راهنمای کامل اخذ اقامت آمریکا + شرایط، مدارک، هزینه ها و مشاوره

اقامت آمریکا

درخواست برای ویزای مهاجرتی (= وضعیت اقامت دائم قانونی) برای بسیاری از افراد مهمترین مرحله برای اقامت دائم و یا توانایی کار در ایالات متحده است.

ویزای مهاجرتی که به عنوان گرین کارت یا ویزای مهاجرت شناخته می شود، به شهروند خارجی حق نامحدودی می دهد که به طور دائم و بدون محدود شدن به کارفرمای خاصی در ایالات متحده کار کند. شما همه حقوق و تعهدات یکسانی را به عنوان یک شهروند ایالات متحده دریافت می کنید، به جز حق رای، عضویت در هیئت منصفه در دادگاه، یا نامزدی در مناصب انتخابی یا دولتی.

راه های مختلفی برای دریافت گرین کارت آمریکا وجود دارد، که در مقاله زیر توضیحات کاملی را برای شما گردآوری کردیم .

اقامت دائم آمریکا

ایالات متحده آمریکا کشوری با وسعت تقریباً 9 میلیون کیلومتر مربع ، چهارمین کشور بزرگ جهان از نظر وسعت محسوب می شود. پایتخت این کشور واشنگتن دی سی است و این کشور بیش از  325 میلیون نفر جمعیت دارد. ایالات متحده از 50 ایالت، 5 منطقه خودمختار و 1 ناحیه فدرال تشکیل شده است و واحد پول رسمی آن دلار است.

کشور آمریکا که آن را با نام سرزمین فرصت‌ها می‌شناسند، برای سال‌های متمادی به عنوان مقصد اصلی مهاجرت در جهان شناخته می‌شد، تا اینکه در سال‌های اخیر به دلیل سیاست‌های ضدمهاجری، این روند کاهش یافت. این کشور همچنان به عنوان مهم‌ترین مقصد مهاجرت تحصیلی در جهان شناخته می‌شود که برخی از مهم‌ترین دانشگاه‌های جهان را در خود جای داده است.

ایالات متحده که به عنوان سرزمین فرصت ها شناخته می شود، سال ها به عنوان برترین مقصد مهاجرتی جهان شناخته می شد تا اینکه این روند مهاجرتی در سال های اخیر به دلیل برخی از سیاست های این کشور کاهش یافت.همچنین این کشور به عنوان مقصد اصلی مهاجرت در جهان برای مقاصد آموزشی شناخته می شود.

راههای مختلفی برای دریافت مجوز اقامت و گرین کارت ایالات متحده وجود دارد . گرین کارت به شما اجازه اقامت دائم ایالات متحده را می دهد، همچنین دارندگان این کارت مجاز به کار قانونی ، اقامت دائم ،استفاده از خدمات اجتماعی مانند خدمات بهداشتی و آموزشی و غیره هستند.  دارندگان گرین کارت آمریکا می توانند بدون ویزا در این کشور تردد نمایند.

نیویورک، لس آنجلس، کالیفرنیا، شیکاگو، تگزاس و ... از معروف ترین و پرجمعیت ترین شهرهای این کشور هستند. متقاضیانی که قصد تحصیل در ایالات متحده را دارند، می توانند در بهترین و قدیمی ترین دانشگاه های این کشور مانند هاروارد، پرینستون و پنسیلوانیا تحصیل  نمایند. روش های مختلف مهاجرت به ایالات متحده در زیر بررسی شده است.با این حال، اگر به مشاوره بیشتر نیاز دارید؛ با مشاوران متخصص ما در ویزامون  تماس بگیرید.

انواع اقامت آمریکا

یکی از مهم ترین شرایط سفر به آمریکا و اخذ مجوز اقامت، دریافت ویزا این کشور است. ایالات متحده به طور کلی دو نوع ویزا صادر می کند و این دو نوع ویزا شامل دسته های مختلفی می شود.

این دو نوع ویزا عبارتند از:

 ویزای مهاجرتی : با ویزای مهاجرتی، به محض ورود به ایالات متحده، گرین کارت دریافت خواهید کرد.

ویزای غیرمهاجرتی : این ویزاها برای اخذ اقامت موقت در ایالات متحده آمریکا استفاده می‌شوند. با وجود اینکه این نوع ویزاها به شما امکان کار در ایالات متحده را می دهند، با این حال اقامت شما موقت است و حق اقامت دائم در ایالات متحده را ندارید. البته راه هایی برای اخذ اقامت دائم آمریکا با این نوع ویزا وجود دارد که در ادامه به جزئیات آن ها می پردازیم.

