راهنمای کامل اخذ اقامت هلند + شرایط و مشاوره

اقامت هلند

هلند یکی از زیباترین کشورهای جهان است و سالانه تعداد زیادی از ایرانیان به هلند مهاجرت می کنند. اخذ اقامت هلند در سرتاسر جهان طرفداران زیادی دارد و ایرانیان به دلایل مختلف همواره به دنبال راه هایی برای رسیدن به این هدف هستند.مهاجرت به هلند می تواند یکی از بزرگترین اهداف شما باشد. اما باید در نظر داشته باشید که تمامی روش های مهاجرتی منجر به اخذ اقامت دائم و سپس تابعیت آن کشور نخواهد شد. بنابراین اگر هدف نهایی شما اخذ شهروندی هلند است باید با روش هایی که این درخواست را ممکن می کند آشنا شوید.در این مقاله به مرسوم ترین روش های مهاجرت به هلند می پردازیم تا بتوانید بهترین راه را با توجه به شرایط خود انتخاب کنید.

معرفی

کشور هلند یکی از زیباترین کشورهای اروپاست و به کشور گلها معروف است. این کشور همواره مهاجران زیادی برای اخذ اقامت دائم این کشور داشته است.این کشور در غرب اروپا واقع شده و از شرق با آلمان همسایه است. این نزدیکی باعث شده است که زبان رسمی هلند شاخه ای از زبان ژرمنی باشد که بسیار شبیه به زبان آلمانی است.مردم این کشور با توجه به علاقه ای که به یادگیری زبان های خارجی دارند، توانسته اند انگلیسی را به یکی از رایج ترین زبان های کشور خود تبدیل کنند، به همین دلیل 90 درصد هلندی ها به این زبان تسلط دارند .

اقامت هلند در سال های اخیر متقاضیان زیادی داشته است و افراد زیادی موفق به دریافت اقامت این کشور شده اند. اقامت هلند از راه های مختلفی انجام می شود که متقاضیان می توانند با توجه به شرایط مالی خود و با در نظر گرفتن اهداف خود، روش مناسب را انتخاب کرده تا موفق به اخذ اقامت هلند شوند. افرادی که برای اقامت هلند درخواست میدهند باید ابتدا با انواع اقامت هلند آشنا شوند تا بهترین راه را انتخاب کنند.

اقامت هلند، شرایط اخذ تابعیت هلند و ساده ترین راه مهاجرت به هلند در این مقاله برای شما مورد تحلیل و بررسی علمی قرار میگیرد. متقاضیان گرامی ، شما می توانید جهت بررسی شرایط خود جهت اخذ اقامت هلند و یا اطلاع از شرایط اقامت این کشور از طریق تماس با مشاورین ما در ارتباط باشید تا بهترین روش  را به شما پیشنهاد دهند .

مزایای اخذ اقامت هلند

زندگی در یک کشور اروپایی آرزوی بسیاری از مردم در سراسر جهان است. در ایران مهاجران زیادی هستند که کشور هلند را برای زندگی خود انتخاب می کنند. حدود 19 درصد از کل جمعیت این کشور را اتباع خارجی تشکیل می دهند که بیشتر آنها در شهرهای روتردام، آمستردام و لاهه زندگی می کنند. از مزایای زندگی در این کشور میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

  • هلند یکی از شادترین کشورهای جهان است .
  • استاندارد زندگی در این کشور بالاست .
  •  نرخ بیکاری برای هلند پایین است و فرصت های شغلی متعدد برای متخصصان وجود دارد.
  • وجود شرایط آب و هوایی معتدل
  • تحصیل رایگان برای محصلین زیر 18 سال
  • داشتن شرایط اقتصادی پیشرفته
  • وجود موسسات آموزشی و دانشگاه های معتبر 
  • کیفیت بالای زندگی و رفاه شهروندان

روش های اخذ اقامت هلند

راه های مختلفی برای مهاجرت به هلند وجود دارد که برخی از آنها به شما اجازه اقامت دائم و شهروندی آن کشور را می دهند. راه های اخذ اقامت هلند عبارتند از:

اقامت هلند از طریق کار

اقامت هلند از طریق تحصیل

اقامت هلند از طریق سرمایه گذاری

اقامت هلند از طریق ازدواج

اقامت هلند و اخذ تابعیت از طریق تولد فرزند

اقامت هلند از طریق پناهندگی

اقامت هلند از طریق کار

مهاجرت به هلند از طریق کار یکی از ساده ترین روش های مهاجرت محسوب می شود. از آنجایی که کار در این کشور شرایط و رویه های خاص خود را دارد، متقاضیان باید اطلاعات کاملی در مورد آنها کسب کنند. برای اینکه متقاضی بتواند در هلند کار کند، ابتدا باید ویزای کار این  کشور را دریافت کند.

