راهنمای کامل اخذ ویزای انگلیس + شرایط، مدارک، هزینه ها و مشاوره

ویزای انگلیس

بسیاری از ایرانیان به دنبال راهی برای رفتن به انگلستان هستند.ما در این نوشته تصمیم داریم برای رفاه حال شما هموطنان عزیز توضیحاتی در رابطه با ویزا انگلیس ارائه دهیم.

با ویزای انگلستان می توانید به این کشور بی نظیر سفر کنید. انگلستان یکی از زیباترین کشورهای جهان است. همانطور که می دانید اگر بخواهیم به یکی از ابرقدرت های جهان که نقش پر رنگی در سیاست جهانی دارد اشاره کنیم باید نام انگلستان را هم ذکر کنیم، انگلستان جاذبه های گردشگری زیادی برای جذب شما دارد.

معرفی

انگلستان یکی از محبوب ترین کشورها برای اقامت و مهاجرت دائم می باشد. شما که در حال خواندن این مقاله هستید قطعا به دنبال راه ها و روش های دریافت ویزای این کشور هستید. در این مقاله سعی شده است با توجه به تجربه و دانش وکلای مهاجرتی خود، موضوعات کلیدی در خصوص ویزای انگلیس را بررسی کنیم.

ویزامون با داشتن وکلای مهاجرتی مجرب و مجوزهای لازم، میتواند راه شما را برای دستیابی به ویزای های توریستی ،تجاری، سرمایه گذاری، کارآفرینی و استارتاپ انگلستان هموار سازد. در صورت داشتن هر گونه سوال با مشاورین ما در ویزامون تماس بگیرید.

نحوه اخذ ویزای انگلیس

انگلستان یکی از کشورهایی است که همواره مورد توجه ایرانیان برای سفرهای توریستی، کاری و تحصیلی بوده است. دولت بریتانیا، مانند هر کشور دیگری، قوانین مرزی خود را دارد. البته این قوانین در مقایسه با قوانین مرزی کشورهایی مانند کانادا یا کشورهای حوزه شینگن کمی سخت به نظر می رسد. اما جای نگرانی نیست؛ اگر اطلاعات کافی در مورد این قوانین داشته باشید، قطعا می توانید ویزای انگلستان را دریافت نمائید.

ایرانیان عزیز برای سفر به انگلستان نیاز به ویزا دارند. ویزای انگلستان انواع مختلفی دارد که شامل: توریستی، تحصیلی، ازدواج، تجاری و غیره می باشد .نوع توریستی بیشتر درخواست را در این میان داشته است. انواع ویزای توریستی انگلستان با مدت زمان ویزای توریستی  6 ماهه، ویزای توریستی  2 ساله انگلستان ، ویزای توریستی  5 ساله انگلستان و ویزای توریستی 10  ساله انگلستان صادر می شود. مدت زمان صدور ویزا معمولا 15-20 روز کاری از روز مراجعه به سفارت می باشد.

دریافت ویزا انگلیس از طریق سایت VFS Global صورت می پذیرد  .کارگزاری VFS  به عنوان نماینده رسمی دولت انگلستان مسئولیت کلیه امور اداری مربوط به صدور ویزا از جمله تایید مدارک و انگشت نگاری را بر عهده دارد. همچنین مسئول اخذ ویزای شینگن برای برخی کشورها است. کشور انگلیس دارای سفارتخانه و دفتر رسمی VFS در ایران است، بنابراین ایرانیان برای دریافت ویزای انگلیس نیازی به سفر به سایر کشورها ندارند و کلیه کارهای درخواست و صدور ویزای انگلیس را می توان در ایران انجام داد.

مراحل دریافت ویزای انگلیس

اولین قدم برای اخذ ویزای انگلستان، گرفتن وقت سفارت است. ابتدا باید از سفارت انگلیس وقت بگیرید تا موفق به اخذ ویزای این کشور شوید.ویزای انگلستان در کوتاه ترین زمان صادر می شود و می توانید سفر خود را به این کشور دیدنی آغاز کنید. پس از دریافت وقت از سفارت بریتانیا جهت تحویل مدارک و انگشت نگاری به سفارت این کشور مراجعه نمائید.

توجه داشته باشید که تمامی این مدارک باید ترجمه شده و دارای مهر دارالترجمه رسمی باشند.

