راهنمای کامل اخذ ویزای شنگن + شرایط، مدارک، هزینه ها و مشاوره

ویزای ایتالیا

برای اطلاع از آخرین اطلاعات ویزای ایتالیا در سال 2022، انواع ویزای ایتالیا، مدارک و سایر جزئیات با ویزامون همراه باشید. مطمئناً شما هم به این واقعیت واقف هستید که به عنوان یک ایرانی، اگر می خواهید برای برای هر یک از اهداف گردشگری، تحصیل، تجارت، ملاقات با خانواده و دوستان یا هر کار دیگری به کشور ایتالیا سفر کنید، باید از سفارت این کشور وقت رزرو کنید و مدارک مربوطه را آماده نمایید تا بتوانید ویزا این کشور را اخذ نمایید.

معرفی

هفتمین اقتصاد بزرگ جهان، جمهوری ایتالیا در قلب دریای مدیترانه قرار دارد. این امپراتوری از امپراتوری روم، که یکی از بزرگترین امپراتوری های اروپایی بود که تا به حال وجود داشته، شکل گرفت.

در نتیجه، امروزه این کشور خانه بسیاری از قلعه‌ها و کاخ‌ها و ساختمان‌های بسیاری در سبک‌های معماری مختلف مانند رومانس، مانریستی ،گوتیک،  باروک و نئوکلاسیک است. علاوه بر این، دارای خط ساحلی، صخره های چشمگیر ، دریاچه های زیبا و پارک های ملی سرسبز است.

کشور به دلیل جاذبه های طبیعی شگفت انگیز ، یکی از قطب های گردشگری جهان برای علاقمندان به شمار می آید. بر اساس آمار تقریبی سالانه بیش از 50 میلیون گردشگر به ایتالیا سفر میکنند و ازجاذبه های گردشگری این کشور دیدن میکنند.  بیش از 60 درصد از درآمد ملی این کشور  از گردشگری تامین می شود که باعث اهمیت این امر در اقتصاد ایتالیا می باشد .

درباره ویزای ایتالیا

ایتالیا یکی از کشورهای شنگن اروپا است، به این معنی که اگر قصد سفر به این کشور را داشته باشید ، می توانید برای ویزای شینگن از سفارت ایتالیا درخواست دهید.

به طور خلاصه، اگر با قوانین و کشورهای شینگن آشنایی داشته باشید، می دانید که شینگن یک قرارداد معتبر بین 26 کشور معتبر اروپایی مانند آلمان، فرانسه، ایتالیا، اسپانیا و پرتغال است که به دارنده ویزا کارت اقامت موقت یا دائم می دهد. دارنده ویزا شنگن میتواند به سایر کشورهای دیگر عضو شنگن سفر کرده و در این کشورها اقامت کنند .

در ادامه قصد داریم تا شما را در جریان آخرین اطلاعات و انواع ویزای ایتالیا گذاشته و تمامی جزئیات مدارک و قیمت ویزای شینگن ایتالیا را در اختیار شما قرار دهیم؛ اما پیش از آن بد نیست تا به طور مختصر کشور ایتالیا را به شما معرفی می کنیم:

 

تا پایان این موضوع همراه ما باشید تا شما را از آخرین اطلاعات و انواع ویزای ایتالیا مطلع کنیم و تمامی جزئیات ویزای شینگن ایتالیا را با شما در میان بگذاریم.

درخواست ویزای ایتالیا و شرایط ورود

ایتالیا یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا در منطقه شنگن است که در آن کشورها به طور مشترک در مورد شرایط ویزا برای اتباع کشورهای ثالث توافق کرده اند. با این حال، هر کشور می تواند قوانین خاصی را برای مدارک سفر اتباع خارجی که قصد بازدید از آن کشور را دارند، اعمال کند.

افرادی که مایل به سفر و اقامت کوتاه مدت در ایتالیا هستند می بایست اقدام به اخذ ویزای شنگن نمایند .توجه داشته باشید که همه افراد نیاز به اخذ ویزا ندارند .

 

اگر به یکی از دسته های زیر تعلق دارید، برای ورود به ایتالیا و سایر کشورهای عضو شینگن به ویزا شنگن نیاز دارید:


• شما تبعه کشور جهان سومی هستید که موافقت نامه آزادسازی ویزا با کشورهای شنگن ندارد.
• شما یک تبعه کشور جهان سومی هستید که با کشورهای عضو شینگن موافقت نامه آزادسازی ویزا امضا کرده اما قبلاً از ورود به ایتالیا یا سایر کشورهای عضو شینگن ریفیوز  شده اید.

شرایط عمومی برای درخواست ویزای ایتالیا

اصولاً متقاضیان باید درخواست خود از جمله مدارک مورد نیاز را به موقع به مراکز مجاز درخواست ویزا ارسال کنند. لطفا توجه داشته باشید که مدارک مورد نیاز ممکن است بسته به ویزای درخواستی، مدت و هدف اقامت شما متفاوت باشد.

 

برای واجد شرایط بودن برای ویزای ایتالیا، یک لیست کلی از مدارکی وجود دارد که باید بدون توجه به نوع ویزای ایتالیا که برای آن درخواست می کنید، به سفارت ارسال کنید. لیست شامل اسناد زیر است:

 

فرم درخواست صحیح به درستی پر شده است

پاسپورت معتبر

2 قطعه عکس در اندازه پاسپورت

بیمه مسافرتی با حداقل پوشش 30000 یورو

بلیط رفت و برگشت

رزرو هتل یا مدرک اقامت

نامه عدم اعتراض کارفرما

صورتحساب های بانکی از 3 ماه قبل

نحوه دریافت و مراحل صدور ویزای ایتالیا

ابتدا درخواست خود را در سایت ckgs ایران برای تعیین وقت سفارت ایتالیا ثبت نمایید تا زمان مراجعه حضوری شما تعیین شود.