یکی از روش های اخذ ویزای کار در هلند این است که فرد در هلند از یک فرد واجد شرایط که شرکت معتبری در هلند دارد دعوتنامه کاری دریافت کند و البته فرد متقاضی نیز باید همچنین شرایط دریافت شغل را داشته باشد.  از آنجایی که قوانین کار در کشورهای عضو  اتحادیه اروپا یکسان است، متقاضی باید دعوت نامه ای از یک کارفرما در هلند دریافت کند و در مدت زمان کوتاهی نسبت به اخذ ویزای کار هلند اقدام کند. به نظر می رسد دریافت این دعوت نامه کاری دشوار به نظر می رسد زیرا یک آگهی استخدام در هلند باید به مدت سه ماه منتشر شود و در صورت عدم وجود متقاضی برای این شغل، این آگهی تا سه ماه دیگر در اتحادیه اروپا تکرار می شود.

برای دریافت اقامت در هلند از طریق کار، متقاضیان باید توجه داشته باشند افرادی که  دارای مدارک و تجربه بالا هستند یا دانشجویانی که تحصیلات خود را در هلند به پایان رسانده اند می توانند بدون درخواست کارفرما برای مجوز کاردر هلند اقدام نمایند.

انواع ویزا کاری هلند

ویزا کاری GVVA

ویزا کاری MVV

ویزا کار کوتاه مدت

ویزای بلو کارت Blue Card هلند

اقامت هلند از طریق تحصیل

یکی از راه های مهاجرت به هلند تحصیل در این کشور می باشد. دانشجویان بین المللی که قصد تحصیل در دانشگاه های معتبر با رتبه بین المللی مربوطه را دارند می توانند با پذیرش در دانشگاه های این کشور تحصیلات تکمیلی خود را به پایان برسانند. یکی از شرایط تحصیل در هلند اخذ پذیرش تحصیلی در دانشگاه های این کشور می باشد. برای گرفتن پذیرش نامه کافی است با کمک وکیل و مشاور مهاجرت یک رزومه علمی مناسب تهیه و به دانشگاه های هلند ارسال کنید.

دانشجویان خارجی پذیرفته شده در برنامه های آموزش عالی در هلند در طول تحصیل مستحق دریافت مجوز اقامت هلند برای تحصیل هستند . همچنین می‌توانید قبل از تحصیل برای دوره  مقدماتی  اقامت یک ساله دیگر درخواست دهید. علاوه بر این، دانشجویانی که در در دوره لیسانس یا فوق لیسانس یا  از یک موسسه آموزشی معتبر هلندی فارغ التحصیل شدند  واجد شرایط جستجوی شغلی یک ساله باشند. این بدان معناست که آنها می توانند به مدت یک سال در هلند بمانند تا به عنوان یک نیرو بسیار ماهر به دنبال کار بگردند، اما این گروه از افراد باید پول کافی برای تأمین هزینه زندگی خود در آن سال داشته باشند.

لازم به ذکر است که فارغ التحصیلان دکترا و محققین سایر دانشگاه ها که جزو 200 دانشگاه برتر در سیستم های رتبه بندی هستند مانند Times Higher یا QS می توانند  به راحتی در هلند مشغول به کار شوند.

