راهنمای کامل اخذ اقامت یونان + شرایط، مدارک و مشاوره

اقامت یونان

یکی از ارزان ترین برنامه های شهروندی و اقامت دائم اروپا را کشور یونان در قالب ویزای طلایی ارائه می دهد. این کشور برنامه های متعددی برای جذب سرمایه در اروپا دارد که نسبت به سایر کشورها ارزان تر بوده و روند کار آن کمی آسان تر است. همچنین یونان یکی از کشور باستانی و زیبای اروپاست که مردم آن یکی از سالم ترین سبک های زندگی را دارند. در این بخش به مزایا و روش های اقامت در یونان می پردازیم.

در مقاله زیر همه چیز از صفر تا صد اخذ اقامت یونان را به شما خواهیم گفت پس تا انتها همراه ما باشید. اگر سوالی در ذهن داشتید که در مقاله به آن پاسخ داده نشد، در بخش نظرات بنویسید تا کارشناسان ما با دقت به سوالات شما پاسخ دهند.

معرفی

هر کشوری در حوزه شینگن شرایط خاص خود را برای اخذ اقامت دارد، بنابراین شرایط برای برخی آسان و برای برخی دیگر دشوار است. یونان یکی از کشورهایی است که نسبت به سایر کشورها شرایط ساده و هزینه کمتری برای اخذ اقامت دارد.

در این مقاله راجع به اقامت یونان، راه های مختلف مهاجرت به یونان، تحصیل در یونان، مزایای اقامت در یونان، شرایط زندگی در یونان پرداخته خواهد شد. ویزامون با سابقه ای طولانی در  ارائه خدمات جهت اخذ اقامت، اخذ انواع ویزا و سرمایه گذاری در بهترین کشورهای جهان این مقاله را برای شما فراهم کرده است. در صورت داشتن هرگونه سوال یا ابهامی در مورد مهاجرت به یونان می توانید با مشاورین ما تماس بگیرید و مشاوره رایگان دریافت کنید.

این مقاله به طور مداوم به روز می شود تا شما را از آخرین شرایط مهاجرت به یونان و قوانین مهاجرتی آگاه سازد. اگر قصد اقامت در این کشور را دارید، لطفا فرم ارزیابی مهاجرت را پر کنید تا مشاوران مجرب ما با شما تماس بگیرند.

روش های اخذ اقامت یونان چیست؟

راه های مهاجرت به یونان موضوعی است که نیاز به بررسی دارد. اگر تصمیم به اخذ اقامت یونان دارید ، توصیه می کنیم تا انتهای این بخش همراه ما باشید . در این قسمت می خواهیم به راه های اخذ اقامت یونان بپردازیم. تحصیل، کار و سرمایه گذاری راه های اصلی اخذ اقامت یونان هستند.راه های دیگری همچون تولد ، ازدواج و پناهندگی نیز وجود دارد. توصیه میکنیم جهت اخذ اقامت یونان از طریق انتخاب روش مناسب مهاجرت و سایر شرایط آن از مشاوران و وکلای ماهر ویزامون راهنمایی بگیرید.

در این بخش با روش های اخذ اقامت یونان آشنا می شوید که به شرح زیر می باشد:

اقامت یونان از طریق تحصیل

اقامت یونان ازطریق کار

اقامت یونان از طریق سرمایه گذاری

اقامت یونان از روش ثبت شرکت یا ثبت نمایندگی شرکت

اقامت یونان از طریق ازدواج

اقامت یونان از طریق تولد

اقامت یونان از طریق پناهندگی

اقامت یونان از طریق تحصیل

ویزای تحصیلی یونان یک مجوز ورود برای دانشجویان بین المللی است که قصد تحصیل در یونان را دارند. ویزای تحصیلی امکان تبدیل به ویزای کاری را دارد. از جمله مواردی که در هنگام درخواست ویزای یونان باید در نظر گرفت، نامه پذیرش از دانشگاه یونان است. متقاضیان می توانند به طور مستقل برای پذیرش در دوره اقدام کنند. کلیه دانشجویانی که مایل به تحصیل در یونان هستند علاوه بر پذیرش، ملزم به ارائه بیمه نامه و تمکن مالی هستند.

