راهنمای کامل اخذ ویزای شنگن + شرایط، مدارک، هزینه ها و مشاوره

ویزای سوئد

سوئد یکی از اعضای منطقه اسکاندیناوی است و در شمال قاره اروپا واقع شده است. سوئد از غرب و شمال با نروژ، از شرق با فنلاند و از جنوب غربی با دانمارک همسایه است.
سوئد از نظر آماری بزرگترین کشور در شمال اروپا، سومین کشور بزرگ اتحادیه اروپا و پنجمین کشور بزرگ در این قاره سبز است. پایتخت و بزرگترین شهر این کشور استکهلم است . کشور سوئد حدود 10.4 میلیون نفر جمعیت دارد و از نظر اقتصادی، فناوری، فرهنگی، آموزشی و رفاه اجتماعی به عنوان کشوری موفق شناخته شده است.

معرفی

سوئد کشوری پیشرفته و مدرن است که از نظر اقتصادی و صنعتی جایگاه خوبی در جهان دارد. این کشور یکی از بهترین کشورها برای زندگی، تحصیل و کار است. زیرا علاوه بر فرصت های شغلی فراوان، از سیستم آموزشی باکیفیت نیز برخوردار است. آموزش و پرورش در این کشور بسیار مهم است. بنابراین فقط دانشجویانی را می پذیرد که دانش علمی بالایی را داشته باشند. این کشور در شمال اروپا در جزیره اسکاندیناوی واقع شده است.سوئد چهارمین کشور بزرگ اروپا محسوب می شود.

متقاضیان می توانند از طرق مختلف به این کشور مهاجرت کرده و اقامت دائم را دریافت کنند که هر کدام نیاز به ویزا دارند. انواع مختلفی از ویزای سوئد وجود دارد که متقاضیان می توانند با توجه به هدف مهاجرتی خود درخواست دهند. البته بهتر است متقاضیان اطلاعات کاملی از در خصوص انواع ویزای سوئد کسب کنند. زیرا انتخاب نوع مناسب ویزا و مراحلی که باید طی شود بسیار مهم است. سوئد نیز مانند سایر کشورهای اروپایی یکی از اعضای پیمان شینگن است و متقاضیان باید برای مهاجرت به این کشور درخواست ویزای شینگن کنند.

سوئد به دلیل شرایط مناسب جهت کار و زندگی یکی از کشورهای مناسب جهت مهاجرت است. سوئد یکی از اعضای عضو اتحادیه شینگن است که از 26 کشور اروپایی شامل فرانسه، آلمان، اسپانیا، سوئیس و پرتغال تشکیل شده است و ویزای سوئد در واقع همان ویزای شینگن است. ویزای سوئد به افراد اجازه کار، تحصیل، اقامت و غیره را می دهد. متقاضیان باید مدارک مورد نیاز را با توجه به هدف مهاجرتی خود به سفارت سوئد واقع در کشور خود ارائه دهند و طبق برنامه زمانی سفارت سوئد باید در زمان مقرر برای اخذ ویزا به اداره مهاجرت مراجعه کنند.

متقاضیان می توانند با کمک وکلا و مشاوران مهاجرت به راحتی مراحل اخذ ویزا و ورود به این کشور را طی کنند. البته به خاطر داشته باشید که درخواست ویزای سوئد به این راحتی نیست. زیرا در صورت نقص در مدارک ارائه شده به سفارت، درخواست
شما تایید نخواهد شد. متقاضیان برای دریافت هر نوع ویزا باید هزینه های لازم را پرداخت کنند. در صورت رد درخواست، هزینه های پرداخت شده به سفارت مسترد نخواهد شد. به همین دلیل بهتر است قبل از هر کاری اطلاعات لازم برای اخذ ویزا و مدارک لازم را به دست آورید و سپس جهت درخواست ویزا اقدام نمائید.

ویزای سوئد دارای شرایط و نکاتی است که همه نکات پیرامون آن را به صورت علمی ارزیابی خواهیم کرد. برای اطلاعات بیشتر می توانید با مشاوران مجرب ویزامون تماس بگیرید و از مشاوره تلفنی رایگان بهره مند شوید. مشاورین ما شرایط شما را بررسی کرده و فرایند اخذ ویزا رابرای شما تسهیل مینمایند.

انواع ویزای سوئد

مهم ترین نکته در مهاجرت به کشورهای دیگر انتخاب نوع مناسب ویزا است. اگر قصد مهاجرت به سوئد و دریافت ویزای سوئد را دارید، باید بدانید که برای چه نوع ویزا اقدام کنید. ویزای سوئد مانند ویزای سایر کشورهای شینگن به چهار دسته کلی تقسیم می شود که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت:

 

ویزای نوع  A

ویزای نوع A یک ویزای فرودگاهی یا ویزای ترانزیت است، به این معنی که مسافر حق خروج از فرودگاه را ندارد و فقط می تواند پرواز خود را در یکی از فرودگاه های شینگن تغییر دهد و به کشوری خارج از محدوده شینگن سفر کند.

