راهنمای کامل اخذ اقامت سوئیس + شرایط، راه ها و مشاوره

اقامت سوئیس

سوئیس به دلیل داشتن جاذبه های طبیعی و کیفیت بالای زندگی یکی از محبوب ترین مقاصد مهاجرتی در بین متقاضیان مهاجرت است. راه های مختلفی برای مهاجرت و زندگی در سوئیس وجود دارد که عبارتند از: مهاجرت ازطریق تحصیل، کار، سرمایه گذاری، ازدواج و تولد. هر کدام از این مسیر مهاجرتی شرایط و ویژگی های خاص خود را دارند که در این مقاله می خواهیم آن ها را به شما معرفی کنیم.

معرفی

سوئیس یکی از مقاصد رویایی برای مهاجران است، کشوری ثروتمند و زیبا که در اروپای غربی واقع شده است. پایتخت این کشور برن است. دین رسمی در این کشور مسیحیت و واحد پول آن فرانک سوئیس است.سازمان هایی مانند صلیب سرخ و سازمان تجارت جهانی و همچنین دفتر سازمان بین الملل در این کشور مستقر هستند.نکته جالب در مورد این کشور این است که از نظر سیاسی کاملاً بی طرف است و در هیچ جنگی شرکت نکرده است.

همانطور که پیش تر بیان کردیم ،راه های مختلفی برای اخذ اقامت سوئیس وجود دارد. متقاضیان باید با توجه به شرایط خود بهترین راه را برای دریافت مجوز اقامت انتخاب کرده و درخواست دهند. موسسه ویزامون یکی از موسسات مهاجرتی معتبری است که راه مهاجرت به سوئیس را برای شما متقاضیان عزیز تسهیل میکند. پس اگر سوئیس را برای مهاجرت انتخاب کردید تا انتها ما را دنبال کنید. اگر پس از مطالعه مقاله در مورد مهاجرت به سوئیس سوالی دارید، می توانید سوالات خود را در انتهای همین مقاله مطرح کنید و یا می توانید با ما تماس بگیرید و سوالات خود را در مورد مهاجرت به سوئیس و چگونگی اخذ اقامت این کشور از ما بپرسید .

مزایای اخذ اقامت سوئیس

افرادی که موفق به اخذ اقامت دائم سوئیس می شوند میتوانند از مزایای زیر بهره ببرند:

مجوز تحصیل در مدارس یا دانشگاه های این کشور
امکان خرید ملک در هر نقطه از این کشور  
سرمایه گذاری یا ثبت شرکت و کارآفرینی در سوئیس
فرصت زندگی در هر منطقه ای از این کشور
امکان اشتغال در مشاغل دولتی و خصوصی این کشور
متقاضیانی که قصد دریافت اقامت دائم یا تابعیت این کشور را دارند و بین 18 تا 34 سال سن دارند، ملزم به شرکت در خدمت سربازی هستند

روش های مهاجرت به سوئیس

برای افرادی که قصد اقامت در سوئیس را دارند راه های مختلفی وجود دارد که بسته به شرایط و موقعیت خود میتوانند تصمیم بگیرند که کدام راه برای آنها مناسب است و در صورت اقدام از این راه موفق به مهاجرت به این کشور خواهند شد. هر یک از روش های مهاجرتی تابع شرایط خاص و متفاوتی نسبت به سایر روش ها می باشد .

برای مهاجرت به کشور سوئیس می‌توانید از طریق یکی از راه های زیر اقدام نمائید که در ادامه به تفصیل راجع به هر یک این روش‌ها می‌پردازیم.

