راهنمای کامل اخذ اقامت سوئد+ شرایط و مشاوره

اقامت سوئد

سوئد کشوری در شبه جزیره اسکاندیناوی در شمال اروپا است که از غرب با نروژ، از شمال شرقی با فنلاند، از شرق با بوتان، از جنوب شرقی با دریای بالتیک و از جنوب غربی با دانمارک همسایه است. کشور سوئد و دولت آن توسط پارلمان اداره می شود. سوئد در جنبه مختلف از جمله کیفیت زندگی، نرخ بیکاری، آموزش، بهداشت و مراقبت های اجتماعی و توسعه انسانی رتبه خوبی دارد و اقتصاد آن بر اساس مشارکت مردم و سرمایه گذاری های آنها است، از این رو تقاضا برای مهاجرت به این کشور افزایش یافته است.

معرفی

سوئد یکی از پیشرفته ترین کشورهای دنیاست و با توجه به شرایط و امکانات رفاهی که در اختیار ساکنین خود قرار می دهد سالانه افراد زیادی برای مهاجرت به این کشور اقدام می کنند لازم به ذکر است که هزینه زندگی در سوئد بسیار بالاتر از سایر کشورهای اروپایی است و اساسا دانشجویانی که با هدف تحصیل و اخذ اقامت به سوئد مهاجرت می کنند با مسائل مالی مواجه خواهند شد.

به طور کلی هر فرد غیر سوئدی که قصد اقامت بیش از 3 ماه در این کشور را دارد باید از این کشور اجازه اقامت بگیرد. افراد مختلف در سوئد بسته به شرایط، اهدافی که دارند می توانند انواع مختلفی از اقامت را دریافت کنند. در این مقاله در سایت ویزامون شما را با انواع اقامت در این کشور، شرایط اخذ هر اقامت در سوئد، مدارک مورد نیاز برای اخذ اقامت و ... آشنا می کنیم.

دوستان عزیز پس از مطالعه مقاله زیر می توانید با تماس با مشاورین ویزامون و بررسی شرایط خود به صورت انفرادی با شرایط اقامت ایرانیان در سوئد بیشتر آشنا شوید

مهاجرت به کشور سوئد برای زندگی

اولین چیزی که می تواند شما را در مورد زندگی در سوئد نگران کند، شخصیت و خلق و خوی مردم این کشور است. مردم سوئد به دلیل تأثیرات آب و هوای حاکم بر قطب خونسرد هستند، البته آب و هوای سوئد آنطور که مردم می گویند سرد و قطبی نیست و مناطق جنوبی این کشور در فصول مختلف سال تغییرات آب و هوایی دارند. از دیگر ویژگی های مردم این کشور، صلح طلب بودن و همچنین خلاق بودن در امور مشارکتی است. یکی از ویژگی های فرهنگی برجسته در سوئد حمایت از حقوق برابری انسانهاست.

سوئد یکی از مرفه ترین و پیشرفته ترین کشورهای اتحادیه اروپاست و از وضعیت معیشتی خوبی برخوردار است. پایه منابع اقتصادی این کشور چوب، سنگ آهن، برق آبی و جنگل ها و به طور کلی سوئد کشوری است که متکی بر صادرات محصولات صنعتی خود است. البته ناگفته نماند که بودجه نسبتاً کلان در این کشور از محل درآمدهای مالیاتی تامین می شود.
سوئد دارای اقتصاد آزاد است و امروزه صنایع فولاد، معدن ، مهندسی و خمیرکاغذ در این کشور در سطح بین المللی پیشرفت خوبی داشته و قادر به رقابت با سایر کشورها هستند.