 

ویزای نوع B

این نوع ویزا که به ویزای ترانزیت معروف است، معمولاً یک ویزای پنج روزه است که به مسافران اجازه خروج از فرودگاه و سفر به کشورهای دیگر حوزه شنگن را می دهد.

 

ویزای نوع  C

این نوع ویزا به سه دسته یکبار ورود، دوبار ورود و چند بار ورود تقسیم می شود. فردی که ویزای یکبار ورود دارد تنها یک بار می تواند وارد یکی از کشورهای حوزه شینگن شود و در صورت تمایل مجدد باید مجددا برای ویزا اقدام کند. با ویزای دوبار ورود، این تعداد دو برابر می شود. با ویزای چند بار ورود ، محدودیتی در تعداد ورود به کشورهای شنگن ندارید. باید بدانید افرادی که این نوع ویزا را دریافت می کنند می توانند حداکثر 90 روز در سوئد اقامت داشته باشند.

 

ویزای نوع D

این نوع ویزا بلندمدت است و به افرادی اعطا می شود که در سوئد یا سایر کشورهای شینگن مشغول به کار یا تحصیل هستند. علاوه بر این، ویزای نوع D برای افرادی که دارای کارت اقامت دائم از سوئد یا یکی از کشورهای شینگن هستند نیز صادر می شود. به طور کلی این نوع ویزای به شما امکان می دهد در کشور مورد نظر خود کار یا تحصیل کنید. همچنین در صورت تمایل می توانید ویزای خود را تمدید یا تبدیل کنید.

ویزای توریستی سوئد

ویزای توریستی سوئد یا ویزای نوع C سوئد به نوعی ویزا گفته می شود که برای مقاصد گردشگری، ملاقات با÷ خانواده و دوستان و درمان کوتاه مدت اخذ می شود. مدت اعتبار ویزای توریستی سوئد تا 6 ماه و مدت اقامت مجاز تا 3 ماه می باشد. البته با توجه به سخت گیری های امروز سفارت سوئد، مدت اعتبار و مدت اقامت ایرانی ها کمتر صادر می شود.

در صورتی که متقاضی دارای شرایط مناسب از جمله سابقه سفر و مدارک کامل، گردش حساب و توان مالی کافی باشد، ویزای چند بار ورود ( ویزای مولتی ) سوئد اعطا خواهد شد. مدت اعتبار ویزای مولتی سوئد تا 2 سال و مدت اقامت مجاز تا 90 روز می باشد.

ویزای تحصیلی سوئد

ویزای تحصیلی که یک ویزای طولانی مدت در سوئد است برای دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در آن کشور را دارند صادر می شود. اخذ این ویزا تنها در صورت دریافت دعوتنامه از دانشگاه های آن کشور امکان پذیر است. دریافت این ویزا راه شما را برای تحصیل، کار، زندگی و اقامت در سوئد، یکی از کشورهای پیشرو اروپایی هموار می کند. وجود دانشگاه های معتبر با سطح علمی بالا، سوئد را به یکی از کشورهای اول در این زمینه تبدیل کرده است. دانشگاه هایی که ارتباط نزدیکی با صنعت سوئد دارند و شما را به ورود به این صنایع ترغیب می کنند. این موضوع باعث شده تا افراد زیادی به تحصیل در سوئد علاقه نشان دهند.بسته به مدت زمان تحصیل، ویزای تحصیلی سوئد به دو صورت کوتاه مدت و بلند مدت صادر می شود.

ویزای کاری سوئد

اگرمتقاضی کار در کشور سوئد هستید میبایست جهت کار در این کشور باید برای اخذ ویزای کشور سوئد اقدام کنید. مناسب ترین راه برای دریافت ویزای کار ارائه دعوت نامه کاری از فردی است که شرکت معتبری در سوئد دارد یا مسئولیت اداره یک شرکت را بر عهده دارد. دعوت شونده همچنین باید شرایط را برای اعطای ویزای سوئد داشته باشد. یکی دیگر از شرایط اخذ ویزای کار سوئد، پذیرش در آگهی صادر شده می باشد.مدت اعتبار ویزای کار سوئد معمولا دو سال است که در صورت ادامه همکاری قابل تمدید است.

دانشجویانی که در سوئد تحصیلات خود را به پایان رسانده اند، میتوانند پس از اتمام تحصیلات خود در این کشور بمانند و به دنبال شغل مورد نظر خود بگردند. برای یافتن شغل در سوئد باید به زبان سوئدی تسلط داشته باشید. یکی از مهمترین موارد در مورد جستجوی کار در سوئد نرخ پایین بیکاری در این کشور است.