  • اقامت سوئیس از طریق تحصیل
  • اقامت سوئیس از طریق کار
  • اقامت سوئیس از طریق سرمایه گذاری
  • اقامت سوئیس از طریق ازدواج
  • اقامت سوئیس از طریق تولد فرزند
  • اقامت سوئیس از طریق پناهندگی

اقامت سوئیس از طریق تحصیل

تحصیل در سوئیس به دلیل کیفیت بالای سیستم آموزشی همواره مورد توجه دانشجویان در سراسر جهان بوده است. آموزش در این کشور به زبان های فرانسوی، ایتالیایی، آلمانی و رومانیایی صورت میپذیرد و فردی که قصد تحصیل در این کشور را دارد میبایست به زبان انگلیسی یا یکی از زبان های ذکر شده مسلط باشد. لطفا توجه داشته باشید که اگر می خواهید به زبان انگلیسی  تحصیل کنید به نمره آیلتس بالای  6.5 نیاز دارید. آموزش در مدارس این کشور بر اساس کانتون (ایالت) متفاوت است. اما به طور کلی سیستم آموزشی این کشور به گونه ای است که مدارس به دو دوره ابتدایی و متوسطه تقسیم می شوند .

دانشگاه های این کشور از اعتبار بین المللی بالایی برخوردار هستند و در تمامی مقاطع تحصیلی اعم از لیسانس، فوق لیسانس و دکترا دانشجو می پذیرند.

برای مهاجرت تحصیلی به سوئیس ابتدا باید از مدارس، دانشگاه ها، کالج ها یا موسسات آموزشی این کشور پذیرش تحصیلی دریافت کنید.نکته مهم در مورد مهاجرت تحصیلی به سوئیس این است که متقاضی نمیتواند همراهی را با خود ببرد و اجازه کار در طول تحصیل را پس از  6 ماه اقامت دریافت میکند . این مجوز کار به دانشجویان اجازه کار پاره وقت می دهد که می توانند به مدت 15 الی 25 ساعت در هفته ( بسته به مقطعی که در آن تحصیل میکنند )و در روزهای تعطیل به صورت تمام وقت کار کنند .

همچنین شایان ذکر است اقامت شما تا 6 ماه پس از اتمام تحصیل قابل تمدید می باشد، در این 6 ماه می توانید به دنبال کار مرتبط با رشته تحصیلی خود باشید و در صورت یافتن شغل مورد نظر خود می توانید اقامت خود را تبدیل به اقامت کاری نمائید.

اقامت سوئیس از طریق کار

اقامت در سوئیس از طریق کار یکی از محبوب ترین راه های مهاجرت به این کشور برای افراد با تجربه و مهارت به دلیل پایین بودن نرخ بیکاری در سوئیس می باشد. شرایط متفاوتی برای اخذ ویزای کار و شرایط اقامت در سوئیس برای شهروندان اتحادیه اروپا و شهروندان ایسلند، نروژ و لیختن اشتاین و همچنین برای شهروندان کشور دیگر اعمال می شود. شهروندان اتحادیه اروپا و اتحادیه اروپا می توانند به صورت رایگان وارد سوئیس شوند، اما برای دریافت مجوز کار باید در اداره کار سوئیس ثبت نام کنند.

اتباع کشورهای دیگر نیاز به اجازه کار و اقامت دارند.توجه داشته باید که با داشتن ویزای توریستی و وارد شدن به این کشور ، نمیتوانید کار پیدا کنید و سپس نوع ویزای خود را تغییر دهید. مهمترین شرط برای اخذ ویزای کاری سوئیس، پیشنهاد شغلی از سوی کارفرمای معتبر سوئیسی است. شهروندان کشور جهان سوم تنها در صورتی می توانند این ویزا را دریافت کنند که هیچ یک ازشهروندان سوئیسی یا شهروندان اتحادیه اروپا واجد شرایط شغل مورد نظر نباشند.

 سه نوع مجوز کار در سوئیس وجود دارد:مجوزL ,B ,C

 مجوز L  برای اقامت در سوئیس حدود یک سال معتبر است و می تواند تنها به مدت یک سال دیگر تمدید شود. مجوز اقامت B به مدت یک سال معتبر است و سالانه قابل تمدید است. اجازه اقامت C برای افرادی است که به مدت 10 سال در سوئیس زندگی کنند ، اگرچه شهروندان کانادایی و آمریکایی می توانند پس از 5 سال اقامت دائم سوئیس را دریافت کنند

