راهنمای کامل اخذ اقامت ایتالیا + شرایط و مشاوره

اقامت ایتالیا

مهاجرت به ایتالیا به معنای درخواست اقامت دائم قبل از اخذ تابعیت ایتالیا می باشد. اگر مایل به مهاجرت به ایتالیا هستید و می خواهید برای یکی از ویزاهای موجود برای اتباع خارجی اقدام کنید، وکلای ما در ویزامون می توانند شما را راهنمایی کنند.

 

انواع اجازه اقامت در ایتالیا

دو نوع اجازه اقامت در ایتالیا وجود دارد:

اجازه اقامت موقت و اجازه اقامت دائم. لازم به ذکر است که برای اخذ اقامت دائم ایتالیا ابتدا باید برای ویزای اقامت موقت اقدام کنید.

شهروندان غیر اتحادیه اروپا باید در اولین ورود خود به ایتالیا برای ویزای اقامت موقت درخواست دهند. شهروندان اتحادیه اروپا فقط باید در ایستگاه پلیس شهر محل سکونت خود ثبت نام کنند بدون اینکه نیازی به درخواست اجازه اقامت داشته باشند. با این حال، هر دو گروه باید حداقل 5 سال زندگی کنند تا بتوانند برای اقامت دائم ایتالیا اقدام کنند.

راه های اخذ اقامت دائم ایتالیا

چندین راه برای اخذ اقامت دائم ایتالیا وجود دارد:

بر اساس یک مجوز کار که به متقاضی اجازه می دهد قبل از درخواست اقامت دائم در ایتالیا زندگی و کار کند.
بر اساس اجازه اقامت برای کارآفرینان، به خارجی ها اجازه می دهد تا تجارت خود را در اینجا راه اندازی کنند.
بر اساس سرمایه گذاری در یک حوزه خاص تایید شده توسط دولت ایتالیا.
بر اساس ویزای خوداشتغالی که به یک خارجی اجازه می دهد به عنوان یک تاجر انحصاری در ایتالیا کار کند.

مدارک مورد نیاز برای اجازه اقامت دائم ایتالیا در سال 2022

شهروندان غیر اتحادیه اروپا که برای اقامت دائم ایتالیا درخواست می کنند باید مدارک زیر را ارائه دهند:

مجوز اقامت موقت (مدرکی مبنی بر اینکه فرد خارجی به مدت 5 سال در ایتالیا زندگی کرده است )
گواهی ثبت نام هنگام ورود به ایتالیا توسط که پلیس محلی صادر شده است
داشتن نشانی قانونی در ایتالیا ( آخرین قبض آب و برق یا اجاره نامه )
داشتن تمکن مالی ( صورتحساب بانکی، اظهارنامه مالیاتی، فیش حقوقی از کارفرما)
سوابق کیفری و فرم درخواست صادر شده توسط مقامات ایتالیایی.

درخواست اجازه اقامت دائم برای شهروندان غیر اتحادیه اروپا در ایتالیا

شهروندان غیر اتحادیه اروپا هنگام درخواست اقامت دائم ایتالیا باید رویه های خاصی را دنبال کنند. هرکسی که مایل به مهاجرت به ایتالیا است باید از سفارت یا کنسولگری ایتالیا در کشور مبدا تماس گرفته و مدارک لازم را درخواست کند.

 

شهروندان غیر اتحادیه اروپا ابتدا باید برای یک اقامت موقت 5 ساله درخواست دهند تا بتوانند اجازه اقامت دائم ایتالیا را درخواست کنند. به عبارت دیگر، یک شهروند غیر اتحادیه اروپا باید 5 سال در ایتالیا زندگی کرده باشد تا بتواند برای اقامت دائم درخواست دهد.


شرکت حقوقی ما می تواند به شما متقاضیان در مورد مقررات مهاجرت در ایتالیا مشاوره دهد.

راه های مهاجرت به ایتالیا

اگر می خواهید به ایتالیا مهاجرت کنید اما با روش هایی که می توانید این کار را انجام دهید آشنا نیستید، در اینجا 5 مورد راه های مهاجرت به ایتالیا آورده شده است :

اقامت ایتالیا از طریق کار
اقامت ایتالیا از طریق تحصیل
اقامت ایتالیا از طریق سرمایه گذاری
اقامت ایتالیا از طریق تولد
اقامت ایتالیا از طریق ازدواج

مهاجرت به ایتالیا از طریق کسب شغل

اخذ اقامت ایتالیا از طریق کار به دلیل نرخ بالای بیکاری در این کشور می تواند دشوارتر از سایر کشورهای اروپایی باشد. برای دریافت ویزای کار ایتالیا، به یک پیشنهاد شغلی از یک کارفرما در ایتالیا نیاز دارید.
طبق قوانین ایتالیا، کارفرمایان ایتالیایی برای استخدام باید ابتدا یک آگهی استخدام در ایتالیا به مدت سه ماه درج کنند. اگر نیروی کار متقاضی در این مدت پیدا نشد، آگهی های شغلی باید برای 3 ماه دیگر در کشورهای عضو اتحادیه اروپا درج شود و اگر نیروی کار مورد نیاز در این کشورها پیدا نشد، کارفرما می تواند کارگران خارجی را استخدام کند. توصیه نامه کار به شما کمک می کند تا در ایتالیا کار پیدا کنید. البته در این مورد نیز کارفرما باید ثابت کند که متقاضی و همراهانش از نظر مالی حمایت می کند .
با توجه به نرخ بالای بیکاری، این امر بسیار دشوار است. اگر کارفرما بتواند برای شما دعوت نامه ارسال کند، اجازه اقامت 5 ساله دریافت خواهید کرد. در این مدت عملکرد شما در این شغل تحت نظارت خواهد بود و در صورت رعایت کلیه قوانین ایتالیا، پس از 5 سال اقامت و کار در ایتالیا و اقامت دائم، پاسپورت ایتالیایی به شما اعطا می شود.