پس از ارسال مدارک باید حداقل 20 روز منتظر پاسخ سفارت بریتانیا باشید، اما توجه داشته باشید که این زمان ممکن است افزایش یا کاهش یابد.

انواع ویزای انگلیس

بسته به هدف شما از سفر به انگلستان، ویزای این کشور در انواع مختلفی صادر می شود. پرطرفدارترین ویزاهای انگلستان ویزاهای کاری، تحصیلی ،ویزای خانوادگی انگلیس و توریستی می باشد که در زیر شرایط اخذ آن ها آورده شده است:

۱. ویزای توریستی انگلیس

ویزای توریستی انگلیس یکی از پرطرفدارترین انواع ویزا در این کشور است. ویزای توریستی انگلستان مجوزی است که به شما اجازه ورود به بریتانیا را می دهد.

ویزای توریستی بریتانیا یا ویزای ۵ ساله بریتانیا مجوزی است که به شما اجازه ورود به بریتانیا را می دهد. این ویزا بسته به هدف متقاضی از سفر به انگلستان به انواع مختلفی طبقه بندی می شود، اما انواع ویزای توریستی انگلستان فقط برای اقامت محدود در این کشور است و به دارنده آن اجازه کار در انگلستان و تحصیل را نمی دهد. علاوه بر این، هدف از اخذ این نوع ویزا باید کاملاً مشخص باشد، زیرا پس از اخذ، مجاز به تبدیل آن به نوع دیگری از ویزا و تغییر کاربری آن نیستید.

این ویزا برای دیدار با خانواده و دوستان، سفرهای توریستی و به طور کلی سفرهای کوتاه مدت به انگلستان صادر می شود. یکی از مهم ترین نکات در اخذ ویزای توریستی انگلستان این است که متقاضی باید هدف و برنامه سفر خود را در طول مراحل درخواست ویزا به طور واضح به افسران مهاجرت اعلام کند. این ویزای معمولا با اعتبار 6 ماهه و چند بار ورود صادر می شود.

متقاضی می تواند بسته به دلیل سفر از ویزای توریستی کوتاه مدت یا بلند مدت استفاده کند. به طور معمول ویزای توریستی انگلستان برای مدت کوتاه 6 ماهه صادر می شود اما سفارت میتواند ویزای توریستی انگلستان را در صورت نیاز کمتر از 6 ماه صادر کند.

اگر مقاصد و اهداف سفر شما به زمان بیشتری نیاز دارد ، می توانید برای  ویزای توریستی طولانی مدت درخواست دهید. ویزای بلند مدت در سه نوع 2 ساله، 5 ساله و 10 ساله صادر می شود و امکان صدور ویزای توریستی با اعتبار بیش از 10 سال وجود ندارد.

مهمترین شرط لازم برای اخذ ویزای توریستی انگلستان مدارک مالی است. مدارک مالی توسط مسئول سفارت به دقت بررسی می شود. توجه داشته باشید که حقوق دریافتی یا اجاره پرداختی نیز باید در گردش در حساب درج شود.

۲. ویزای تحصیلی انگلیس

اگر می خواهید در کشوری تحصیل کنید که از کیفیت آموزشی بالایی برخوردار است، قطعا انگلستان انتخاب خوبی است. انگلستان یکی از پنج کشور برتر دنیا از نظر کیفیت عالی آموزش، سرمایه گذاری سودآور و اقامت است. ویزای تحصیلی انگلستان به عنوان ویزای  Tier 4 شناخته می شود .برای دریافت ویزای تحصیلی انگلستان باید نامه پذیرش تحصیلی از مدرسه، دانشگاه یا کالج ارائه دهید. برای دریافت ویزای تحصیلی انگلستان ، باید مدارک تحصیلی خود را (بسته به رشته انتخابی خود) ارائه دهید.

۳. ویزای کار انگلستان

یکی دیگر از انواع ویزاهای انگلیس ویزای کار است. با این ویزا می توانید در انگلستان سرمایه گذاری کنید یا مشغول به کار شوید. لطفا توجه داشته باشید که برای دریافت این ویزا به دعوتنامه کاری نیاز دارید.