اقامت سوئیس از طریق سرمایه گذاری

سوئیس یکی از بالاترین درآمدهای سالانه در جهان را دارد و به دلیل سیستم اقتصادی منظم و با ثبات، مورد توجه بسیاری از سرمایه گذاران خارجی است. اخذ اقامت سوئیس از طریق سرمایه گذاری به سه روش امکان پذیر است:

اقامت از طریق ثبت شرکت

اقامت از طریق خودحمایتی

اقامت سوئیس از طریق خرید ملک

 

اقامت سوئیس از طریق ثبت شرکت

سرمایه گذاری در سوئیس اغلب از طریق ثبت شرکت صورت میپذیرد و برای اخذ اقامت سوئیس سرمایه گذار باید متعهد شود که حداقل 10 نفر سوئیسی را استخدام کند. در کنار این الزامات، طرح کسب و کار شرکت باید نوآورانه و سودآور باشد. متوسط ​​حقوق ماهانه یک کارمند معمولی در سوئیس بین 3500 تا 4000 فرانک است. اگر سود شرکت شما بیش از 100000 هزار فرانک باشد، می توانید برای اقامت طولانی مدت در سوئیس با مجوز اقامت B درخواست دهید. لطفاً توجه داشته باشید که یک سال از تاریخ شروع شرکت برای نشان دادن این مزیت فرصت دارید. با اقامت B پس از 5 سال، می توانید برای اقامت دائم یا اقامت C در سوئیس اقدام کنید.

اقامت سوئیس از طریق تمکن مالی

اخذ اقامت سوئیس از طریق تمکن مالی ( خودحمایتی ) یک روش مهاجرتی است که تنها با اثبات سرمایه لازم امکان پذیر است. این روش که عمدتاً برای افراد ثروتمند و مستمری بگیران توصیه می شود، به افراد اجازه می دهد بدون ارائه مدرک تحصیلی یا گواهی خاص برای سرمایه گذاری، مهاجرت و اقامت دائم در سوئیس با ذکر میزان دارایی و سرمایه بانکی خود اقدام کنند.

کشور سوئیس دو روش برای اعطای اقامت از طریق تمکن مالی در نظر گرفته و افراد را به دو دسته تقسیم می کند:

افراد زیر 55 سال (پروسه مالیات گزاف)

افراد بالای 55 سال (اقامت بازنشستگان)

بنابراین افراد با داشتن سنین 55 تا 78 سال، باید توانایی مالی خود را ثابت نمایند و درآمد ماهانه ثابتی داشته باشند. در این صورت از طریق تمکن مالی به شما اقامت موقت در سوئیس داده می شود که به صورت سالیانه قابل تمدید است که پس از گذشت چند سال میتوانید اقدام به اخذ اقامت دائم نمائید. لطفا توجه داشته باشید که تعداد متقاضیان پذیرفته شده برای این روش محدود است و شما باید در بازه زمانی مشخص شده برای این روش اقدام کنید. در این روش سن متقاضی اصلی باید بالای 55 سال باشد تا شرایط اخذ بازنشستگی سوئیس را داشته باشد.

اقامت سوئیس از طریق خرید ملک

اقامت در سوئیس با خرید ملک برای افرادی که فقط قصد سرمایه گذاری دارند امکان پذیر است. در صورت خرید ملک در سوئیس می توانید  6 ماه در سال در این کشور اقامت داشته باشید. لازم به ذکر است که این شکل از سرمایه گذاری صرفاً به منظور کسب سود انجام می شود و اخذ اقامت دائم در سوئیس با این روش امکان پذیر نیست

اقامت سوئیس از طریق ازدواج

یکی دیگر از راه های مهاجرت به سوئیس مهاجرت به این کشور از طریق ازدواج می باشد. متقاضیان باید بدانند که برای ازدواج با یک شهروند سوئیسی یا مقیم دائم این کشور، باید تمام قوانین آن کشور را مطالعه و قبول کنند.

