راهنمای کامل اخذ اقامت کانادا

اقامت کانادا

کانادا یک کشور مهاجر پذیر با فرصت های تحصیل، کار و سرمایه گذاری است. کیفیت بالای زندگی، مزایای رفاهی کانادا باعث شده تا افراد زیادی از سراسر جهان برای اقامت دائم به کانادا مهاجرت کنند. اکثر جمعیت کانادا از کشور های دیگر جهان هستند. شرایط اقامت در کانادا برای ایرانیان و همچنین سایر کشورها به چندین روش امکان پذیر است.
کانادا دارای اقتصاد قوی و کیفیت زندگی بسیار بالایی است و برای مهاجران از سراسر جهان جذاب است. مهاجران برای رسیدن به یک زندگی ایده آل و امنیت اجتماعی بالا در تلاش برای مهاجرت به این کشور هستند. راه های زیادی برای مهاجرت به کانادا وجود دارد. بنابراین، اگر قصد رفتن به کانادا را دارید، باید شرایط اخذ اقامت دائم کانادا را بدانید. مهاجرت تحصیلی ، شغلی، سرمایه گذاری، تولد، پناهندگی، ازدواج و … از راه های اقامت دائم کانادا هستند. روش پناهندگی یک روش غیرقانونی است و به هیچ وجه توصیه نمی شود، شما می توانید با توجه به شرایط خود یک روش مهاجرتی مناسب را انتخاب کنید.

اقامت دائم کانادا

اقامت کانادا

اقامت دائم (PR) در کانادا وضعیتی است که به شهروندان غیرکانادایی این حق را می دهد که به بدون محدودیت در کانادا زندگی و کار کنند.

 

برای به دست آوردن اقامت دائم، یک فرد خارجی باید تحت یکی از چندین برنامه به اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا (IRCC) درخواست دهد. گذشته از حق اقامت در کانادا، یکی از مزایای اصلی اقامت دائم، امکان درخواست شهروندی کانادا پس از مدت معینی از اقامت دائم است.

کارت های اقامت دائم

هنگامی که اقامت دائم کانادا را دریافت کردید، واجد شرایط درخواست کارت اقامت دائم کانادا (PR) هستید.
Canada PR Card یک کارت رسمی و مدرک شناسایی است که وضعیت شما را به عنوان مقیم دائم کانادا شناسایی و ثابت می نماید و بیان می کند که شما به مدت 5 سال در کانادا زندگی کرده اید از ژوئن 2002، تمام افرادی که واجد شرایط اقامت دائم در کانادا هستند، به طور خودکار اولین کارت PR خود را در طول فرآیند مهاجرت دریافت خواهند کرد.

مزیت های مهاجرت به کانادا

یک مقیم دائم بسیاری از حقوق و مسئولیت های یک شهروند کانادایی از جمله حق زندگی، کار (با توجه به محدودیت های خاص) و تحصیل در هر استان یا قلمرو کانادا را دارد. افرادی که اقامت دائم دارند در بسیاری از مزایای مشابهی که کانادایی ها دریافت می کنند، سهیم هستند، از جمله عضویت در برنامه های بازنشستگی کانادا و پوشش سیستم بهداشت عمومی ایالت و.... همه این افراد از حقوق، آزادی ها و حمایت های منشور حقوق و آزادی های کانادا برخوردارند، به استثنای حقوقی که منحصراً به شهروندان اعطا شده است.
در اینجا به چندین مزیت کلیدی که پس از اخذ اقامت دائم کانادا تجربه خواهید کرد اشاره می کنیم :


امکان تحصیل رایگان برای افراد زیر 18 سال دارند
امکان اقامت برای افرادی که زیر 22 سال دارند
مجوز کار و زندگی در کانادا برای افرادی که اقامت دائم این کشور را دارند
امکان مهاجرت به استان دیگری پس از اخذ اقامت دائم کانادا
اعتبار پنج ساله اقامت در کانادا
فرصت برای مهاجران برای برخورداری از مراقبت های بهداشتی عمومی در کانادا
فرصت اخذ تابعیت کانادا پس از 5 سال اقامت و کار در این کشور
فرصت راه اندازی کسب و کار رایگان برای مقیم دائم کانادا
زندگی در محیطی بی حاشیه و امن

