 6 ماه به مدت 90 روز در منطقه شینگن سفر و اقامت داشته باشد. این نوع ویزا بسته به تعداد ورود به سه نوع تقسیم می شود:

 Single Entry  (یکبار ورود)

با ویزای سینگل نوع C فقط یک بار می توانید وارد منطقه شینگن شوید.

 Double Entry(دوبار ورود)

با ویزای Double نوع  C فرد می تواند برای بار دوم به منطقه شینگن بازگردد

Multiple Entry (چند بار ورود)

هیچ محدودیت ورودی برای ویزای Multiple نوع C  وجود ندارد. با این حال، شما می توانید از این نوع ویزا فقط برای مدت زمان مشخصی استفاده کنید و در هر دوره 6 ماهه،  به مدت3  ماه می توانید بدون قید و شرط از آن برای سفر در منطقه شینگن استفاده کنید.

D

ویزای نوع D که به عنوان ویزای طولانی مدت شناخته میشود برای کار، تحصیل در مدارس و دانشگاه ها یا روش های دیگری که منجر به اقامت دائم می شود استفاده می شود.

ویزای سوئیس را بسته به هدف سفر می توان به انواع مختلفی دسته بندی کرد که البته هر کدام از این ویزاها ویژگی های منحصر به فرد خود را دارند. از انواع اصلی ویزای سوئیس می توان به موارد زیر اشاره کرد:

ویزای توریستی سوئیس

ویزای کاری سوئیس

ویزای تحصیلی سوئیس

ویزا سرمایه گذاری سوئیس

ویزا ازدواج سوئیس

ویزای پزشکی سوئیس

ویزای توریستی سوئیس

ویزای شینگن سوئیس بسته به برنامه سفر متقاضی در انواع مختلفی صادر می شود. ویزای توریستی یکی از رایج ترین ویزاهایی است که توسط سفارت سوئیس برای متقاضیان ایرانی صادر می شود. ویزای توریستی سوئیس یکی از انواع ویزاهایی است که به شما امکان اقامت حداکثر نود روز در این کشور را می دهد. همانطور که ذکر شد، حداکثر اعتبار این ویزا 90 روز است و در صورت تشخیص مسئول سفارت ممکن است این مدت زمان کاهش پیدا کند.

ویزای کاری سوئیس

ویزای کار به عنوان یکی از پرطرفدارترین انواع ویزا در این کشور شناخته می شود و برای دریافت این ویزا باید مدرک زبان معتبر و ارائه دعوتنامه از کارفرمای سوئیس داشته باشید.

شهروندان اتحادیه اروپا برای کار در سوئیس نیازی به ویزای کار ندارند، اما متقاضیان سایر کشورها باید پیشنهاد شغلی و ویزا دریافت کنند. سوئیس یکی از اعضای شینگن است و به همین دلیل برای دریافت پیشنهاد کاری باید منتظر تاییدیه کارفرمای سوئیسی باشید.

طبق قانون، کارفرما باید درخواست شغلی شما را به مدت 3 ماه در سوئیس و سپس برای 3 ماه دیگر در کشورهای اتحادیه اروپا در روزنامه های رسمی آگهی کند. اگر در این مدت هیچ شهروند سوئیسی یا اتحادیه اروپا صلاحیت و تجربه لازم برای پذیرش این موقعیت را نداشته باشد، کارفرما می تواند برای شما پیشنهاد کاری ارسال کند.
بنابراین، به عنوان اولین قدم، باید رزومه خود را در سایت کاریابی سوئیس آپلود کنید تا کارفرمایان سوئیسی به رزومه و اطلاعات تماس شما دسترسی داشته باشند

ویزای تحصیلی سوئیس

ویزای تحصیلی سوئیس برای افرادی صادر می شود که قصد تحصیل در این کشور را دارند. برای دریافت این ویزا، باید از یک مدرسه، دانشگاه یا مؤسسه آموزشی دعوتنامه ای ارائه دهید.

سیستم آموزشی در سوئیس بسیار پیشرفته و مدرن است و دانشگاه های این کشور از شهرت بالایی برخوردار هستند. به همین دلیل متقاضیان زیادی مایل به تحصیل در این کشور هستند. تنها مشکل این است که هزینه های تحصیل در سوئیس بیشتر از سایر کشورهای اروپایی است. در دانشگاه های سوئیس، معمولاً به زبان های فرانسوی، آلمانی، ایتالیایی و رومانیایی تدریس می شود، در حالی که در برخی از مدارس بین المللی به زبان انگلیسی تدریس می شود.

