راهنمای کامل اخذ اقامت فرانسه + شرایط، مدارک و مشاوره

اقامت فرانسه

اخذ اقامت فرانسه به عنوان یکی از 8 قدرت برتر اقتصادی همواره مورد توجه بسیاری از متقاضیان مهاجرت به این کشور بوده است. یکی از کشورهای پیشرفته ای که سالانه افراد زیادی به این کشور مهاجرت می کنند فرانسه است. فرانسه از نظر اقتصادی، سیاسی و آموزشی در جایگاه خوبی در جهان قرار دارد. فرانسه به دلیل موقعیت مناسب این کشور به عنوان یکی از کشورهای مناسب برای مهاجرت شناخته می شود.مهاجرت به فرانسه می تواند مزایای زیادی برای تحصیل و کار در این کشور به همراه داشته باشد. در این نوشته به طور مفصل به بررسی روش های اخذ اقامت فرانسه و مهاجرت به فرانسه پرداخته شده است. در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر می توانید با مشاوران ویزامون در تماس باشید.

اقامت فرانسه

فرانسه یکی از کشورهای عضو شنگن و بزرگترین کشور اروپای غربی است و  68 میلیون نفر جمعیت دارد. متقاضیان می توانند تحت شرایط خاصی اقامت فرانسه را دریافت کنند. به طور کلی افراد برای دریافت کارت اقامت فرانسه و اخذ اقامت و تابعیت می توانند از طرق مختلف وارد این کشور شوند.

مسیرهای منتهی به اخذ اقامت فرانسه با توجه به شرایط افراد متفاوت است و می توان گفت که مناسب ترین مسیر با توجه به شرایط و موقعیت افراد تعیین می شود. راه های مختلف مهاجرت به فرانسه شامل ویزای کار، ویزای تحصیلی، ویزای سرمایه گذاری است و البته متقاضیان می توانند از طریق ازدواج، تولد و همچنین پناهندگی اقامت دریافت کنند. پناهندگی به دلیل خطراتی که دارد اصلا توصیه نمی شود.

به طور کلی تمامی افرادی که به فرانسه مهاجرت می کنند و می خواهند بیش از 3 ماه در این کشور اقامت داشته باشند باید برای اجازه اقامت اقدام کنند. اما دارندگان ویزای کوتاه مدت فرانسه می توانند حداکثر تا  3 ماه بدون اخذ مجوز اقامت در این کشور بمانند. شخصی که بدون اجازه اقامت وارد فرانسه می شود مرتکب عمل غیرقانونی شده است و نمی تواند از خدمات دولتی آن کشور استفاده کند.شهروندان کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیازی به اجازه اقامت در این کشور ندارند. مگر اینکه بخواهند بیش از 6 ماه در آن کشور بمانند. البته به شهروندان این کشورها نیز توصیه می شود برای اجازه اقامت اقدام کنند تا پس از ورود به این کشور بتوانند از خدمات دولت فرانسه استفاده کنند.

راه های اخذ اقامت فرانسه

روش های مختلفی برای مهاجرت به فرانسه وجود دارد که هر کدام شرایط و مزایای خاص خود را دارند. آگاهی از روش های مختلف مهاجرت به فرانسه می تواند در ارائه اطلاعات برای افرادی که قصد اخذ تابعیت فرانسه را دارند مفید باشد. بسته به شرایط خود، باید روش مهاجرتی را انتخاب کنید و برای ویزای فرانسه اقدام نمائید.

اقامت فرانسه از طریق تحصیل

مهاجرت تحصیلی به فرانسه یکی از راه های اخذ اقامت این کشور می باشد. فرانسه کشوری با بهترین دانشگاه های دنیا از نظر تحصیلی است. این امر باعث شده است که بسیاری از دانشجویان برای تحصیل به این کشور مهاجرت کنند. فرانسه به یکی از بهترین گزینه های آموزشی در جهان تبدیل شده است. در سال 2019، این کشور به عنوان نهمین مقصد برتر برای دانشجویان بین المللی انتخاب شد. فرانسه یکی از کشورهایی است که تحصیل در آن رایگان است.زبان آموزشی فرانسه است، اما برخی از دانشگاه ها مانند دانشگاه تولوز نیز به زبان انگلیسی تدریس می کنند. متقاضیان تحصیل در فرانسه باید به زبان فرانسه مسلط باشند.

تحصیل در فرانسه در مقاطع مختلف امکان پذیر است. تحصیل در فرانسه مطابق با سیستم آموزشی اروپا و اجباری است. شامل دوره ابتدایی برای  6-11 سال و دبیرستان شامل دو دوره کالج برای 11-15 سال و lycee برای 15-18 سال می باشد. همچنین، سال تحصیلی در فرانسه از سپتامبر تا ژوئن ادامه دارد.

