آمریکا, آمریکا, اقامت, ویزا

دریافت گرین کارت آمریکا

دریافت گرین کارت آمریکا

آمریکا یکی از کشورهای پرطرفدار در میان مقصدهای مهاجرت به شمار می‌رود. دریافت گرین کارت آمریکا بدین معناست که فرد مهاجر می‌تواند به عنوان یک شهروند دائمی آمریکا به اشتغال و زندگی در این کشور ادامه دهد. بدون شک به دست آوردن این کارت خواسته افراد بسیاری است که آرزوی زندگی همیشگی در آمریکا را در سر می‌پرورانند. اگر شما نیز یکی از این افراد هستید، حتماً تا پایان این مطلب همراه ما بمانید. در ادامه شما را با تمام اطلاعاتی که لازم است برای دریافت گرین کارت در اختیار داشته باشید، آشنا خواهیم کرد.

انواع گرین کارت آمریکا

برای دریافت این کارت ارزشمند روش‌های مختلفی وجود دارد. اگر به دنبال دریافت گرین کارت هستید باید این روش‌ها را بررسی کرده و مناسب‌ترین آن‌ها را با توجه به شرایط شخصی خود انتخاب کنید. انواع گرین کارت آمریکا در ادامه معرفی خواهند شد تا بتوانید مقایسه‌ای اجمالی داشته باشید.

گرین کارت اشتغال

یکی از بهترین راه‌ها برای گرفتن گرین کارت و تبدیل شدن به شهروند دائمی ایالت متحده ، اشتغال به کار برای یک کارفرمای آمریکایی است. در اینگونه موارد ابتدا باید ویزای کاری دریافت کنید و سپس با توجه به اولویت استخدامی خود منتظر دریافت گرین کارت باشید.
داشتن یک مهارت خاص، سابقه کار در آمریکا، سابقه کسب جوایز معتبر و … شانس شما را برای دریافت گرین کارت آمریکا بالا می‌‎برد. همچنین افرادی که درصدد انجام کارهای رسانه‌ای در این کشور هستند و یا سابقه کار به عنوان مترجم عراقی یا افغانستانی برای آمریکا دارند نیز می‌توانند گرین کارت این کشور را دریافت نمایند.

گرین کارت خویشاوندی

اگر یکی از خویشاوندان شما، خصوصاً فرزند، والدین و … در آمریکا سکونت داشته و شهروند این کشور باشند، شما نیز می‌توانید گرین کارت آمریکا را دریافت کنید. همچنین ازدواج با فردی که شهروند دائم آمریکا است، برای شما فرصت دریافت گرین کارت را فراهم می‌نماید.

گرین کارت با لاتاری

لاتاری یک روش بسیار معروف برای دریافت اقامت دائم و گرین کارت آمریکا است که از سال‌ها پیش این مسیر را برای افراد در کشورهای گوناگون فراهم کرده است. هر چند برای شرکت در لاتاری نیز لازم است پیش‌نیازهایی داشته باشید. اما در هر صور ت لاتاری یک قرعه کشی یک ماهه است و نتیجه آن به شانس شما و البته نتایج مصاحبه‌های بعدی بستگی دارد.
از دیگر انواع گرین کارت این کشور می‌توان به گرین کارت سرمایه گذاری، پناهندگان سیاسی، تأمین موقت امنیت و … اشاره کرد. با یک جستجوی دقیق می‌توانید بهترین راه را انتخاب کرده و در مسیر آن قدم بردارید.

شرایط اخذ گرین کارت آمریکا چیست؟

شرایط اخذ گرین کارت با نوع آن و مسیری که انتخاب کرده‌اید ارتباط مستقیم دارد. ابتدا باید مشخص کنید می‌خواهید از چه روشی گرین کارت دریافت نمایید و سپس درخواست خود را ارائه دهید. افرادی که در داخل آمریکا هستند باید برای ارائه درخواست خود به سازمان USCIS مراجعه کنند و دیگران باید از طریق کنسولگری پیگیری نمایند. پس از آن باید تأیید هویت شوید. در این مرحله اثر انگشت، امضا و عکس از شما دریافت می‌شود. گروهی از افراد باید به طور حضوری نیز در یک مصاحبه شرکت کنند.

مدارک لازم برای گرین کارت آمریکا

از جمله مدارکی که برای دریافت گرین کارت مورد نیاز خواهد بود می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
  • شناسنامه، کارت ملی و سایر مدارک هویتی
  • گواهی عدم سوء پیشینه
  • عکس جدید مربوط به حداقل سه ماه قبل
  • کپی گذرنامه و ویزا (در صورت دارا بودن)
  • گواهی پزشکی و سوابق واکسیناسیون
  • فرم بیوگرافی G-325A
  • و …

مزایا گرین کارت یا کارت اقامت دائم

بدون شک مزایای گرین کارت آمریکا آنقدر متعدد و ارزشمند است که باعث شده تا این اندازه در کل دنیا طرفدار داشته باشد. برخی گمان می‌کنند فرد مهاجر با داشتن گرین کارت تنها اجازه کار در آمریکا را دریافت می‌کند. اما درواقع امتیازات این کارت بسیار بیشتر از این است.
شکی نیست که اولین و بزرگ‌ترین مزیت گرین کارت، داشتن اجازه دائم زندگی در ایالت متحده است. سفر تقریباً بدون محدودیت در داخل و خارج آمریکا، شرکت در فعالیت‌های سیاسی، استفاده از خدمات بیمه، امکان کار بدون محدودیت، تحصیل با هزینه پایین‌تر و … از جمله مزایای مهم داشتن گرین کارت به شمار می‌روند.

مدت اعتبار گرین کارت چقدر است؟

گرین کارت آمریکا یک کارت با دوره اعتبار مشخص است. البته در گذشته و در سال‌های خاصی برخی گرین کارت‌ها بدون تاریخ انقضا صادر می‌شد. اما در حال حاضر اغلب گرین کارت‌ها اعتبار ده ساله دارند. فرد باید پیش از پایان دوره اعتبار، با پر کردن و ارائه فرم Application ۹۰-۱ برای تمدید کارت خود اقدام نماید تا به مشکل بر نخورد.
نوع دیگری از گرین کارت ایالت متحده ، مشروط است. این گرین کارت دو ساله است و به دو دسته از افراد تعلق می‌گیرد:
  • افرادی که به واسطه ازدواج گرین کارت دریافت کرده‌اند و در دو سال اول ازدواج خود هستند.
  • افرادی که به واسطه سرمایه گذاری گرین کارت دریافت نموده‌اند.
این افراد باید قبل از منقضی شدن اعتبار دو ساله، برای تمدید و دریافت گرین کارت ده ساله اقدام نمایند.
اگر اخذ گرین کارت آمریکا، هدف شماست باید در این راه ثابت قدم و مصمم باشید. بدون شک این مسیر فراز و نشیب‌هایی دارد. اما مزایایی که در آینده دریافت می‌کنید به عبور از این فراز و نشیب‌ها می‌ارزد. کافیست با اطلاعات کافی و در صورت امکان با همراهی یک فرد آگاه قدم در این مسیر بگذارید تا بدون دردسر به هدف خود برسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اینستاگرم واتس آپ واتس آپ تلگرام