راهنمای کامل اخذ اقامت اسپانیا + شرایط و مشاوره

اقامت اسپانیا

اسپانیا کشوری مستقل در اتحادیه اروپا و اروپای جنوب غربی است و دارای یک سیستم دموکراتیک مبتنی بر قانون اساسی پادشاهی است. آب و هوای اسپانیا معتدل است به طوری که می توان گفت هر قسمت از آن آب و هوای خاص خود را دارد. وضعیت اقتصادی اسپانیا به گونه ای است که در بین کشورهای توسعه یافته و در رتبه بندی بزرگترین اقتصادهای جهان در سال 2013 رتبه چهاردهم را به خود اختصاص داده است.

معرفی

به علت شرایط مساعد و مطلوب حدودا نزدیک به 5 میلیون خارجی به کشور اسپانیا مهاجرت کرده اند ک نزدیک به 30 هزار نفر از این مهاجران ایرانی هستند. ایرانی ها در اسپانیا مشغول به تحصیل و کار هستند.
به دلیل وجود مشاغل فراوان به دلیل اقتصاد رو به رشد و قوانین عالی مالیاتی، نظام درمانی و آموزشی سرآمد و کارآمد گرفته و همچنین سهل بودن دریافت ویزای این کشور نسبت به سایر کشورهای اروپایی اسپانیا می تواند مقصدی باشد که همیشه دوست داشتید در آن زندگی کنید.
مقاله زیر راهنمای کامل مهاجرت به اسپانیا در سال 2022 است که با استفاده از دقیق ترین و به روزترین اطلاعات و آمار مهاجرت از منابع معتبر گردآوری شده است.

کشور اسپانیا یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا و معاهده شینگن است، بنابراین اخذ اقامت این کشور یک فرصت بسیار ارزشمند محسوب می شود. مهاجرت پدیده ای است که تاریخچه ای طولانی در تاریخ بشر دارد و البته هر دوره و هر فردی دلایل خاص خود را دارد. اما همه آنها یک چیز مشترک دارند و آن این است که مهاجران همیشه برای دستیابی به شرایط بهتر از شرایط فعلی این کار را انجام داده اند.
در دنیای امروز، کشورهای غربی ، کشورهای پیشگام در دنیای صنعت جهانی هستند به همین دلیل مقصد اصلی اکثر مهاجران از سراسر جهان هستند. اگر شما هم به فکر مهاجرت و اخذ اقامت اسپانیا هستید، با ما در ویزامون همراه باشید تا اطلاعات صحیح و مفیدی در مورد آن داشته باشید و بتوانید با دیدی گسترده تر در مورد آن تصمیم گیری کنید.
در این مقاله جامع همه آنچه را که باید در مورد مهاجرت به اسپانیا بدانید در اختیار شما قرار می دهیم. پس تا انتها با ما همراه باشید.

شرایط اخذ اقامت اسپانیا

اسپانیا به همه کسانی که برنامه مهاجرتی دارند و همه کسانی که درخواست سرمایه گذاری، کار و ازدواج را تکمیل کرده اند اجازه اقامت در این کشور را نمی دهد. در واقع گرین کارت برای آنها مطرح نیست. دولت اسپانیا معمولا کارت اقامت را برای فردی صادر می کند که شرایط اقامت در اسپانیا را داشته باشد و تلاش زیادی برای مهاجرت انجام داده باشد.به طور کلی، اکثر کسانی که موفق به دریافت ویزای اسپانیا می شوند، واجد شرایط دریافت کارت اقامت اسپانیا هستند.برای اقامت در اسپانیا به بودجه اقتصادی نیاز دارید. همچنین طبق برنامه انتخابی خود به یک گواهینامه مالی نیاز دارید. به طور کلی، اسپانیا اجازه اقامت موقت می دهد که مهاجران خارجی می توانند پس از چند سال میتوانند به اجازه اقامت دائم اسپانیا تبدیل کنند.
پس از 5 سال حضور مستمر متقاضی در اسپانیا و داشتن اقامت موقت، می تواند برای اقامت دائم اقدام کند. همچنین پس از اخذ اقامت دائم، فرد می تواند برای شهروندی اقدام کند. در این دوره 5 ساله، فرد باید فاقد سابقه کیفری یا سابقه قضایی بوده و کلیه مالیات های مصوب خود را پرداخت کرده باشد. تسلط کامل به زبان اسپانیایی بعد از این 5 سال برای اخذ تابعیت اسپانیا الزامی است.