تحصیلات دانشگاهی در فرانسه شامل دوره لیسانس  به مدت 3 سال، فوق لیسانس به مدت 2 سال و دکتری به مدت 3 سال می باشد. از دانشگاه های معتبر فرانسه می توان به سوربن، لوئی پاستور و استراسبورگ اشاره کرد. برای واجد شرایط بودن برای بورسیه تحصیلی از دانشگاه های فرانسه، دانشجو باید دارای پیشینه تحصیلی قوی و همچنین سطح کافی از مهارت های زبانی و ترجیحا دارای سوابق علمی و رزومه قوی باشد. در صورت پذیرش دانشجو، دانشگاه مبلغی بابت شهریه و هزینه های زندگی دانشجو می پردازد.

لازم به ذکر است دانشجو می تواند در طول تحصیل 20  ساعت در هفته کار کند که باید با هماهنگی و تایید مقامات مهاجرتی فرانسه انجام شود.

ویزای همراه دانشجویی پس از اخذ ویزای تحصیلی فرانسه و ورود و اقامت در آن کشور قابل درخواست است اما همراه تنها در صورت تایید اداره مهاجرت فرانسه می تواند کار کند.

اقامت فرانسه از طریق کار

مهاجرت کاری به فرانسه یکی دیگر از راه های مهاجرت به  کشور فرانسه می باشد. متقاضیان می توانند اقامت فرانسه را از طریق کار دریافت کنند. کار در فرانسه منجر به اخذ اقامت فرانسه برای متقاضیان دارای ویزای کار می شود. فرانسه یکی از کشورهایی است که متقاضیان برای دریافت ویزای کاری باید از کارفرمای خود پیشنهاد شغلی داشته باشند.فرآیند پیشنهاد شغلی به تنهایی فرآیندی کند و غیرقابل دسترس است. زیرا موقعیت شغلی میبایست به مدت 3 ماه درروزنامه های فرانسه آگهی شده  و در نهایت درصورت نبود نیرو مجددا در اتحادیه اروپا آگهی شود.در صورتی که ظرف این سه ماه فرد مناسبی برای موقعیت پیشنهادی یافت نشد، کارفرما حق دارد دعوت نامه ای برای دعوت افراد خارجی به کار ارسال کند.

در این مرحله، متقاضی می تواند اقامت کاری خود را دریافت کند و پس از یک سال اقامت، اقامت وی ​​دائمی می شود. در این بین، اگر کارفرمای شما مایل به بیمه کردن شما باشد، روند اخذ اقامت دائم بسیار آسان تر می شود. پرداخت به موقع مالیات، عدم سابقه سیاسی و تعهد و نظم ،روند اقامت موقت به اقامت دائم را تسهیل می کند.

شرایط مهاجرت به فرانسه از طریق کار

داشتن پیشنهاد شغلی از یک کارفرمای فرانسوی در زمینه ای که نیروی کار فرانسوی یا اروپایی برای آن وجود ندارد
 داشتن مدرک سه ساله یا پنج سال تجربه حرفه ای در یک زمینه خاص
داشتن قرارداد کاری برای حداقل یک سال با یک کارفرمای فرانسوی
اسنادی که دریافت حقوق ماهانه معادل متوسط ​​حقوق یک فرد فرانسوی را اثبات می کند(متوسط حقوق ناخالص سالانه حدوداً 53836 یورو است)

اقامت فرانسه از طریق سرمایه‌گذاری

ویزای سرمایه گذاری در فرانسه برای شهروندان خارج از اتحادیه اروپا نیز صادر می شود. این ویزا با نام سرمایه گذار تجاری (Talent Passport Business investor)  شناخته شده است. یکی از راه های اخذ اقامت فرانسه و در نتیجه تابعیت این کشور، سرمایه گذاری در پروژه های اقتصادی است. با سرمایه گذاری 300یورویی در یک شرکت فرانسوی، اقامت 4 ساله به یک تبعه خارجی و خانواده اش تعلق می گیرد که تا زمانی که سرمایه گذاری حفظ شود، تمدید خواهد شد. پس از 5 سال اقامت موقت فرانسه با تمدید سالیانه، سرمایه گذار و خانواده اش می توانند برای دریافت اقامت دائم فرانسه به دولت آن کشور درخواست دهند.

سرمایه گذاری با خرید ملک در فرانسه نیز روشی ساده و در دسترس است. خرید ملک در فرانسه با سرمایه مناسب آسان است. توجه داشته باشید که سرمایه گذاری در ملک یکی از راه های مهاجرت به فرانسه می باشد. بازار املاک و مستغلات فرانسه نسبتاً باثبات است و قیمت مسکن به طور پیوسته در حال افزایش است.

یکی دیگر از راه های سرمایه گذاری واخذ اقامت فرانسه ثبت شرکت در این کشور می باشد. به این ترتیب افراد باید دقت داشته باشند که تعدادی از اتباع فرانسوی را در شرکت خود استخدام کنند و ماهیانه تا سقف 2500 یورو پرداخت کنند.