مزایای زندگی در سوئد

با توجه به تمام مواردی که تاکنون درباره اقامت در سوئد اشاره شد، می‌توان گفت سوئد کشوری مناسب و سخت برای مهاجرت می‌باشد.از مزایای زندگی در سوئد میتوان به موارد زیر اشاره نمود:


کیفیت زندگی بالا
نرخ بیکاری پایین
آموزش با کیفیت بالا
اقتصاد قوی
جامعه آرام و صلح آمیز
طبیعت زیبا و آب و هوای عالی

روش‌ های مهاجرت به سوئد

روش‌های مختلف برای مهاجرت به سوئد وجود دارد. تعدادی از مهم‌ترین این روش‌ها عبارت‌اند از:

 

اقامت سوئد از طریق کار

اقامت سوئد از طریق تحصیل

اقامت سوئد از طریق سرمایه گذاری

اقامت سوئد از طریق ازدواج

اقامت سوئد و اخذ تابعیت از طریق تولد

اقامت سوئد از طریق پناهندگی

اقامت سوئد از طریق کار

سوئد یکی از قانون مدارترین و مرفه ترین کشورهای دنیاست و به دلیل شرایط زندگی بسیار خوب، یکی از بهترین مکان ها برای کار به حساب می آید. سوئد یک کشور صنعتی با اقتصاد مرفه است. این دلایل برای بالا نگه داشتن تقاضا برای مهاجرت نیروی کار کافی است. در این کشور، کارفرمایان اغلب از طریق آگهی های شغلی برای جذب نیروی مورد نیاز خود اقدام می کنند.

اخذ اقامت سوئد از طریق کار یکی از راه های قانونی اقامت در این کشور می باشد. متقاضیانی که دارای تحصیلات عالی در مشاغل مورد نیاز سوئد هستند و در این  مشاغل با کمبود پرسنل مواجه هستند، امکان اخذ اقامت سوئد را افزایش می دهند.

دریافت پیشنهاد شغلی در قالب دعوت نامه از یک کارفرمای مورد اعتماد در سوئد یکی از مهم ترین مراحل اخذ اقامت سوئد از طریق کار می باشد. یکی از شرایط جاب آفر دریافت حقوق اعلام شده است.

با توجه به نرخ نسبتاً بالای بیکاری در سوئد، کارفرما تنها در صورتی می تواند این پیشنهاد شغلی را برای اتباع خارجی ارسال کند که شغل مورد نظر خود را به مدت 10 روز در سراسر اتحادیه اروپا تبلیغ کرده باشد و فرد مناسب با مهارت های لازم را پیدا نکرده باشد. اگر می خواهید در سوئد به مدت  3 ماه یا حتی کمتر کار کنید، باید دعوت نامه پیشنهاد شغلی از طرف کارفرمای سوئدی داشته باشید. اخذ اقامت دائم سوئد از طریق کار مستلزم حضور بدون وقفه شخص به مدت 4 سال و پرداخت مالیات و بیمه این کشور می باشد. اگر شخصی مبلغ حقوق تعیین شده توسط اداره مهاجرت سوئد را دریافت کند، می تواند جهت اقامت خانواده خود اقدام نماید

این روش یکی از منطقی ترین و موفق ترین روش های اخذ اقامت این کشور در بین مهاجرانی است که هر ساله وارد سوئد می شوند و از این طریق مجوز اقامت دریافت می کنند.

اقامت سوئد از طریق تحصیل

سوئد به عنوان یکی از کشورهای پیشرفته اروپایی، دارای سیستم آموزشی قوی است و تعدادی از بهترین دانشگاه های جهان در زمینه های مختلف را در خود جای داده است. در هر صورت اولین قدم برای مهاجرت به سوئد از طریق تحصیل انتخاب دانشگاه و مکاتبه و درخواست پذیرش می باشد. دانشگاه های سوئد معیارهای پذیرش متفاوت و شهریه های متفاوتی دارند.

توجه داشته باشید که تحصیل در سوئد رایگان نیست و هزینه تحصیل بر عهده خود متقاضیان می باشد. البته هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی این کشور بسیار بالاست و از 9 تا 17 هزار یورو در سال متغیر است. با این حال، تحصیل در دانشگاه های دولتی سوئد هزینه کمتری دارد.
متقاضیان تحصیل در سوئد باید مدرک زبان انگلیسی یا سوئدی داشته باشند. البته دوره های انگلیسی در سوئد برای دانشجویان بین المللی وجود دارد که می توانند در آن شرکت کنند.