اقامت هلند از طریق سرمایه گذاری

یکی از ساده ترین راه های مهاجرت به هلند، سرمایه گذاری در این کشور است. برای سرمایه گذاری در هلند روش های مختلفی وجود دارد که متقاضیان می توانند بسته به هدف مهاجرت یکی از این روش ها را انتخاب کنند. برخی از روش های سرمایه گذاری در این کشور منجر به اخذ اقامت دائم و شهروندی می شود. علاوه بر این، برخی از آنها فقط دارای منافع مالی برای سرمایه گذاران هستند و منجر به اقامت و شهروندی سرمایه گذاری در هلند نمی شوند

سرمایه گذاری در هلند برای اخذ اقامت این کشور به هزینه ای بالغ بر 1250000 یورو نیاز دارد. این مبلغ برای بسیاری از مهاجران غیرقابل استطاعت است. علاوه بر این، سرمایه گذار باید شرایطی را داشته باشد که دولت هلند به او اجازه سرمایه گذاری در هلند را بدهد. ویژگی هایی مانند رزومه تحصیلی خوب، تجربه کاری درخشان ، شفاف سازی منافع کاری و سرمایه گذاری برای دولت هلند، شرح و مشخصات طرح تجاری، سرمایه زیاد برای شروع کار از جمله مواردی هستند که می توانید که با توجه به آنها میتوانید برای اقامت در هلند درخواست دهید.

مجوز اقامت هلند از طریق سرمایه گذاری به مدت 3  سال معتبر و قابل تمدید است، پس از 5 سال سرمایه گذار می تواند برای اجازه اقامت دائم یا شهروندی هلند درخواست دهد. سرمایه گذاران می توانند به 3 روش در کشور سرمایه گذاری کنند:

 

سرمایه گذاری با خرید خانه و ملک در هلند

سرمایه گذاری در خرید زمین و املاک برای سرمایه گذاران در هلند در دسترس است، اماخرید ملک در هلند به اخذ تابعیت هلند و اقامت هلند نمی شود. سایر کشورهای اروپایی مانند اسپانیا، پرتغال و یونان از طریق خرید ملک به سرمایه گذاران اقامت اعطا می کنند.

سرمایه گذاری با ثبت شرکت در هلند

متقاضی ثبت شرکت در هلند باید طرح تجاری و اقتصادی خود را جهت راه اندازی شرکت تجاری ارائه دهد. این طرح تجاری باید توجیه اقتصادی و سودآوری داشته باشد. ثبت شرکت در هلند بر اساس سیستم امتیاز و رتبه بندی انجام می شود. برای ثبت شرکت در هلند متقاضی باید امتیاز لازم را کسب کند. امتیازها بر اساس رزومه و تجربه کاری و حرفه ای، سطح سرمایه گذاری و سن متقاضی تعلق می گیرد.برای ثبت شرکت در هلند، متقاضی باید حدود 1,250,000 یورو سرمایه گذاری کند .

سرمایه گذاری با استارت آپ در هلند

متقاضیانی که دارای طرح‌های تجاری و اقتصادی جدید و ایده‌های خلاقانه تجاری هستند، می‌توانند این طرح‌ها را با ارائه به دولت هلند و اخذ موافقت آنها برای اعطای اقامت در این کشور آغاز کنند. دولت هلند از پروژه های خلاقانه و جدیدی که موجب سودآوری می شود و گردش مالی خوبی دارد حمایت می کند. در صورتی که این ایده های خلاقانه و طرح های تجاری مورد تایید دولت هلند قرار گیرد، سرمایه لازم برای شروع آن در اختیار متقاضی قرار می گیرد و سپس متقاضی می تواند برای اقامت در آن کشور اقدام کند.در این روش از سرمایه گذاری داشتن مدرک زبان آیلتس برای متقاضی الزامی میباشد.

اقامت هلند از طریق ازدواج

یکی از راه های مهاجرت به هلند ازدواج با شهروندان هلندی است. از آنجایی که ازدواج با شهروندان هلندی شرایط و قوانین خاص خود را دارد، متقاضیان باید توجه داشته باشند که این ازدواج نباید صوری باشد. زیرا طبق قوانینی که دولت هلند تعیین کرده است، شما باید 3 سال با همسر خود زندگی کنید. همچنین، شما باید مدرک محکمی برای این ازدواج داشته باشید.

 

برای  اخذ اقامت هلند از طریق ازدواج و با داشتن شرایط زیر میتوانید اقامت این کشور را به دست آورید:

ازدواج شما با شهروند هلندی ثبت شده باشد.

زوجین حداقل 21 سن داشته باشند.