انواع اقامت اسپانیا

اتباع خارجی که مایل به مهاجرت به اسپانیا هستند چندین گزینه برای اخذ اقامت دارند:
✔️اقامت کوتاه مدت
✔️اقامت طولانی مدت
✔️اقامت دائم
بسته به نوع ویزا، در ابتدا می توان اقامت دائم را به تدریج دریافت کرد، یعنی: ابتدا باید بگوییم که یک تبعه خارجی ابتدا باید برای اجازه اقامت موقت یا طولانی مدت اقدام کند که بر اساس آن می تواند اقامت دائم اسپانیا را دریافت کند. بنابراین مرحله بعدی تابعیت اسپانیا است. شهروندان اتحادیه اروپا برای سفر به اسپانیا نیازی به ویزا ندارند. تنها کاری که باید انجام دهند این است که در اداره پلیس محلی محل زندگی خود ثبت نام کنند. از سوی دیگر، شهروندان غیر اتحادیه اروپا باید چندین روش را طی کنند که به آنها اجازه می دهد اقامت موقت و سپس اقامت دائم اسپانیا را دریافت کنند

شرایط اخذ اقامت دائم اسپانیا

اگر می خواهید برای مدت طولانی یا حتی به طور دائم در این کشور زندگی کنید، باید برای اقامت دائم اسپانیا اقدام کنید. پس از پنج سال زندگی در این کشور می توانید برای اقامت دائم درخواست دهید و پس از 10 سال می توانید برای شهروندی اسپانیا درخواست دهید.

پس از پنج سال اقامت قانونی مداوم در اسپانیا، شهروندان غیر اتحادیه اروپا می توانند برای اجازه اقامت طولانی مدت در اتحادیه اروپا درخواست دهند. اجازه اقامت طولانی مدت به شما این امکان را می دهد که به طور نامحدود در این کشور بمانید، در این مورد شرایط مانند شهروند اسپانیایی است. شما باید ثابت کنید که تمکن مالی کافی برای حمایت از خود و خانواده خود دارید.

بررسی راه های اخذ اقامت اسپانیا

بسیاری از افرادی که متقاضی مهاجرت به کشورهای اروپایی هستند به دلیل نزدیک بودن به شرایط اقلیمی و فرهنگی اسپانیا و خون گرم مردم این کشور قصد مهاجرت به این کشور را دارند. اخذ اقامت اسپانیا از طریق 6 روش مهاجرتی که هر کشور برای خود دارد امکان پذیر است. این روش مهاجرت شامل کار، تحصیل، سرمایه گذاری، تولد، ازدواج ، تمکن مالی و پناهندگی است. ویزامون در این مقاله تمامی این روش ها را برای شما عزیزان بررسی و تحلیل کرده و به شما می گوید که بهترین روش های اقامت در اسپانیا برای ایرانی ها کدام است. اسپانیا به دلیل وجود فرهنگ های مختلف و حضور اقلیت های مذهبی مختلف در بین مهاجران بسیار محبوب است.آزادی انتخاب مذهب و اندیشه، چند ملیتی بودن ، آب و هوای مناسب برای زندگی و 4 فصل از سال از جمله عواملی است که متقاضیان مهاجرت برای اخذ اقامت اسپانیا در نظر می گیرند.

اقامت اسپانیا از طریق کار

اقامت کاری در اسپانیا برای افرادی مناسب است که می خواهند مدتی در اسپانیا بمانند و درآمد خود را داشته باشند. برای دریافت مجوز اقامت اسپانیا از طریق کار، باید به سفارت اسپانیا در محل اقامت خود مراجعه کنید. این ویزا به شما اجازه می دهد به عنوان کارمند یک شرکت مستقر در اسپانیا کار کنید. بنابراین ابتدا باید کارفرما و شغل مورد نظر خود را بیابید و به همین ترتیب کارفرما نیز از وزارت امور خارجه برای شما فرم اجازه کار بگیرد.

 

برای اقامت در اسپانیا باید در نظر داشته باشید که یافتن کار در کشورهای عضو اتحادیه اروپا کار آسانی نیست زیرا قبل از استخدام کارگران خارجی، کارفرمای اسپانیایی موظف است آگهی موقعیت مورد نظر خود را در اسپانیا و متعاقباً در اتحادیه اروپا منتشر کند، در صورتی که در این مدت هیچ شهروند اسپانیایی یا اروپایی با مهارت های مورد نظر یافت نشد اجازه استخدام اتباع خارجی فراهم میشود،از آنجایی که اخذ ویزای کاری یک موضوع تخصصی است، می توانید برای افزایش شانس خود با مشاوران ویزامون تماس بگیرید.