پس از ارائه مدارک به دفتر ckgs در تهران و گرفتن انگشت نگاری مدارک متقاضی بررسی می شود و بعد از 2 الی 3 هفته نتیجه ویزای ایتالیا و پاسخ آن مشخص می شود.

برای تحویل پاسپورت و برچسب ویزا باید به مرکز ckgs واقع در ولنجک مراجعه کنید.

هر گونه خطا در روند درخواست ویزای ایتالیا منجر به رد درخواست ویزای ایتالیا می شود. بنابراین توصیه می شود این امر مهم را به دست کارشناسان مجرب ویزامون بسپارید.

مدت زمان بررسی و تایید ویزای ایتالیا

مدت زمان بررسی  ویزای ایتالیا از زمان ارسال درخواست در سفارت ایتالیا تا زمان اعلام نتیجه ویزای ایتالیا تقریباً 1 تا 1.5 ماه است. مدت زمان بررسی مدارک در کارگزاری ckgs در تهران از لحظه گرفتن اثر انگشت تا زمان پاسخ ویزای ایتالیا حدود ۲ تا ۳ هفته طول می کشد. البته وقت انگشت نگاری و مدت زمان بررسی و تایید مدارک در این دفتر بستگی به ازدحام و تقاضا دارد و زمان دقیق آن را نمی توان اعلام کرد.

انواع ویزای ایتالیا

ویزای شینگن ایتالیا بسته به هدف افراد از سفر در انواع مختلفی صادر می شود. ویزای توریستی، ویزای سرمایه گذاری و ویزای دانشجویی رایج ترین ویزاهایی هستند که سفارت ایتالیا برای متقاضیان ایرانی صادر می کند.

 

انواع ویزای ایتالیا به طور کلی به دو دسته تقسیم می شوند:

 

ویزای اقامت کوتاه مدت که به  ویزای نوع D مرسوم است.

ویزای اقامت بلند مدت که به  ویزای نوع C مرسوم است.

 

ویزای نوع C ایتالیا

ویزای اقامت کوتاه مدت یا ویزای نوع C ایتالیا به شما امکان می دهد حداکثر 90 روز در این کشور بمانید.
اگر مایل به ورود به ایتالیا برای گردشگری، تجاری، تحقیقاتی، تحصیلی و یا حتی ملاقات های خانوادگی هستید، باید از انواع ویزای ایتالیا که در این دسته قرار می گیرند استفاده کنید.

 

انواع ویزای اقامت کوتاه مدت :

ویزای توریستی (TOURIST VISA) ایتالیا

ویزای تجاری (BUSINESS VISA) ایتالیا

ویزای تحصیلی کوتاه مدت (SHORT-TERM STUDY VISA) ایتالیا

ویزای تحقیقاتی کوتاه مدت (SHORT RESEARCH VISA) ایتالیا

ویزای ترانزیت (TRANSPORT VISA) از انواع مهم ویزای ایتالیا

ویزای دیدار با خانواده (FAMILY VISIT VISA)

 

ویزای نوع D ایتالیا

ایتالیا برای اقامت بیش از 90 روز به اجازه اقامت در ایتالیا به مجوز اقامت ایتالیا  (permesso di soggiorno)  نیاز دارید. ویزای طولانی مدت ایتالیا با نام DVisa  یا ویزای ملی نیز شناخته می شود.

نوع ویزای طولانی مدتی که درخواست می کنید بستگی به هدفی دارد که می خواهید به ایتالیا سفر کنید.

 

انواع ویزای اقامت بلند مدت :

 

ویزای تحصیلی (ITALY STUDENT VISA)

ویزای خانوادگی (FAMILY REUNION VISA)

 ویزای درمانی پزشکی (MEDICAL TREATMENT VISA)

ویزای بازنشستگی (ITALIAN RETIREMENT VISA)

ویزای سرمایه گذاری ایتالیا (ITALIAN RETIREMENT VISA)

ویزای کار ایتالیا (ITALY WORK VISA)

ویزای خود اشتغالی (SELF-EMPLOYED FREELANCE VISA)

 

بررسی ریجکت شدن ویزای ایتالیا

علت ریجکت شدن به این دلیل است که افسر ویزا از بازگرداندن متقاضی به کشور خود اطمینان ندارد. از دلایلی که میتوند باعث عدم اطمینان افسر ویزا شود شامل موارد زیر می باشد:

 عدم ارائه برنامه دقیق سفر
عدم ارائه مدرک رزرواسیون هتل یا سایر مدارک محل اقامت در طول سفر

عدم تمکن مالی جهت تامین هزینه های سفر
عدم ارائه مدارکی که نشان دهنده وابستگی به ایران و بازگشت به کشور باشد
ارائه گذرنامه آسیب دیده یا باطل شده
تراول هیستوری ضعیف
عدم ارائه بلیط هواپیمای رزرو شده

ارائه مدارک ناقص و جعلی

پس از دانستن ریجکتی ویزای ایتالیا، ابتدا باید دلایل ریجکت شدن ویزای ایتالیا را بیابید. دلایل رد ویزای ایتالیا در روز تحویل پاسپورت در برگه ای که به  برگه ریجکتی مرسوم است به متقاضی تحویل داده می شود. پس از دریافت برگه ریجکتی میبایست اقدام به تنظیم نامه اعتراض به ریجکتی به زبان انگلیسی کنید.