اقامت, ایتالیا, ایتالیا, ایتالیا, پذیرش تحصیلی, وقت سفارت, ویزا

اقامت ایتالیا از طریق تحصیل

اقامت از طریق تحصیل در ایتالیا

اقامت ایتالیا از طریق تحصیل

مهاجرت تحصیلی، یکی از گزینه های اقامت در ایتالیا می باشد. وجود دانشگاه های معتبر و همچنین سطح بالای علمی دانشگاه ها در این کشور، دانشجویان را به تحصیل در ایتالیا تشویق می کند. اختراعات و نوآوری های مهم در ایتالیا نیز، باعث جذب دانشجویان بیشماری به منظور تحصیل در این کشور شده است.برای اخذ اقامت ایتالیا از طریق تحصیل، دانشجویان باید اقامت تحصیلی اخذ کنند. با پذیرش تحصیلی در ایتالیا، می توان نسبت به اخذ تابعیت این کشور اقدام کرد.در صورتی که درخصوص مهاجرت تحصیلی به ایتالیا نیاز به مشاوره دارید، فرم درخواست اقامت ایتالیا را کامل نموده تا مشاورین ما در کوتاه ترین زمان ممکن با شما تماس حاصل نمایند.

در این مقاله به بررسی شرایط اخذ اقامت پس از تحصیل در ایتالیا می پردازیم. دوستان عزیز اگر پس از مطالعه این مقاله سوالی داشتید می توانید با کارشناسان ویزامون در تماس باشید و از طریق مشاوره تلفنی رایگان سوالات و ابهامات خود را برطرف نمائید.

اقامت تحصیلی ایتالیا

دانشگاه های معتبر بین المللی ایتالیا

حدود 26 دانشگاه سطح بالا در کشور ایتالیا قرار داشته که از این تعداد، 12 دانشگاه در بین 500 دانشگاه برتر جهان قرار دارند. بدیهی است که سطح علمی بالای این دانشگاه ها، علاقه‌مندان زیادی را به خود جذب می کند. شهر میلان در ایتالیا، با برگزاری انجمن های دانشجویی بزرگ، بسیار مورد توجه دانشجویان قرار گرفته است. دانشگاه پلی تکنیک میلان نیز شرایطی را برای اقامت ایتالیا از طریق تحصیل فراهم می کند.

شرایط پذیرش در دانشگاه ها

ملیت داوطلب و نوع درخواست تحصیلی، در اقامت ایتالیا از طریق تحصیل تاثیرگذار می باشد. اینکه ملیت داوطلب متعلق به اروپا باشد یا سایر کشورهای غیر اروپایی، و نوع درخواست برای مقطع کارشناسی باشد یا ارشد، در دریافت اقامت تحصیلی موثر است.
در مجموع، اولین مرحله برای مهاجرت تحصیلی، بررسی دانشگاه مورد نظر و شرایط ورود به آن می باشد. سپس، فرم درخواست و مدارک مورد نظر باید توسط داوطلب به سفارت ایتالیا در کشور مبدا، ارسال شود. باید توجه داشت که مدارک علاقه‌مند باید به زبان ایتالیایی ترجمه شوند. فرم تکمیلی نیز با توجه به ملیت علاقه‌مند و نوع درخواست او، متفاوت خواهد بود.
پس از تکمیل فرم پیش ثبت نام، ارائه گواهی تکمیل دوره متوسطه برای دوره کارشناسی، و گواهی تکمیل دوره کارشناسی برای دوره کارشناسی ارشد الزامی می باشد. علاوه بر این، مهارت داوطلب در زبان ایتالیایی از طریق برگزاری یک آزمون سنجیده می شود.
به همین منظور، مهارت زبان ایتالیایی در سطح B1  و یا مدرک زبان آیلتس با نمره ۶ ، از شرایط اخذ ویزای دانشجویی در ایتالیا می باشد. البته آموزش در دانشگاه های ایتالیا به زبان انگلیسی نیز انجام می شود.
اگر تحصیل مقطع کارشناسی در ایتالیا به زبان ایتالیایی باشد، رایگان است. این درحالیست که آموزش مقطع کارشناسی به زبان انگلیسی، با توجه به رشته و دانشگاه، هزینه های متفاوتی را برای دانشجو در پی دارد.
البته گفتنی است که سفارت ایتالیا در ایران، متناسب با دوره های لیسانسی که در دانشگاه های ایتالیا به زبان ایتالیایی آموزش داده می شوند، کلاس های زبان ایتالیایی را برای دانشجویان برگزار می کند.
اتباع خارجی جهت اخذ اقامت ایتالیا از طریق تحصیل، تمامی مدارک لازم را، که به زبان ایتالیایی ترجمه شده اند، به سفارت ایتالیا ارسال می کنند. سفارت نیز با بررسی شرایط داوطلب برای اخذ ویزای دانشجویی، نتیجه پذیرش یا عدم پذیرش را به آنها اعلام می کند.

اخذ ویزای دانشجویی ایتالیا

اعطای ویزای دانشجویی کشور ایتالیا، به شرایطی از جمله داشتن محل اسکان مناسب در ایتالیا بستگی دارد. یکی دیگر از شرایط لازم برای اخذ اقامت ایتالیا از طریق تحصیل، داشتن تمکن مالی کافی می باشد؛ به طوری که دانشجو، بتواند تمامی هزینه های تحصیل و زندگی دانشجویی خود را بپردازد.
تمکن مالی منحصر به زندگی و تحصیل در ایتالیا نمی شود و دانشجو باید هزینه های لازم برای بازگشت به کشور خود را داشته باشد. علاوه بر این، سلامت کامل دانشجو نیز در مراحل اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا، حائز اهمیت است.
البته، دانشجویان مشغول به تحصیل در مقطع کارشناسی، می توانند به مدت ۱۰ ساعت در هفته کار کرده و از این طریق، بخشی از هزینه های مربوط به تحصیل و زندگی خود را تامین کنند. این مدت زمان، برای دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد، به 20 ساعت در هفته افزایش می یابد.

اخذ اقامت دائم

هدف بسیاری از مهاجران تحصیلی به ایتالیا، اخذ اقامت دائم و دریافت ویزای ایتالیا می باشد. دانشجویی که در ایتالیا به تحصیل مشغول است، می تواند تا مدت 6 ماه پس از فارغ التحصیلی نیز در این کشور اقامت داشته باشد. دانشجو در این مدت 6 ماهه باید در جستجوی کار بوده و شغل مورد نظر خود را پیدا کند. سپس ، با بستن قراردادی رسمی با کارفرما، قرارداد را برای تایید به اداره مهاجرت ایتالیا ببرد. در این صورت، دانشجو می تواند اقامت کاری در ایتالیا را به دست آورده و پس از 5 سال اشتغال در ایتالیا، نسبت به اخذ اقامت دائم خود در این کشور اقدام نماید.

همواره برای رسیدن و کسب نتیجه مطلوب و مورد رضایت بهتر است که قبل از انجام آن با افراد با تجربه و خبره مشاوره کرد و از تجربیات آن ها بهره گرفت .کارشناسان ما در ویزامون همواره آماده هستند تا اطلاعات لازم را در مورد نحوه اخذ اقامت پس از تحصیل در ایتالیا به شما ارائه نمایند و شما را در این مسیر راهنمایی کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اینستاگرم واتس آپ واتس آپ تلگرام