 

کار در اسپانیا فرآیندی است که می تواند به تنهایی منجر به اقامت دائم شود، اما نه از ابتدا. به این معنا که وقتی به طور قانونی در یک کشور خارجی مانند اسپانیا مشغول به کار می شود، ابتدا اقامت موقت در آن کشور برای مدتی برابر با مدت قرارداد کار اعطا می شود. با تمدید قرارداد کار اقامت موقت شما در نیز تمدید می شود، بالاخره با 5 سال اشتغال مستمر و پرداخت بیمه و مالیات قانونی می توانید اقامت دائم این کشور را دریافت کنید. اما مهم ترین و ضروری ترین شرط برای دریافت مجوز کار در اسپانیا، پیشنهاد کار از سوی یک کارفرمای اسپانیایی است.اما قبل از درخواست برای اقامت کاری در اسپانیا، باید بدانید که میانگین حقوق در اسپانیا در حال حاضر حدود 2815 یورو است که در مقایسه با کشورهایی مانند آلمان و انگلیس بسیار پایین است.

اقامت اسپانیا از طریق تحصیل

اسپانیا یکی از جذاب ترین کشورهای اروپایی است که آن را به یک مقصد تحصیلی جذاب برای بسیاری از دانشجویان بین المللی که به دنبال یک زندگی جدید هستند تبدیل کرده است. دانشگاه‌های اسپانیا مکانی هستند که می‌توانید هم از تعطیلات خوب و هم از یک مدرک عالی بهره ببرید. تحصیل در اسپانیا به شما امکان می دهد در بهترین دانشگاه های جهان تحصیل کنید.

یکی از راه های قانونی و نسبتا آسان برای اخذ اقامت اسپانیا از طریق تحصیل است. تحصیل در مقطع لیسانس در اسپانیا مستلزم تسلط بر زبان اسپانیایی است که فرد می تواند با گذراندن دوره های پیش نیاز دانشگاه و قبولی در آزمون های زبان اسپانیایی آن را در دانشگاه کسب کند. تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری
به دلیل دانش زبان اسپانیایی کمی راحت تر است. زیرا امکان تحصیل در این مقاطع وجود خواهد داشت. دانشجویان خارجی می توانند در طول تحصیل 10 تا 25 ساعت در هفته کار کنند که می تواند بخشی از هزینه زندگی آنها را پوشش دهد.ویزای تحصیلی اسپانیا یک سال اعتبار دارد و سپس هر سال توسط متقاضی تمدید می شود. جدول برخی از دانشگاه های برتر اسپانیا به شرح زیر است:

 

دانشگاه بارسلونا

دانشگاه اتونوما دی بارسلونا

دانشگاه کامپلوتنس ماردید

دانشگاه ناوارا

دانشگاه پمپی فابرا

دانشگاه سالامانکا

اقامت اسپانیا از طریق سرمایه گذاری

همانطور که می دانید یکی از شش روش مهاجرت، مهاجرت سرمایه گذاری و اخذ اقامت اسپانیا می باشد. اقامت اسپانیا نیز از این قاعده مستثنی نیست و با روش های معمول این کشور و شرایط خاص آن می توان اقامت اسپانیا را از طریق سرمایه گذاری دریافت کرد.

ویزای سرمایه گذاری اسپانیا که رسماً به عنوان طرح اجازه اقامت اسپانیا یا ویزای طلایی اسپانیا نیز شناخته می شود، توسط دولت اسپانیا در سال 2013 ایجاد شد تا سرمایه گذاران خارجی خارج از اتحادیه اروپا را تشویق به سرمایه گذاری در رونق اقتصادی کشور کند. سرمایه گذاران برای حفظ مجوز اقامت خود، باید سرمایه گذاری خود را برای مدت حداقل پنج سال حفظ کنند. بر اساس مقررات، کارت اقامتی که در ابتدا صادر می شود یک سال اعتبار دارد. که هر سال تا پنج سال تمدید می شود و پس از پنج سال اقامت در آن کشور می توانید برای اقامت دائم اقدام کنید.