اگر شما والدینی هستید که پس از یک سری تحقیقات تصمیم گرفته اید فرزند خود را از سنین پایین به مدارس یونان بفرستید، توصیه می کنیم قبل از ارسال رزومه آموزشی فرزند خود، سیستم آموزشی مدارس و دانشگاه های یونان را تجزیه و تحلیل کنید. با توجه به سیستم آموزشی یونان و اقامت در یونان می توان گفت که کودکان از سن 6 سالگی می توانند در مدارس یونان تحصیل کنند. شهروندان یونانی باید تا سن 15 سالگی به مدرسه بروند، اما پس از 15 سالگی تحصیل برای آنها اختیاری می شود.

در مورد زبان تحصیل در مدارس یونان و درخواست ویزای تحصیلی یونان، لازم به ذکر است که دوره های تحصیلی در یونان به زبان های ژاپنی، انگلیسی، آلمانی و فرانسوی ارائه می شود. به طور معمول متقاضیان ایرانی و سایر کشورها زبان انگلیسی را برای تحصیل انتخاب می کنند. زیرا یادگیری این زبان آسانتر است. اتباع ایرانی و سایر اتباع خارجی معمولاً در دانشگاه های خصوصی یونان تحصیل می کنند، اما در دانشگاه های دولتی معمولاً شهروندان خود این کشور تحصیل می کنند تحصیل در دانشگاه های دولتی این کشور رایگان است اما دانشجویانی که در دانشگاه های خصوصی مشغول به تحصیل هستند میبایست 15 -30  هزاریورو در سال شهریه پرداخت نمایند.

البته اتباع خارجی نیز می توانند در دانشگاه های دولتی حضور یابند، اما به طور کلی دانشگاه های دولتی شهروندان این کشور را ثبت نام می کنند. شما می توانید لیسانس را در 4 سال و کارشناسی ارشد را در 2 سال به پایان برسانید.

 لیست بهترین دانشگاه های این کشور برای مهاجرت تحصیلی  عبارتند از:
 
✔️دانشگاه دموکریتس دریس

✔️دانشگاه پاتراس

✔️دانشگاه ملی تکنیکال آتن 

✔️دانشگاه آگین

✔️دانشگاه کریتی 

✔️دانشگاه اینیتا

اقامت یونان ازطریق کار

یکی از راه های مهاجرت به یونان مهاجرت کاری می باشد. به عنوان یک شهروند خارج از اتحادیه اروپا، برای اینکه بتوانید در این کشور کار کنید، ابتدا به مجوز کار نیاز دارید. برای دریافت مجوز کار، باید از یک کارفرما پیشنهاد شغلی داشته باشید .

لازم است کارفرمای یونانی را برای کار در یونان متقاعد کنید. اگر کارفرما متقاعد شده باشد که شما تنها فرد مناسب برای این کار هستید، می تواند برای شما دعوت نامه بفرستد. در این صورت قراردادی بین شما منعقد می شود. پس از دریافت دعوتنامه ، باید به سفارت یونان مراجعه کنید. زیرا برای ویزا باید به سفارت مراجعه کنید و مدارکی مانند بیمه درمانی، پاسپورت، دعوتنامه کاری، قرارداد کاری و گواهی عدم سو پیشینه را به سفارت تحویل دهید.در این صورت سفارت برای شما ویزای کار صادر می کند. یک نکته مهم برای مهاجرت کاری و کار در یونان، توجه به نرخ بیکاری در این کشور است. زیرا نرخ بیکاری در این کشور بالاست و ترجیح می دهند در صورت لزوم اتباع محلی را استخدام کنند.

اقامت یونان از طریق سرمایه گذاری

یکی از راه های مهاجرت به یونان و اخذ اقامت یونان از طریق سرمایه گذاری است . مهاجرت به یونان از طریق سرمایه گذاری از طریق چندین مسیر امکان پذیر است که هر کدام از آنها منجر به اقامت دائم یونان می شود.  از اصلی ترین راه های مهاجرت از طریق سرمایه گذاری می توان به موارد زیر اشاره نمود:

اقامت یونان از طریق خرید ملک

اقامت یونان از طریق تمکن مالی

اقامت یونان از طریق خرید ملک

یکی از محبوب ترین طرح های مهاجرت سرمایه گذاری در یونان در اتحادیه اروپا ویزای طلایی نام دارد که متقاضی می تواند با خرید ملک آن را دریافت کند  خرید ملک در یونان یک ویزای اقامت از طریق سرمایه گذاری می باشد که برای شهروندان غیر اتحادیه اروپا که سهم قابل توجهی در اقتصاد یونان دارند صادر می شود.این سرمایه گذاری با حداقل سرمایه 250  هزار یورو به متقاضیان اجازه می دهد تا از طریق خرید ملک و مستغلات اقامت یونان را دریافت کنند. یکی از نکات مهم در هنگام سرمایه گذاری و خرید ملک این است که فرد می تواند برای خانواده خود اعم از همسر و فرزندان تحت تکفل زیر 21 سال، والدین و والدین همسر خود درخواست اقامت دهد.