همسر شما از تمکن مالی خوبی برخوردار باشد.

طرفین باید ثابت کنند که مدتی است با هم زندگی می کنند 

فرستنده دعوت نامه باید حداقل یک سالدر هلند زندگی کرده باشد.

شریک شما تابعیت هلندی یا اجازه اقامت هلندی معتبر دارد .

 

اقامت هلند و اخذ تابعیت از طریق تولد فرزند

تابعیت خونی به این معنی است که تابعیت یک کشور به شخصی اعطا می شود که پدر یا مادر نوزاد تابعیت همان کشور را داشته باشد. اکثر کشورهای جهان از این سیستم پیروی می کنند.

شهروندی از طریق خاک به این معنی است که نوزادی که در خاک یک کشور به دنیا می آید به طور خودکار تابعیت آن کشور را به دست می آورد. کشورهایی مانند ایالات متحده آمریکا، کانادا، برزیل و برخی از کشورهای آمریکای جنوبی از این قانون پیروی می کنند.

هلند، مانند اکثر کشورهای قاره اروپا، تابعیت را از طریق خون اعطا می کند. حتی اگر نوزاد در خارج از هلند متولد شده باشد اما یکی از والدین آنها تابعیت هلندی داشته باشد، به طور خودکار تابعیت هلند را دریافت خواهند کرد

اما اگر فرزندی از والدینی متولد شود که تابعیت هلندی ندارند، می توانند پس از 5 سال اقامت در هلند برای اقامت در آن کشور درخواست دهند. مدارک مورد نیاز برای اقامت عبارتند از: مدارک شناسایی، گذرنامه، گواهی ازدواج، اجازه اقامت موقت، مدارک مالی و اسناد مربوط به تولد نوزاد.

اقامت هلند از طریق پناهندگی

مؤسسه ویزامون امکان پناهندگی را برای متقاضیان مهاجرت به کشورهای جهان فراهم نمی کند و ذکر این موضوع در مقاله صرفاً جهت اطلاع متقاضیان از روش های اخذ اقامت دائم می باشد و هیچ هدف دیگری ندارد.

پناهندگی آخرین فرصت برای مهاجرت به هلند و اخذ اقامت این کشور است. طبق قوانین اتحادیه اروپا، کشورهای عضو اتحادیه موظفند تا زمانی که پناهجو در کشور خود در خطر واقعی قرار دارد، از پناهجو حمایت کنند. افراد پناهنده پس از ورود به هلند توسط پلیس هلند دستگیر می شود و در کمپ های پناهندگان ساکن می شوند.

بررسی پرونده پناهجو بین 21 روز تا 6 ماه و گاهی اوقات چندین سال طول می کشد. در این مدت فرد مبلغ 250 یورو از دولت دریافت می کند و پس از اخذ اقامت هلند این مبلغ به 900تا 1200 یورو یورو افزایش می یابد. پس از سه ماه پس از اخذ مجوز اقامت، فرد باید شغلی پیدا کند

اخذ تابعیت هلند

از آنجایی که هلند یک کشور مهاجرتی است، افراد می توانند از راه های ذکر شده به این کشور مهاجرت کنند. شهروندی هلند و حق شهروندی به افرادی اعطا می شود که ویزای اقامت دائم در آن کشور را دریافت کرده اند. کسانی که اقامت هلند را از طریق تولد یا پناهندگی به دست آورده اند می توانند به راحتی تابعیت هلند را دریافت کنند. برای سایر مهاجرانی که از طریق دیگری اقامت هلند را به دست آورده اند، اخذ ویزا اقامت دائم چند سال طول می کشد.

 

شرایط لازم برای اخذ تابعیت هلند عبارتند از:

۵ سال اقامت مداوم در هلند (برای افراد متقاضیانی که از طریق ازدواج اقدام نمودند 3 سال است.)

عدم سابقه و سوء پیشینه

پرداخت مالیات این کشور در طول مدت زندگی در هلند

داشتن درآمد و برخورداری از تمکن مالی

تسلط به زبان هلندی

پس از اخذ تابعیت هلند، شما رسما یکی از شهروندان این کشور می شوید که از حقوق، امکانات و شرایط دولت هلند بهره مند می شوید.