راه های مهاجرت به کانادا

یکی از بزرگترین سوالاتی که کاربران در مورد مهاجرت به کانادا می پرسند این است که چگونه می توان به کانادا مهاجرت کرد. فرصت های مهاجرت به کانادا بسیار زیاد است و این کشور مهاجران را از روش های مختلف می پذیرد. از مهاجرت کاری گرفته تا سرمایه گذاری و مهاجرت تحصیلی، بسته به هدف و شرایط خود، ممکن است بتوانید به کانادا مهاجرت کنید.
افراد مختلف با توانایی ها، مهارت ها، سرمایه و شرایط مختلف می توانند با استفاده از هر یک از این روش ها به کانادا مهاجرت کنند.
اینکه کدام روش ممکن است برای شما موثر باشد به شرایط و ویژگی های شما بستگی دارد.

مهاجرت شغلی به کانادا

اگر بتوانید برای کار به کشور کانادا مهاجرت کنید، می توانید اقامت دائم در این کشور را دریافت کنید. برنامه های مختلفی برای مهاجرت کاری به این کشور وجود دارد که از آن جمله می توان به جاب آفر، اسکیل ورکر و سایر موارد اشاره کرد.بسته به شرایط شما، ممکن است گزینه های مختلفی داشته باشید.
یکی از سریع ترین راه های اخذ اقامت دائم کانادا، کار در کانادا می باشد که می توان آن را یکی از بهترین و ارزان ترین راه های مهاجرت به کانادا دانست. ویزای کار کانادا که بیشتر با عنوان skilled worker شناخته می شود، بر اساس یک سیستم صلاحیت به نام EXPRESS ENTRY است.
متقاضیانی که واجد شرایط مهاجرت کاری به کانادا هستند می توانند ویزای کار و اقامت دریافت کنند. کانادا در برخی مناطق با کمبود نیروی ماهر مواجه است. فراهم آوردن شرایط لازم برای جذب داوطلبان حرفه ای یکی از سیاست های دولت کانادا برای سال آینده است. به همین دلیل برنامه های مختلفی را برای جذب متقاضیانی با سال ها تجربه حرفه ای در حرفه و موقعیت خود ارائه کرده است.

مهاجرت تحصیلی به کانادا

یکی از بهترین راه ها برای اخذ اقامت کانادا در حال حاضر از طریق کالج است. اگر فاصله زیادی بین مقاطع تحصیلی ندارید و توانایی مالی دارید، می توانید در کانادا تحصیل کنید. اگر برای تحصیل خود پذیرش و اجازه اقامت دریافت کنید، شانس خوبی برای یافتن شغل پس از تحصیل دارید. حتی اگر در برخی از استان های کانادا تحصیل کنید، می توانید بلافاصله پس از تحصیل اقامت دائم دریافت کنید.
تحصیل در کانادا نه تنها به شما امکان تحصیل در بهترین دانشگاه ها را می دهد، بلکه به شما اجازه می دهد تا اقامت دائم را نیز دریافت کنید. انواع مختلفی از ویزای دانشجویی برای این کشور صادر می شود.
دانشجوی کانادایی می توانند بورسیه تحصیلی دریافت کنند و همچنین به زبان های فرانسوی و انگلیسی تحصیل کنند.
از مزایای تحصیل در کانادا می توان به ارتقای سطح علمی، آشنایی با محیط، شناخت بازار کار کانادا و در نهایت فرصت یافتن شغل در این کشور اشاره کرد.
البته فقط افراد خاصی می توانند مستقیماً از طریق تحصیل اقامت دائم کانادا را دریافت کنند. افرادی که مهاجرت به کانادا را برای تحصیل انتخاب می کنند، می توانند پس از تحصیل از طریق کار در کانادا یا سرمایه گذاری برای اقامت دائم اقدام کنند.
از جمله نكات بسیار مهمی كه در رابطه با تحصیل در كشور كانادا باید به آن توجه بسیار داشت فاصله بین مقاطع تحصیلی (گپ تحصیلی) است كه باید بسیار كم باشد تا متقاضی موفق به اخذ ویزای تحصیلی گردد.