تحصیل در سوئد به تنهایی منجر به اخذ اقامت سوئد نمی شود و در صورت یافتن شغل مورد نظر دانشجو، اقامت سوئد اعطا می شود. سوئد از نظر آموزش و ارائه امکانات برای دانشجویان کشوری پیشرفته است. با توجه به اینکه زبان رسمی تحصیل در این کشور انگلیسی است، طبیعی است که تحصیل در این کشور توجه بسیاری از متقاضیان اخذ اقامت سوئد را به خود جلب کند.

متقاضیان تحصیل در سوئد باید قبل از ورود به سوئد برای اجازه اقامت اقدام کنند. اگر شخصی قصد دارد از طریق تحصیل اجازه اقامت در سوئد را دریافت کند، باید توسط یک دانشگاه معتبر در سوئد پذیرفته شود و توانایی مالی کافی برای پوشش هزینه های تحصیل و زندگی خود را نشان دهد.

هنگامی که شخصی از طریق تحصیل اقامت سوئد را دریافت کرد، می تواند خانواده خود از جمله همسر و فرزندان زیر 18 سال خود را به سوئد بیاورد. تحصیل در سوئد در مقطع کارشناسی  4 سال، در مقطع کارشناسی ارشد 1 تا 2 سال بسته به وضعیت دانشجو و 3 تا 5 سال در مقطع دکترا طول می کشد. یکی از مهم ترین نکاتی که باید در مورد سوئد و شرایط اقامت تحصیلی این کشور بدانید، تسلط به زبان انگلیسی و حداقل نمره آیلتس  6.5 است. دانشجویان برای پوشش بخشی از هزینه های خود ، بسته به سطح تحصیلات خود، اجازه دارند بین 10 تا 30 ساعت در هفته کار کنند.

اقامت سوئد از طریق سرمایه گذاری

از نظر سیاسی و اقتصادی، سوئد یکی از باثبات ترین و امن ترین مکان ها در جهان است و در مرکز بسیاری از فرصت های شغلی قرار دارد. از راه های دیگر مهاجرت به سوئد و اخذ اقامت این کشور از طریق سرمایه گذاری است.

راه های مختلفی برای سرمایه گذاری در سوئد وجود دارد که عبارتند از: کارآفرینی، خرید سهام، خرید اوراق قرضه، خرید ملک و ... که همگی منجر به اقامت سوئد نمی شود. به همین دلیل برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه سرمایه گذاری در این کشور بهتر است با مشاوران و کارشناسان ما در ویزامون مشورت کنید.ثبت شرکت و کارآفرینی در سوئد نیاز به یک طرح تجاری بسیار قوی و همچنین نیاز به سرمایه تقریباً 50000 کرون دارد. البته متقاضیان باید هزینه های زندگی در این کشور را به مدت 2 سال برای خود و خانواده خود تامین کنند.

برای مهاجرت به سوئد از طریق سرمایه گذاری، داشتن یک طرح اقتصادی مناسب و پیاده سازی آن نقش اساسی دارد. به این ترتیب افرادی که قصد راه اندازی کسب و کار در این کشور و مدیریت طولانی مدت آن را دارند می توانند از این فرصت استفاده کنند. پس از گذشت 4  سال از فعال بودن شرکت ، سرمایه گذار می تواند اقامت دائم سوئد را دریافت کند.

سختی این روش به دلیل میزان سرمایه مورد نیاز نیست بلکه دشواری این نوع مهاجرت ، روند اجرایی نمودن پلن کسب و کار است.