اقامت یونان از طریق تمکن مالی

روش دیگری نیز برای اخذ اقامت یونان وجود دارد که به آن اقامت از طریق تمکن مالی یا همان خود حمایتی می گویند. در این شکل از اقامت که یکی از روش های سرمایه گذاری است، افراد باید مبلغی بین 20 تا 22 هزار یورو به عنوان پشتوانه مالی در حساب خود داشته باشند و حداقل 26 هزار یورو درآمد سالانه داشته باشند و ثابت کنند که شرایط لازم  جهت تامین هزینه های زندگی خود را دارند. این نوع اقامت ابتدا 2 به مدت سال، سپس 3 سال و دوباره 2 سال تمدید می شود، اما منجر به اقامت دائم نمی شود و فقط قابل تمدید است. پس از 7 سال در صورت برآورده شدن شرایط می توانید برای پاسپورت اقدام کنید

دریافت مجوز اقامت یونان از طریق تمکن مالی FIP یکی از ارزان ترین، آسان ترین و سریع ترین راه ها برای دریافت مجوز اقامت اروپا است.
افراد دارای تمکن مالی بالا در ایران می توانند در صورت داشتن شرایط زیر اجازه اقامت دریافت کنند.
اگر سرپرست خانواده بتواند درآمد ثابت ماهانه  2000 یورویی برای خود، 400 یورویی برای همسر و 300 یورویی برای هر یک از فرزندان زیر 18 سال خود را ثابت کند، می تواند از طریق تمکن مالی اجازه اقامت یونان را دریافت کند

اقامت یونان از روش ثبت شرکت یا ثبت نمایندگی شرکت

طبق قوانین مهاجرت یونان، افراد غیر اروپایی می توانند با ثبت شرکت برای چند خانواده، یعنی مدیرعامل و سهامداران شرکت به همراه اعضای خانواده خود، اقامت این کشور را دریافت کنند.
اتباع خارجی بدون توجه به ملیت یا محل سکونت خود می توانند یک شرکت تجاری در یونان راه اندازی کنند.

مشابه ثبت شرکت، با ثبت شعبه (نمایندگی)شرکت در یونان، امکان دریافت اقامت برای خانواده مدیر عامل و سهامداران  شرکت نیز وجود دارد. برای این کار متقاضی باید مالک یک شرکت در ایران باشد و یا به عنوان نماینده یک شرکت فعال در ایران معرفی شود تا بتواند نمایندگی این شرکت در یونان را ثبت کند. این اقامت در ابتدا به مدت  2 سال صادر می شود.

اقامت یونان از طریق ازدواج

یکی از راه های دیگر مهاجرت به یونان اخذ اقامت یونان از طریق ازدواج است.
یکی از راه های دریافت اجازه اقامت یونان، ازدواج با یک شهروند یا مقیم یونان است. برای دریافت اجازه اقامت، همسر یک شهروند یونانی باید کپی تایید شده گذرنامه خود را به همراه ویزا یا اجازه اقامت موقت یا دائم مربوطه، گواهی ازدواج، کپی شناسنامه شهروند یونانی و گواهی بیمه شهروند یونانی به اداره مهاجرت ارائه کند در این صورت، طبق قانون الحاق خانواده، اجازه اقامت به مدت پنج سال اعطا می شود و پس از انقضا و در صورت ادامه ازدواج، فرد می تواند برای دریافت کارت اقامت 10 ساله اقدام کند. افراد برای تمدید اقامت خود باید حداقل شش ماه از دوازده ماه را در یونان اقامت داشته باشند.در صورت داشتن تمامی این شرایط می توانند اقامت خود را برای 5 سال دیگر تمدید کنند.

البته اخذ تابعیت یونان و پاسپورت یونانی تنها با ازدواج تضمین نمی شود. تسلط بر زبان یونانی یکی از این الزامات است. همچنین  اگر زوجین صاحب فرزند شوند، فرد می تواند پس از 3 سال برای دریافت پاسپورت اقدام کند.