 

مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه گذاری

کانادا یکی از اقتصادهای پیشرو در جهان است. این کشور دارای مواد معدنی طبیعی بسیاری است. با توجه به مهاجرت از کانادا، سیاست دولت برای جذب سرمایه گذار از این طریق است. بنابراین یکی از راه های مهاجرت به کانادا سرمایه گذاری می باشد. این اجازه می دهد تا هر فرد علاوه بر سودآوری، اقامت کانادا را نیز دریافت کنند.
سرمایه گذاری در کانادا یک راه مفید برای جذب مهاجر است. اینها شامل استارتاپ ها، ثبت شرکت، سرمایه گذاری های استانی و روش های مختلف کسب و کار است. برای کار در هر یک از این روش ها، باید شرایط و ضوابط آنها را بدانید. سرمایه گذاری های استانی برای ایالتی است که شرایط سرمایه گذاری خاصی دارند.

 

مهاجرت به کانادا از طریق ثبت شرکت

ثبت شرکت در کانادا یکی از انواع سرمایه گذاری برای اخذ اقامت کانادا می باشد. افراد می توانند شرکت خود را ثبت کنند و برای تشکیل شرکت در کانادا و راه اندازی کسب و کار سرمایه گذاری کنند.
سرمایه گذاری در کانادا دارای فرصت طلایی است که می توان آن را را یک سرمایه گذاری مطمئن دانست
شرایط اصلی که برای دریافت ویزا از طریق ثبت شرکت باید داشته باشید عبارتند از:
یک بیزینس پلن محکم و حرفه ای داشته باشید، در این صورت باید نوع مالکیت را مشخص کنید و همچنین باید یک نام مناسب انتخاب کنید. قدم بعدی داشتن یک سرمایه گذار است که برای ثبت شرکت باید آدرسی در کانادا ارائه دهد.

 

مهاجرت به کانادا از طریق استارتاپ

استارت آپ یکی از روش های جدید مهاجرت به کانادا می باشد که برای دریافت ویزای استارت آپ باید نشان دهید که طرح شما توسط یکی از شرکت های سرمایه گذاری پذیرفته شده است. حداقل سرمایه گذاری برای این ویزا از شرکتی به شرکت دیگر متفاوت است. پس از تایید، فرد و خانواده آن ها، از جمله همسر و فرزندان زیر 21 سال، می توانند از ابتدا برای اقامت دائم کانادا درخواست دهند. این روش نیازی به سرمایه گذاری ندارد. این روند حدود 2-3 سال طول می کشد که می تواند از معایب این مهاجرت باشد.
برای دریافت ویزای استارتاپ ، باید این 3 شرط اساسی زیر را داشته باشید:
• طرح کسب و کار و درآمد حرفه ای نشان می دهد که تجارت شما سازمان یافته و موفق است.
• همچنین باید بتواند برای شهروندان کانادایی خود این کشور شغل ایجاد کند.
• باید در سطح جهانی رقابت پذیر باشد.
علاوه بر این سه شرط اساسی، شما باید مدرک زبان انگلیسی یا فرانسوی داشته باشید که در این صورت تمام مهارت ها نیاز به CLB 5 دارند. شما باید نامه پشتیبانی طرح تجاری را دریافت کنید که باید توسط کانادا برای این سرمایه گذاران تایید شود. داشتن تمکن مالی مناسب نیز از موضوعات مهم است.