ویزای سرمایه گذاری سوئیس

سوئیس یکی از کشورهایی است که فساد اقتصادی و مصادره اموال در آن بسیار کم است و به همین دلیل محل مناسبی برای سرمایه گذاری خارجی است. نرخ پایین تورم در این کشور باعث موفقیت و سودآوری چندین شرکت در مدت زمان کوتاهی شده است. این ویزا در صورتی قابل دریافت است که متقاضی سرمایه زیادی را برای تجارت یا سرمایه گذاری در سوئیس کنار گذاشته باشد. این سرمایه گذاری می تواند ثبت شرکت، خرید سهام یا راه اندازی یک کسب و کار باشد.

ویزا ازدواج سوئیس

در سوئیس علاوه بر ازدواج بین افراد با دو جنس مخالف، ازدواج همجنس گراها نیز به رسمیت شناخته می شود، برای دریافت این ویزا باید با یک شهروند سوئیسی ازدواج کرده و از او دعوتنامه داشته باشید

ویزای پزشکی سوئیس

این نوع ویزا یک ویزای کوتاه سه ماهه است که برای افرادی صادر می شود که نیاز به درمان و اقدامات پزشکی دارند. برای دریافت این ویزا باید مدارک کامل پزشکی خود را ارائه کرده و در یکی از بیمارستان های کشور سوئد بستری شوید.

مدارک ویزای سوئیس

رسید پرداخت هزینه ویزای درخواستی   

دو قطعه عکس

گواهی اشتغال به کار   

گواهی تمکن مالی به یورو   

اصل و ترجمه کارت ملی و شناسنامه متقاضی   

فرم درخواست ویزای سوئیس    

گذرنامه فعلی (با حداقل 6 ماه اعتبار)  به همراه کلیه گذرنامه های قبلی    

ارائه دعوت نامه (در صورت وجود)    

گردش حساب 6 ماهه اخیر    

اصل و ترجمه کلیه اسناد ملکی  

بیمه مسافرتی

گواهی بازنشستگی ( برای افراد بازنشسته )

سند مالکیت ( در صورت وجود )

گواهی اشتغال به تحصیل ( برای دانشجویان )

پروانه کسب و یا ثبت شرکت و یا کارت بازرگانی ( برای صاحبان مشاغل)

مراحل اخذ ویزای سوئیس

مراحل اخذ ویزای سوئیس به شرح زیر میباشد:

جهت دریافت وقت سفارت سوئیس ابتدا باید درخواست  خود را به صورت آنلاین از طریق وب سایت VFS ثبت نمائید . برای انجام این فرآیند، می بایست اطلاعات هویتی و نوع ویزای درخواستی خود را وارد نمایید.پس از تعیین وقت سفارت در جهت جمع آوری مدارک اقدام نمائید و در زمان تعیین شده جهت انگشت نگاری و ارائه مدارک به دفتر کارگزاری سفارت این کشور مراجعه نمائید .متقاضیان می توانند جهت جلوگیری از ریجکت شدن و افزایش درصد شانس اخذ ویزای سوئیس، فرآیند صدور ویزا را با اطمینان به کارشناسان مجرب ما در ویزامون بسپارند.

مدت زمان جوابدهی به ویزای سوئیس

پاسخ درخواست ویزای خود را بین 14 تا 21  روز کاری پس از مراجعه به دفتر کارگزاری سفارت سوئیس دریافت خواهید کرد، باید با همراه داشتن رسید درخواست ویزا و کارت شناسایی خود به این دفتر مراجعه کنید. لطفاً توجه داشته باشید که برای دریافت پاسخ ویزا باید بین ساعت 8 صبح تا  5 بعدازظهر یکشنبه تا پنجشنبه مراجعه نمائید.

پیگیری و ریجکت ویزای کشور سوئیس

از دلایل اصلی ریجکت شدن ویزای سوئیس می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • سابقه سفر نامناسب
  • ناتوانی در متقاعد کردن افسر ویزا در مورد هدف سفر
  • عدم تمکن مالی
  • ارائه مدارک نامعتبر و یا جعلی
  • ارائه بیمه نامه مسافرتی نامعتبر

هیچ راهی برای رفع ریجکتی ویزای سوئیس وجود ندارد و باید 90 روز پس از رد درخواست مجدد برای رفع نواقص پرونده خود اقدام کنید. همچنین می توانید به افسران ویزای آن کشور نامه اعتراضی بنویسید و برای اعتراض به ریجکتی ویزای سوئیس به سفارت سوئیس در تهران مراجعه نمائید و یا می توانید این نامه را به سفارت سوئیس ایمیل کنید.

سفارت سوئیس در تهران

آدرس سفارت سوئیس : الهیه، خیابان بوستان، خیابان شریفی منش، کوچه یاسمن، پلاک ۱۳

آدرس دفتر کارگزاری سفارت سوئیس: تهران، میدان هروی، خیابان شهید موسوی، مجتمع تجاری هروی، طبقه چهارم مراجعه کنید.