اقامت یونان از طریق تولد

یکی دیگر از راه های اخذ اقامت یونان، تولد در این کشور است. اگر کودکی در یونان یا خارج از یونان به دنیا بیاید و پدر یا مادرش تابعیت آن کشور را داشته باشد، آن فرزند نیز تابعیت آن کشور را خواهد گرفت. در واقع، به این دلیل است که قوانین تولد در یونان بر اساس خون  است. با این حال، اگر فرزندی که در یونان متولد می شود، دارای والدینی باشد که به طور موقت در یونان هستند، تابعیت به آن کودک اعطا نخواهد شد. اخذ تابعیت برای فرزند متولد شده مشروط به شرایط خاصی است که والدین و فرزندان باید دارای آن باشند. برای اخذ اقامت دائم این کشور، افراد باید حداقل ۷ سال در این کشور زندگی کرده باشند. بنابراین اگر والدین کودک به مدت 7 سال قبل از تولد کودک در این کشور زندگی کرده باشند، والدین می توانند در بدو تولد فرزند برای او پاسپورت کشور یونان را اخذ نمایند.

اقامت یونان از طریق پناهندگی

موسسه ویزامون هیچ گونه مشاوره و خدماتی در رابطه با پناهندگی ارائه نمی دهد و این بند صرفا جهت اطلاع عموم از این اقدام غیرقانونی و مخاطره آمیز می باشد.

مهاجرت به یونان از طریق پناهندگی نیز یکی از راه های اخذ اقامت یونان می باشد. افراد زیادی در مورد مهاجرت به یونان از ترکیه شنیده اند. طبق تعریف دولت یونان، افرادی که به دنبال حمایت بین المللی هستند یا بدون تابعیت هستند می توانند در یونان درخواست پناهندگی دهند. اما این درخواست به این دلیل است که فرد نمی تواند از ترس شکنجه و آزار و اذیت به دلیل نژاد و ملیت یا اعتقادات خاص یا عضویت در یک گروه سیاسی و عقیدتی در کشور خود بماند و خطرات جدی برای شخص وجود دارد. اما در سال افراد زیادی هستند مورد فریب افراد سود جو قرار میگیرند که به آنها می گویند که مهاجرت به یونان از ترکیه امکان پذیر است از سوی دیگر، شرایط زندگی در یونان برای پناهندگان به شدت نامناسب است.

مزایای اقامت یونان چیست؟

پاسپورت یونانی معتبر( پس از اخذ اقامت یونان، متقاضیان می توانند بدون ویزا به منطقه شنگن اروپا سفر کنند. )

 •  ارزان ترین اقامتگاه در اروپا
 • آب و هوا و سبک زندگی سالم
 • فرصت سرمایه گذاری خوب
 • موقعیت جغرافیایی مناسب
 • دسترسی به تحصیل بین المللی
 •  متقاضی همچنین می تواند برای پدر و مادر و همسر خود برای ویزا اقدام کند.
 • اجازه همراهی با همسر و فرزندان تحت تکفل زیر 18
 •  بعد از هفت سال می تواند برای پاسپورت درخواست کند.
 •  امکان افتتاح حساب بانکی
 •  خدمات درمانی
 •  استفاده از بیمه تامین اجتماعی و بازنشستگی

مدارک لازم برای گرفتن اقامت یونان

از آنجایی که شرایط متفاوت افراد منجر به مسیرهای مهاجرتی متفاوتی می شود، مدارکی که هر متقاضی باید به اداره مهاجرت یونان ارائه کند نیز متفاوت است. به عنوان مثال، افرادی که مایل به اخذ اقامت یونان از طریق روش های سرمایه گذاری هستند، باید دارای سرمایه بوده و گواهینامه ای مبنی بر استحقاق خود ارائه دهند. این مهم است که فردی که می خواهد در یونان تحصیل کند دارای مدارک تحصیلی باشد. همه اینها را ذکر کردیم تا به این نتیجه برسیم که نمی توان مدارک مشخص را به عنوان مدارک لازم برای اخذ اقامت یونان معرفی کرد و این امر پس از مشخص شدن روش اخذ اقامت انجام می شود. اما مدارکی که که برای اخذ هر نوع اقامتی الزامی می باشد به شرح زیر است:

 

تکمیل فرم درخواست ویزا

گذرنامه به همراه کپی از همه صفحات

اثبات تمکن مالی

گواهی سلامت

سه قطعه عکس

بیمه درمانی