ویزای درمانی سوئد

اگر قصد دارید برای درمان به سوئد سفر کنید و شهروند خارج از اتحادیه اروپا هستید، باید برای ویزای سوئد اقدام کنید. این ویزا به شما امکان سفر به سوئد و اقامت در این کشور را برای مدت زمان مشخصی می دهد. برای دریافت ویزای سوئد از طریق درمان، باید بتوانید ثابت کنید که درمان مشابه در سوئد در کشور شما وجود ندارد.

سوئد یکی از کشورهای پیشرو در زمینه درمان و آموزش پزشکی است. بیمارستان های زیادی در این کشور وجود دارد که طیف وسیعی از بیماری ها را پوشش می دهند. در حال حاضر بسیاری از داروها به کشور ما نمی آیند. بنابراین، وقتی پزشک تشخیص می دهد که بیمار می تواند در سوئد درمان شود، یک نامه ارجاع به بیمارستان های سوئد می نویسد.

گواهی تاییدیه و مجوز از بیمارستان مقصد نیز برای دریافت ویزای سوئد الزامی است. هنگامی که برای ویزای پزشکی سوئد درخواست می کنید، باید تاریخ ویزیت، معاینه یا جراحی را نیز ارائه دهید. پزشک شما باید شرح کاملی از وضعیت شما، مشکلی که درمان می کند و نحوه درمان شما با مهر و امضا به شما ارائه دهد.

مراحل دریافت ویزای سوئد

متقاضیان ویزای سوئد که مایل به درخواست ویزا از طریق سفارت سوئد هستند، باید ابتدا درخواست آنلاین خود را تکمیل کنند تا ثبت نام کنند و وقت قبلی بگیرند. در صورتی که فرم به طور کامل و صحیح پر شود، ایمیلی به عنوان علامت تایید از سفارت برای متقاضی ارسال می شود.

همچنین زمان ثبت نام و سایر مکاتبات مربوطه سفارت با متقاضی از طریق آدرس ایمیل درج شده در فرم ثبت نام صورت می گیرد. متقاضی باید در زمان اعلام شده با در دست داشتن مدارک لازم برای مصاحبه و سایر مراحل اخذ ویزا از جمله ثبت اطلاعات بیومتریک در سفارت حاضر شود.

پس از انجام این مراحل، متقاضی از نتیجه نهایی و تصمیم سفارت مطلع خواهد شد. زمان مورد نیاز برای بررسی مدارک و اعلام نتیجه معمولا 15 روز کاری می باشد. لازم به ذکر است در صورت رد درخواست، متقاضی امکان تجدیدنظر وجود دارد.

مدارک لازم برای ویزا سوئد

چک لیست مدارک ویزای سوئد به شرح زیر می‌باشد:

📑 فرم درخواست ویزای سوئد و رسید پرداخت هزینه درخواست ویزا

📑   گذرنامه و کپی ویزاهای پیشین

📑 اصل و ترجمه کارت ملی و شناسنامه

📑 پرینت برگه وقت سفارت

📑 اصل و ترجمه کلیه اسناد ملکی

📑 دو عدد عکس گذرنامه ای

📑 ارائه دعوت نامه معتبر

📑 گردش حساب ۳ ماهه اخیر متقاضی

📑 تمکن مالی به یورو

📑 رزرو بلیط رفت و برگشت

📑 واچر هتل

📑 نامه ای شامل هدف بازدید از سوئد و برنامه سفر

📑 تاییدیه بیمه درمانی مسافرتی

بررسی ریجکت شدن ویزای سوئد

دلیل ریجکتی ویزای سوئد این است که افسر ویزا مطمئن نیست که مسافر پس از پایان سفر به کشور خود بازگردد. از دلایل قانع نشدن افسر ویزا می تواند به موارد زیر اشاره نمود.

کمبود سابقه سفر به کشورهای بزرگ دنیا (travel history)
عدم ارائه اسناد مالی مناسب برای اثبات توانایی تامین هزینه‌های سفر
عدم ارائه مدارک به دلیل وابستگی در ایران ( گواهی اشتغال ، وابستگی خانوادگی ، سند ملکی و ...)
عدم رزرو هتل یا سایر مدارک مربوط به اقامت در طول سفر
عدم داشتن برنامه سفر منظم و دقیق
ارائه پاسپورت جعلی ویا آسیب دیده
عدم رزرو پرواز
ارائه مدارک اطلاعات نادرست

سفارت سوئد در تهران

آدرس سفارت سوئد در تهران : پاسداران، خیابان بوستان، خیابان نسترن، پلاک ۲۷

برای تحویل مدارک و انگشت نگاری می توانید از یکشنبه تا پنجشنبه از ساعت 9 صبح تا 12 بعد از ظهر به ساعت سفارت این کشور مراجعه کنید. لطفا توجه داشته باشید که بدون تعیین وقت نمی توانید وارد سفارت سوئد شوید