 ویزای کار انگلستان یکی از روش های اخذ اقامت این کشور است اما یکی از سخت ترین روش ها می باشد. طبق مقررات وزارت کار انگلستان، اخذ ویزای کار بر اساس سیستم امتیازبندی ویزا (point based visas)  است و متقاضیان برای دریافت ویزا باید امتیاز های زیر را داشته باشند:

 JOB OFER: این امتیاز بالاترین امتیاز را در سیستم ارزیابی دارد، یعنی تا 30 امتیاز برای متقاضی.

 مدرک زبان انگلیسی IELTS:  یکی ازامتیاز های مهم دانش زبان انگلیسی است. اگر نمره آیلتس شرکت کنندگان بالا باشد، 10 امتیاز دریافت می کنند.
تمکن مالی: متقاضی ویزا باید ظرف 90 روز توانایی مالی خود را با موجودی حساب بانکی برای مخارج خود ارائه دهد.

نکته: در موارد خاصی که کارفرمای داوطلب کلیه هزینه ها را تقبل می کند و در دعوتنامه شغلی به صراحت ذکر شده است، ارائه حساب بانکی الزامی نیست.
درآمد: میزان حقوق دریافتی برای کار انجام شده نباید کمتر از 20800 پوند در سال باشد. هرچه درآمد متقاضی بیشتر باشد، امتیاز بیشتری دریافت می کند.

4.ویزای خانوادگی انگلستان

آخرین نوع باقی مانده از ویزای انگلستان، ویزای خانوادگی انگلستان است که انواع مختلفی دارد. افرادی که قصد دریافت ویزای خانوادگی انگلستان را دارند و می خواهند به خانواده خود در این کشور بپیوندند می توانند حداقل 6  ماه در این کشور اقامت داشته باشند.
به طور کلی ویزای خانوادگی این کشور را می توان به چهار دسته تقسیم کرد که عبارتند از:

  • افرادی که قصد ملحق شدن همسر و نامزد خود را دارند (ویزای ازدواج)
  •  افرادی که قصد ملحق شدن به والدین خود در انگلیس را دارند
  • افرادی که قصد ملحق شدن به فرزندان خود در انگلیس را دارند.
  • یکی از اعضای خانواده که قصد حمایت از شما را دارد (این عضو خانواده باید شهروند انگلیسی یا مقیم دائم انگلستان باشد)

 

مدارک لازم جهت اخذ ویزای انگلیس

مدارک مورد نیاز برای ویزای انگلستان باید توسط مترجم رسمی به انگلیسی یا ولزی ترجمه شود. توجه داشته باشید که ترجمه مدارک نیازی به مجوز از دادگستری و وزارت امور خارجه ندارد و مهر ترجمه کافی است. چک لیست مدارک ویزای انگلستان به شرح زیر است:

 

📑 اصل و ترجمه شناسنامه

📑 گذرنامه با حداقل 6 ماه اعتبار و یک صفحه خالی

📑 گذرنامه‌های قبلی متقاضی به همراه ویزاهای قبلی

📑 تمکن مالی

📑 گردش حساب ۳ تا ۶ ماه آخر

📑 ارائه کلیه اسناد ملکی به همراه ترجمه

📑 ارائه گواهی اشتغال به کار

📑 رزرو بلیط رفت و برگشت هواپیما

📑 واچر هتل

📑 ارائه دعوت نامه معتبر (در صورت دارا بودن)

دلایل ریجکتی ورفع ریجکتی ویزا انگلیس

شایع ترین دلیل رد ویزای انگلستان عدم توانایی در پرداخت هزینه اقامت است .که این دلیل هنگامی روی میدهد که افسران ویزا انگلیس به  صحت مدارک مالی شما شک داشته باشند. سابقه سفر ناکافی و ارسال دعوتنامه نامعتبر نیز از جمله دلیل اصلی رد ویزای انگلستان می باشد.

هیچ راه حلی برای رد ویزای انگلستان وجود ندارد. شما همیشه می توانید با اصلاح نواقص موجود در پرونده خود دوباره برای ویزای انگلستان درخواست دهید. امکان اعتراض به رد ویزای انگلستان وجود دارد و نحوه اعتراض در پایین فرم ریجکتی ذکر شده است. اما پیشنهاد می کنیم مجدد برای ویزای انگلستان درخواست دهید زیرا هزینه کمتری برای شما خواهد داشت.