 اخذ اقامت اسپانیا از طریق سرمایه گذاری با خرید ملک، ثبت شرکت، خوداشتغالی و اخذ ویزای طلایی اسپانیا امکان پذیر است.

اقامت اسپانیا از طریق ازدواج

در صورت ازدواج با یک شهروند اسپانیایی، فرد اقامت و تابعیت اسپانیا را دریافت می کند. در این راستا متقاضی و فرد خارجی می توانند پس از 5 سال اقامت دائم اسپانیا را اخذ کرده و سپس پاسپورت اسپانیایی دریافت کنند. در این صورت یک شهروند اسپانیایی می تواند برای همسرش درخواست اقامت دهد که بتواند هزینه های او را به طور کامل پوشش دهد. متقاضی باید بالای 18 سال سن داشته باشد. اگر با یک شهروند اسپانیایی ازدواج کنید، به راحتی می توانید اقامت اسپانیا را دریافت کنید. شما می توانید اجازه اقامت را از طریق ازدواج به دو روش مختلف دریافت کنید

توجه داشته باشید می بایست مدرکی جهت اثبات یک سال زندگی با همسرتان در اسپانیا را ارائه دهید تنها در این صورت می توانید تابعیت اسپانیایی خود را دریافت کنید.

اقامت اسپانیا از طریق تولد

سیستم اعطای تابعیت در اسپانیا بر اساس اصل خون است، بنابراین نمی توان تابعیت را صرفاً با تولد در این کشور دریافت کرد، بلکه باید والدین یا حداقل یکی از آنها ملیت اسپانیایی داشته باشد.

با این حال، استثناهای مهمی وجود دارد . به عنوان مثال، فرزندی که از والدین بدون تابعیت متولد می شود، می تواند تابعیت اسپانیایی را کسب کند و این مطابق ماده 17.6 قانون مدنی اسپانیا انجام می شود. این فرآیندی است که طی آن کودکی که در اسپانیا متولد می شود در نهایت به میل خود شهروند می شود.این ماده در سال 1997 برای حل مسائل تابعیتی ایجاد شده است.در برخی موارد، زمانی که کودکی در خارج از کشور متولد می شود و کشور مبدأ والدین تابعیت خود را اعطا نمی کند، اسپانیا با فرض حمایت از حقوق کودک و جلوگیری از دست دادن تابعیت، این شهروندی را اعطا می کند

اقامت اسپانیا از طریق پناهندگی

پناهنده فردی است که طبق کنوانسیون ژنو تعریف مشخصی دارد و افراد به دلیل نارضایتی از شرایط سیاسی، اقتصادی و اجتماعی کشورشان نمی توانند از کشور دیگری درخواست پناهندگی دهند. این روش برای افراد خاص است که آخرین راه حل نیز می باشد زیرا می تواند صدمات وحشتناک و جبران ناپذیر را به همراه داشته باشد. ما در ویزامون اکیدا به مردم هشدار می دهیم که درخواست پناهندگی نکنند و با کمک از مشاوره تخصصی کارشناسان ویزامون به صورت قانونی اقدام نمایید.

مزایای اخذ اقامت اسپانیا

اسپانیا با داشتن آب و هوا و کیفیت زندگی عالی و همچنین فرصت های مناسب برای خرید ملک، سرمایه گذاری، تحصیل و کار، همواره یکی از بهترین گزینه ها برای مهاجرت به حساب می آید. در این بخش مزایای اقامت در اسپانیا را به شما اطلاع می دهیم.پس از اخذ اقامت اسپانیا، می توانید از مزایای شهروندی اروپایی برخوردار شوید، بدون نیاز به ارائه پاسپورت به تنهایی به 28 کشور اتحادیه اروپا سفر کنید. علاوه بر این، برای ساکنان اسپانیا به راحتی می توان برای کشورهای آمریکا، کانادا، استرالیا و انگلیس درخواست ویزا کرد.

در این بخش مزایای اقامت در اسپانیا را به شما اطلاع می دهیم

✔️ فرهنگ و تاریخ غنی اسپانیا

✔️ آب و هوای عالی

✔️ کیفیت بالای زندگی، هزینه های اندک و مقرون به صرفه

✔️ سیستم مراقبت بهداشت عمومی

✔️ خرید اسان ملک و مستغلات

✔️مهاجر پذیری اسپانیا

✔️ سهولت در دریافت مجوز اقامت برای شهروندان غیر اتحادیه اروپا