 

سرمایه گذاری در سوئد از طریق خرید ملک

سرمایه گذاری در سوئد با خرید ملک یک سرمایه گذاری مطمئن و عالی است. خرید ملک در سوئد ریسک بسیار کمی دارد، اما نقطه ضعف آن این است که خرید ملک در سوئد صرفا منجر به اقامت نمی شود.

فرآیند سرمایه گذاری با خرید ملک در سوئد به این صورت است که ابتدا قراردادی تنظیم و سازماندهی می شود. در این قرارداد کلیه امور مربوط به ارزش گذاری ملک، مراحل اداری و مدارک مربوط به سلامت آن باید در دفاتر اسناد رسمی کشور سوئد ثبت شود. خریدار مسئول پرداخت مربوط مالیات نقل و انتقال ملک است.

سرمایه گذاری در سوئد از طریق ثبت شرکت

سوئد به دلیل اقتصاد پایدار و قوی، ریسک سرمایه گذاری پایینی دارد. به خارجی هایی که قصد سرمایه گذاری در سوئد از طریق ثبت شرکت را دارند، اجازه اقامت دو ساله اعطا می شود. در طی این دو سال، در حالی که شرکت شما ثبت شده و به صورت اقتصادی فعالیت می کند، اداره مهاجرت عملکرد کلی شما را در زمینه پرداخت مالیات و اجتناب از جرائم مالی زیر نظر دارد.

پس از گذشت دو سال، در صورت عدم وجود تخلف، فرد می تواند با مراجعه به اداره مهاجرت و طی مراحل اداری، برای دریافت اقامت اقدام کند. همچنین میتواند برای همسر و فرزندان زیر 18 سال درخواست اقامت دهد. با این حال، آنها مجاز به کار کردن در سوئد نیستند.

مهاجرت به سوئد از طریق کارآفرینی

با توجه به اینکه در سال های اخیر کارآفرینی جایگاه ویژه ای در رشد اقتصادی داشته و نقش مهمی در افزایش فرصت های شغلی و توسعه صنعتی ایفا کرده است. سوئد نیز از این نوع سرمایه گذاری استقبال می کند. البته برای کارآفرینی در این کشور باید بازار کار و زمینه های موجود برای فعالیت را بشناسید. اگر بتوانید یک طرح قانع کننده در مسیر کارآفرینی ارائه دهید، می توانید برای مجوز اقامت اقدام کنید.

 البته باید گفت که شرایط این شیوه بستگی به این دارد که شهروند اتحادیه اروپا باشید یا غیر اتحادیه اروپا. اگر شهروند اتحادیه اروپا هستید، محدودیت خاصی برای کار یا سرمایه گذاری در سوئد ندارید و فقط باید مدارکی را ارائه دهید و مجوز لازم را برای این کار دریافت کنید.

از طرف دیگر، اگر ساکن کشورهای جهان سوم و با کشوری غیر از اتحادیه اروپا هستید و میخواهید در سوئد کارآفرینی کنید، باید در این کشور اقامت داشته باشید. به همین دلیل پیشنهاد می شود همزمان با ارائه مدارک مربوط به کارآفرینی در مشاغل تخصصی و سرمایه گذاری در این کشور، درخواست اقامت خود را به اداره مهاجرت ارسال کنید.

اگر در این دوره آزمایشی موفق باشید و ارزیابی های تجاری شما این را ثابت کند، اقامت شما دو سال دیگر تمدید خواهد شد. پس از این مدت، تا زمانی که به کسب و کار خود ادامه می دهید، می توانید برای شهروندی و اقامت دائم آن کشور اقدام کنید.