اقامت فرانسه از طریق ازدواج

اگر قصد ازدواج با یک فرد فرانسوی و اخذ اقامت فرانسه از طریق ازدواج را دارید، در صورت داشتن شرایط خاص می توانید اقامت فرانسه و تابعیت فرانسه را دریافت کنید. برای انجام این کار، یکی از اعضای زوج باید شهروند فرانسه باشد و طرفین باید بالای 18 سال سن داشته باشند و حداقل یک بار یکدیگر را دیده باشند و یا مدتی را با هم گذرانده باشند و همچنین بتوانند علاقه خود را اثبات نمایند.در این صورت و پس از گذراندن 4 سال زندگی مشترک امکان تغییر وضعیت به اقامت دائم وجود دارد. این ویزا علاوه بر مدارک هویتی و شخصی نیازمند ارائه گواهی ازدواج در فرانسه و همچنین نشانی منزل و تعهد تمکن مالی شهروند فرانسوی برای زندگی مشترک می باشد. زمان رسیدگی به درخواست ویزا حدود یک ماه است.

تمامی شرایط و قوانین لازم برای اخذ ویزای فرانسه از طریق ازدواج و همچنین پاسخ به تمامی سوالات دیگر را می توانید از مشاوران و وکلای مجرب ما در ویزامون دریافت نمایید.

اقامت فرانسه از طریق تولد

تولد فرزند یکی از راه های اخذ اقامت فرانسه است. اخذ اقامت تمامی کشورها از این طریق تابع قانون خاک و خون میباشد. قانون خاک به این معنی است که وقتی کودک در یک کشور متولد می شود، اقامت یا تابعیت آن کشور را به او اعطا می کند اما قانون خون به این معنی است که اگر والدین شهروند یک کشور باشند، فرزند نیز شهروند یا مقیم آن کشور محسوب می شود. فرانسه یکی از کشورهایی است که اقامت در آن تنها از طریق قانون خون امکان پذیر است.یعنی اگر یک یا هر دو والدین فرانسوی باشند، کودک شهروند فرانسه محسوب می شود، اما اگر نوزاد از پدر و مادری غیر فرانسوی در این کشور متولد شود، تنها تحت شرایط خاصی می توانند اقامت فرانسه را دریافت کنند.

اگر فرزندی از والدین غیر فرانسوی متولد شود، برای اخذ تابعیت فرانسه باید شرایط زیر را داشته باشد:

فرد باید به سن 18 سالگی رسیده باشد و از 11 سالگی به مدت 5 سال در فرانسه زندگی کرده باشد.
اگر شخصی در سن 16 سالگی برای اقامت فرانسه درخواست دهد، اگر ملیت والدین در بین کشورهایی بوده که قبلاً تحت حمایت فرانسه بوده است و اگر کودک قبل از 1 ژانویه  1994 در فرانسه متولد شده باشد، شهروند فرانسه محسوب می شود.
اگر والدین اتباع کشورهای فرانسوی زبان باشند، کودک می تواند تحت شرایط خاصی تابعیت فرانسوی را دریافت کند.

اقامت فرانسه از طریق پناهندگی

پناهندگی یکی از راه های غیرقانونی و خطرناک برای اقامت در فرانسه است. پناهنده فردی است که از ترس از دست دادن جان خود در کشور خود به دلایل مختلف مانند جنگ، مذهب، جنسیت، مسائل سیاسی و غیره به کشور دیگری پناهنده می شود.پناهندگی در فرانسه نه تنها بسیار خطرناک است، بلکه در صورت رد شدن درخواست پناهجو می تواند امکان مهاجرت مجدد را از متقاضی سلب کند. اکثر مردم به دلیل عدم آگاهی در مورد پناهندگی به این روش متوسل می شوند و در نتیجه نه تنها جان خود و خانواده خود را به خطر می اندازند، بلکه دارایی های خود را نیز از بین می برند.

به طور کلی اخذ اقامت فرانسه از طریق پناهندگی امکان پذیر است اما انتخاب این روش برای مهاجرت و اخذ اقامت توصیه نمی شود. موسسه ویزامون در زمینه اخذ اقامت از طریق پناهندگی خدماتی ارائه نمی دهد.

مزایای اخذ اقامت کشور فرانسه

هر فردی بنا به دلایلی معتبر تصمیم به اخذ اقامت می گیرد و مزایای اقامت فرانسه برای هر فرد متفاوت است. فراتر از اهداف هر فرد از مهاجرت و زندگی در فرانسه، مزایای کلی در این کشور وجود دارد که در استانداردهای زندگی و ایده آل های هر فرد قرار دارد. این مزایا در ذکر شده است:

 • خرید خانه با کمترین دردسر
 • وجود امکانات باکیفیت در همه زمینه ها
 • شرایط کاری مناسب
 • حمل و نقل مناسب و راحت
 • طبیعت زیبا
 • فرهنگ بالای مردمان بومی
 • وجود دانشگاه های معتبر
 • امکان تحصیل رایگان
 • قابلیت تحصیل به زبان انگلیسی
 • وجود رفاه اجتماعی
 • پایین بودن نرخ جرم و جنایت
 • امکان سفر به دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا
 • امنیت بالای اجتماعی

برای مهاجرت به فرانسه و اخذ اقامت این کشور موسسه مشاورین ما در ویزامون با سالها تجربه در زمینه مهاجرت می توانند همراه شما باشند و  در زمینه روش های مهاجرت به فرانسه می توانید از مشاوره رایگان، تخصصی، استفاده کنید پس همین حالا  با ما تماس بگیرید .