حداقل سن ازدواج برای مهاجرت به سوئیس 18 سال است و هر دو طرف باید مجرد باشند. ازدواج باید با حضور افسر مهاجرت شهرداری یا اداره مهاجرت انجام شود. در بحث مهاجرت از طریق ازدواج به سوئیس یکی از مواردی که اهمیت دارد این است که این ازدواج اولین ازدواج شخص در سوئیس باشد.

باید اضافه کرد که متقاضی از همان ابتدا پاسپورت این کشور را دریافت نمیکند و تنها با داشتن ویزای موقت می تواند در این کشور اقامت داشته باشد . پس از گذشت سه سال و اثبات زندگی مشترک این فرصت را خواهد داشت تا برای اخذ پاسپورت آن کشور اقدام نماید.

الحاق خانواده و مهاجرت به سوئیس از طریق ویزای پیوست نیز شرایط خاص خود را دارد و یک شهروند سوئیسی باید برای الحاق خانواده خود درخواست دهد. فرد باید علاوه بر هزینه های زندگی، شغل و درآمد کافی برای تامین هزینه های زندگی همسر و فرزندان زیر 18 سال خود را داشته باشد.

اقامت سوئیس از طریق تولد فرزند

برای مهاجرت و اخذ تابعیت کشورها از طریق تولد دو قانون کلی خاک و خون وجود دارد. طبق قانون خاک، زمانی که کودک در کشوری متولد شود، می تواند  پاسپورت آن کشور را دریافت نماید. اما طبق قانون خون، تابعیت کودک با تابعیت والدین او مرتبط است.

کشور سوئیس از قانون خون پیروی می کند. بنابراین، نوزادی تابعیت این کشور را دریافت میکند که پدر یا مادرش در این کشور به دنیا آمده باشد یا شهروند این کشور باشد. همچنین اگر شخصی کودکی را به سرپرستی پذیرفته باشد، کودک شرایط اخذ تابعیت این کشور را دارد.

اقامت سوئیس از طریق پناهندگی

موسسه ویزامون هیچ گونه مشاوره و خدماتی در رابطه با پناهندگی ارائه نمی دهد و این بند صرفا جهت اطلاع عموم از این اقدام غیرقانونی و مخاطره آمیز می باشد.

پناهندگی یکی از روش های مهاجرت به تمامی کشورهاست. این روش نشان می دهد که به دلایلی شما در کشور خود امنیت جانی یا مالی ندارید و به همین دلیل نیاز به اقامت در کشورهای دیگر دارید.
به طور کلی، حتی در کشور ثروتمندی مانند سوئیس، پناهندگان در معرض استرس های روانی مختلف هستند. تا زمانی که صحت و واقعی بودن درخواست شما ثابت شود، باید در محدوده های اعلام شده زندگی کنید. اگر پناهندگان سوئیس را ترک کنند، تا 10 سال نمی توانند به اروپا بازگردند.

هزینه های زندگی در سوئیس

بررسی هزینه های زندگی یکی از دغدغه های افراد متقاضی مهاجرت و اقامت در سوئیس می باشد. هزینه زندگی در سوئیس بالاست، البته شرایط زندگی در این کشور عالی است و هرکسی که به سوئیس سفر کند به دنبال راهی برای اقامت در سوئیس خواهد بود. هزینه زندگی در سوئیس با توجه به شهرهای آن متفاوت است، به عنوان مثال هزینه زندگی در شهرهای ژنو و زوریخ بالاترین میزان است.

در این شهرها، اجاره یک آپارتمان کوچک دو خوابه می تواند بیش از 2000 دلار در ماه باشد. هزینه بیمه درمانی اجباری نیز حداقل 335 دلار در ماه است. فردی که در سوئیس کار می کند باید حداقل  468 دلار آمریکا در ماه برای حمل و نقل و حداقل 458 دلار آمریکا برای خرید مواد غذایی هزینه کند. در واقع، کل هزینه های مصرف خانوار در سوئیس به طور متوسط ​​حدود 60  درصد بیشتر از میانگین اتحادیه اروپا است. با وجود این هزینه ها، ساکنان زوریخ و ژنو قدرت خرید قابل توجهی دارند.