اقامت سوئد از طریق ازدواج

یکی دیگر از راه های مهاجرت به سوئد ازدواج با افراد مقیم یا شهروند سوئدی است. اگر می خواهید با یک شهروند سوئدی ازدواج کنید، می توانید اجازه اقامت دریافت کنید. شما می توانید درخواست خود را به صورت آنلاین ثبت کنید. شرایط فرد مورد نظر شامل داشتن تابعیت و پاسپورت سوئدی یا داشتن اقامت دائم در این کشور و اینکه بتواند در مدت مشخص شده از شما و خود حمایت مالی کند. علاوه بر این باید آپارتمانی با متراژ و ابعاد مناسب داشته باشید تا بتوانید پس از مهاجرت در این مکان زندگی کنید.به طور کلی اگر می خواهید با یک شهروند سوئدی ازدواج کنید، می توانید پس از 3 سال ازدواج برای پاسپورت و تابعیت آن کشور اقدام کنید. البته باید دو سال گذشته با هم در یک مکان زندگی کرده باشند و فقط ازدواج کافی نیست.

در طول این دو سال بارها و بارها بررسی می شود که آیا ازدواج این فرد در حالت عادی است و آیا با هم زندگی می کنند یا خیر. اگر در این مدت به زبان سوئدی تسلط داشته باشید، شانس شما افزایش می یابد و می توانید برای اقامت دائم این کشور اقدام کنید.

اگر معلوم شود که ازدواج شما یک ازدواج صوری است، میبایست برای همیشه سوئد را ترک کنید و اقامت شما باطل خواهد شد. قوانین ازدواج در سوئد در این زمینه بسیار سختگیرانه است و حتی بررسی می کند که آیا در دو سال زندگی خود اختلاف نظر داشته اید یا اینکه اختلاف شما چقدر عمیق بوده است.

اقامت سوئد از طریق تولد

اقامت در سوئد برای تولد فرزند به این راحتی نیست. زیرا کشور سوئد هنگام تولد کودک از قانون خون پیروی می کند. این قانون می گوید که تابعیت فقط به کودکانی اعطا می شود که حداقل یکی از والدین کودک شهروند سوئد باشد، یا کودک تازه متولد شده بدون پدر و مادر باشد.

اقامت سوئد از طریق پناهندگی

به دلیل غیرقانونی بودن روش پناهندگی موسسه ویزامون در زمینه اخذ اقامت از طریق پناهندگی خدماتی ارائه نمی دهد.

پناهندگی یکی از انواع مهاجرت است که به هیچ وجه توصیه نمی شود و سازمانی که مسئولیت بررسی و ثبت درخواست های پناهندگی در سوئد را بر عهده دارد اداره مهاجرت سوئد است که افراد می توانند با آن مشورت کرده و امور مربوط به پناهندگی را پیگیری کنند. بر اساس مفاد کنوانسیون پناهندگان سازمان ملل متحد، معروف به کنوانسیون ژنو، اداره مهاجرت سوئد مسئولیت حمایت از حقوق انسانی و اجتماعی پناهندگان را بر عهده دارد. هرکسی که قصد درخواست پناهندگی در سوئد را دارد باید ابتدا وارد این کشور شود. لازم به ذکر است که ساختمان اصلی اداره مهاجرت این کشور در شهر نورشوپینگ و شعب دیگر آن در شهرهای استکهلم، گوتنبرگ و مالمو می باشد. اگر درخواست متقاضی پس از ثبت درخواست پناهندگی تایید شود، می تواند از خدمات شهر آن کشور و کار و تحصیل استفاده کند.

هزینه های اقامت در سوئد

هزینه زندگی در سوئد همیشه یکی از مشکلات متقاضیان بوده است. هزینه زندگی برای افرادی که سوئد را برای مهاجرت و زندگی انتخاب می کنند بسته به سبک زندگی و شهر متفاوت است.

البته جای تعجب نیست که هزینه زندگی در شهرهای بزرگی مانند استکهلم، مالمو و گوتنبرگ نسبت به سایر شهرها بیشتر باشد. پایتخت این کشور، استکهلم، گران ترین شهر سوئد است. مسکن و تامین آن مهم ترین قسمت برای مهاجران محسوب می شود که شامل هزینه های اصلی نیز می شود. زندگی در حومه استکهلم راحت تر و ارزان تر از زندگی در استکهلم میباشد.