 

مهاجرت به کانادا از طریق کارآفرینی

کارآفرینی در کانادا یکی از انواع سرمایه گذاری در این کشور است که می توان آن را فرصتی برای مهاجرت به کانادا دانست. هر استان کانادا یک برنامه اقامت جداگانه برای سرمایه گذار خارجی دارد. در این روش، کارفرما معمولا باید حداقل یک یا دو کانادایی را برای شغلی که ایجاد می کند استخدام کند. برای این کار ابتدا باید شرایط سرمایه گذاری در هر ایالت فدرال را بررسی کنید و یک طرح تجاری مناسب داشته باشیداین روند کمتر از یک سال طول می کشد. بعد از 1با تایید دولت کانادا، پنج یا دو سال اقامت دائم می شود.

مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج

مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج یکی از ساده ترین راه ها برای مهاجرت است. اما نه به این راحتی که فکر می کنید!
شرایط اصلی مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج عبارتند از:
طرفین باید حداقل 18 سال سن داشته باشند.
همسر شما شهروند قانونی کانادا است.
همسر شما ظرفیت کافی برای حمایت اقتصادی از شما در طول اقامت شما را دارد.
ازدواج شما قانونی، قابل تایید و دارای مدارک معتبر است
همچنین باید بدانید که؛ ازدواج با یک شهروند کانادایی بلافاصله به شما تابعیت نمی دهد. شما باید با حمایت همسر کانادایی خود وارد این کشور شوید و حداقل 3 سال در کانادا اقامت داشته باشید.

 

اخذ اقامت کانادا از طریق تولد فرزند

کانادا مطابق قوانین این کشور برای اعطای تابعیت به فرزندان متولد شده در آن کشور عمل می کند.براساس این قانون، فرزندان متولد شده در کانادا می توانند بدون توجه به تابعیت والدین خود، تابعیت کانادا را دریافت کنند.
به موارد زیر توجه کنید:

والدین فرزند متولد شده در کانادا نمی توانند تابعیت کانادا را دریافت کنند و تابعیت فقط به فرزند متولد شده در کانادا اعطا می شود.
فرزندان می توانند زمانی که سن آنها به 18 سالگی رسید صورت داشتن شرایط لازم، اسپانسر پدر مادر خود شوند تا آن ها اقامت کانادا را دریافت کنند.

شهروندی کانادا

بالاترین سطح اقامت تابعیت کانادا است. هر مهاجر کانادایی می تواند از تمام حقوق یک شهروند کانادایی برخوردار باشد. کانادا به عنوان یکی از پیشرفته ترین کشورهای جهان، مزایای فوق العاده ای را به شهروندان خود ارائه می دهد.

فرق اقامت کانادا و شهروندی کانادا

تفاوت اصلی بین اقامت دائم و شهروندی کانادا در این است که افرادی که موفق به اخذ شهروندی کانادا می شوند دارای حقوقی مشابه سایر شهروندان کانادایی هستند و هیچکس حق اخراج آنها را ندارد.


• شهروندان می توانند در برخی مناصب مهم دولتی استخدام شوند.
• شهروندان در انتخابات استانی و کشوری حق رای دارند.
• ساکنین دائم باید کارت اقامت دائم یا کارت PR کانادا را به جای پاسپورت در هر بار ورود و خروج از کانادا ارائه دهند.
• هنگامی که شهروند هستید می توانید مسافت های طولانی را طی کنید، که برای دولت کانادا مشکلی نیست، اما ساکنان دائم باید حداقل 2 سال از هر دوره پنج ساله را در کانادا بگذرانند.

•تفاوت دیگر بین اقامت دائم و شهروندی این است که اقامت دائم باید حفظ شود، اما پس از کسب تابعیت کانادا دیگر نیازی به تلاش برای حفظ آن نیست و تنها در صورت لغو تابعیت، تابعیت خود را از دست خواهید داد.