مهاجرت به ایتالیا از از طریق تحصیل

تحصیل در ایتالیا یکی از راه های مهاجرت به این کشور می باشد. هر ساله متقاضیان زیادی در سراسر جهان از کشوری به کشور دیگر مهاجرت می کنند. بسیاری از مردم به ایتالیا مهاجرت می کنند. برای تایید اینکه بهترین راه مهاجرت به ایتالیا از طریق تحصیل است، میتوان به این نکته اشاره کرد که ایتالیا تقریباً برای همه رشته ها امکان پذیرش از مقطع دیپلم به بالا را دارد. در حال حاضر شرایط کافی برای مهاجرت تحصیلی به ایتالیا وجود دارد که متقاضیان می توانند در اسرع وقت برای مهاجرت به ایتالیا استفاده کنند.این راه بسیار ارزان تر از مهاجرت از طریق سرمایه گذاری در ایتالیا و سریعتر از مهاجرت کاری به ایتالیا است.

مهاجرت به ایتالیا از طریق یک برنامه سرمایه گذاری

سرمایه گذاری در ایتالیا یکی از راه های مهاجرت برای افزایش سرمایه و اخذ اقامت ایتالیا می باشد. البته فقط افرادی با شرایط مالی خوب می توانند در ایتالیا سرمایه گذاری کنند.
 راه های مختلفی برای سرمایه گذاری در ایتالیا وجود دارد که در ادامه به آنها اشاره می کنیم.

سرمایه گذاری از طریق ثبت شرکت در ایتالیا
سرمایه گذاری از طریق خودحمایتی در ایتالیا
سرمایه گذاری توسط کارآفرینی در ایتالیا
سرمایه گذاری با خرید املاک در ایتالیا
سرمایه گذاری با خرید اوراق قرضه

 

مهاجرت به ایتالیا به عنوان همسر یک شهروند ایتالیایی

طبق قوانین ایتالیا، دولت این کشور به هر فرد خارجی که با یک شهروند ایتالیایی ازدواج کند و ازدواج او به طور رسمی ثبت شده باشد، پاسپورت و اقامت در ایتالیا اعطا می کند. این ازدواج می تواند در ایتالیا و یا در هر کشور دیگری انجام شود و تنها باید مدارک مهمی که صحت ازدواج شما را اثبات می کند ارائه دهید. نکته بسیار مهم در مورد ازدواج در ایتالیا این است که زوجین برای اخذ اقامت دائم باید سه سال از تاریخ ازدواجشان گذشته باشد و در پایان سال پنجم ازدواج می توانند برای دریافت پاسپورت اقدام کنند.

 

اقامت ایتالیا از طریق تولد

ابتدا باید بدانیم که دو اصل مهم برای گرفتن پاسپورت بر اساس روش تولد وجود دارد. اصل خاک و خون. در ایتالیا بر اساس اصل خون است، به این معنی که کودکی که در ایتالیا متولد می شود، برای دریافت پاسپورت ایتالیایی باید والدین ایتالیایی داشته باشد. این به موضوع اشاره دارد که یک خارجی در صورتی که فرزندش در ایتالیا متولد شده باشد، اقامت یا پاسپورت ایتالیا را برای کودک خود دریافت نمی کند.

بزرگترین مزایای اخذ اقامت دائم ایتالیا چیست؟

اخذ اقامت ایتالیا مزایای زیادی دارد، با این حال اقامت دائم اولین قدم برای اخذ شهروندی ایتالیا است که یکی از مهم ترین مزایای مهاجرت به ایتالیا به عنوان یک خارجی می باشد. با این حال، تصمیم گرفتیم 5 مزیت دیگر اقامت دائم ایتالیا را برای شما بیاوریم که عبارتند از:

دارندگان اجازه اقامت دائم از حقوقی مشابه شهروندان ایتالیا برخوردارند.
اتباع خارجی که برای اجازه اقامت بلند مدت اروپا درخواست می کنند به طور خودکار مجوز اقامت دائم دریافت می کند.
ایتالیا یکی از معدود کشورهای اروپایی است که می تواند پس از 5 سال اقامت دائم دریافت کند.
حق سفر به تمام کشورهای اتحادیه اروپا و شنگن یکی دیگر از مزایای مجوز اقامت دائم است.
دسترسی به بازارهای عمده کار و تجارت.

وکلای مهاجرتی ما می توانند شرایط مربوط به مهاجرت به ایتالیا را توضیح دهند . اقامت دائم ایتالیا را برای شما اخذ نمایند. علاوه بر این، روند درخواست برای این نوع اجازه اقامت را برای شما تسهیل کنند.

کمک به اخذ اقامت دائم ایتالیا

اگر شرایط مورد نیاز را دارید، می توانید روی وکلای مهاجرتی ما در ویزامون حساب کنید تا به شما در تهیه مدارک برای درخواست اقامت دائم کمک کنند. ما می‌توانیم در تمام مراحل درخواست به شما کمک کنیم. وکلای ما همچنین حقوق و تعهدات مربوط به اقامت دائم را برای درخواست شهروندی ایتالیا به شما توضیح خواهند داد. توجه داشته باشید ابتدا اجازه اقامت موقت در ایتالیا صادر می شود.