روش های اخذ اقامت آمریکا

اخذ اقامت آمریکا از طریق تحصیل

اخذ اقامت آمریکا از طریق کار

اخذ اقامت آمریکا از طریق سرمایه گذاری

اخذ اقامت آمریکا از طریق تولد

اخذ اقامت آمریکا از طریق ازدواج

اخذ اقامت آمریکا از طریق لاتاری

اقامت در آمریکا از طریق پناهندگی

اخذ اقامت آمریکا از طریق تحصیل

کشور آمریکا دارای بهترین سیستم آموزشی در جهان است به همین دلیل افراد زیادی از سراسر جهان تمایل دارند تا در این کشور به تحصیل بپردازند.

افرادی که مایل به اخذ اقامت آمریکا از طریق تحصیل هستند نیازمند دریافت پذیرش از مدارس و دانشگاه های این کشور می باشند. علاوه بر این، بسته به دانشگاه مقصد، باید بخشی یا تمام شهریه را پرداخت نمایید. همچنین باید نمره زبان قابل قبول آن دانشگاه و همچنین شرایط سنی آنها را طبق قوانین و مقررات آن دانشگاه یا موسسه آکادمیک داشته باشید . تحصیل در آمریکا و فارغ التحصیل شدن از دانشگاه های این کشور شانس شما را برای یافتن شغل، و اخذ اقامت دائم آمریکا بسیار افزایش می دهد.

از انواع ویزاهای تحصیلی آمریکا میتوان به ویزای تحصیلی  ,F1  ,B1 M1 و ویزای J1 اشاره نمود.

شایان ذکر است که تحصیل در آمریکا به خودی خود منجر به اخذ اقامت دائم و تابعیت آمریکا نمی شود، وجهت اخذ اقامت این کشور میبایست دانشجویان پس از فارغ التحصیلی،  شغلی پیدا کنند، و برای اقامت از طریق کار درخواست دهند ، پس ازگذشت چند سال می توانند با پرداخت مالیات، اقامت دائم ایالات متحده را دریافت کنند.

اخذ اقامت آمریکا از طریق کار

یکی از راه های مهاجرت به ایالات متحده و اخذ اقامت این کشور، درخواست ویزای کار می باشد. ایالات متحده به دلیل نرخ پایین بیکاری، صنعت مدرن و بازار کار گسترده، همواره یکی از مقاصد برتر برای کار قدر نظر گرفته شده است. قانون مهاجرت ایالات متحده چندین گزینه را برای اتباع خارجی جهت اقامت دائم از طریق کار در این کشور فراهم می کند.

ویزاهای کاری آمریکا که منجر به اقامت در این کشور میشوند عبارتند از:

ویزای H1 : این ویزا برای افراد دارای مدرک تحصیلی لیسانس و یا افراد با تخصص و سابقه کاری معتبر می باشد.

ویزای  Hb1 : این ویزا به افرادی اعطا می شود که برای کار با یک شرکت یا موسسه درخواست می دهند، البته کارفرما باید برای کار در سراسر آمریکا و اروپا درخواست داده باشد اگر فردی پیدا نشد آنگاه اتباع خارجی میتوانند در این شغل استخدام شوند. این نوع ویزا به مدت 3 سال اعتبار دارد.

ویزای Hb3: این ویزا به افرادی اعطا میشود  که کشور آمریکا در برخی مشاغل به آنها نیاز دارد.

ویزای EB-1 : این ویزا برای اساتید برجسته، محققان، افرادی با توانایی های فوق العاده در هنر، علم، تجارت، ورزش، یا آموزش، مدیران اجرایی است.

ویزایEB-2: این ویزا به اتباع خارجی اعطا میشود که دارای مدرک تحصیلی در مقاطع تحصیلات تکمیلی یا مهارت‌های خاصی در رشته خود دارد .

ویزای تایپ EB-3 : این ویزا به کارگران متخصص بدون مدرک دانشگاهی اعطا میشود.

ویزای J1 : این ویزا برای افرادی است که مایل به شرکت در برنامه های مبادله و بازدید کننده مبتنی بر کار و تحصیل در ایالات متحده هستند.

ویزای P:  ویزای کاری کوتاه مدت ایالات متحده که به ویزای P معروف است برای ورزشکاران برجسته، تیم های ورزشی، و شرکت های سرگرمی (از جمله سیرک ها) با پیشنهاد کار از سوی یک کارفرمای ایالات متحده در دسترس است.

برای واجد شرایط بودن برای ویزای کار، باید برای یک موقعیت شغلی در ایالات متحده درخواست داده باشید و در آن پذیرفته شده باشید. این به این دلیل است که ایالات متحده قبل از شروع درخواست ویزا، چندین مدرک از کارفرمای شما می خواهد.

اخذ اقامت آمریکا از طریق سرمایه گذاری

آمریکا همیشه از افرادی که به دنبال سرمایه گذاری در اقتصاد ایالات متحده هستند استقبال می کند. اگر دارایی کافی دارید، می توانید از طریق سرمایه گذاری واجد شرایط دریافت گرین کارت شوید. این می تواند راهی عالی برای شما باشد تا هم به ایالات متحده مهاجرت کنید و هم کسب و کار رویاهای خود را شروع کنید.

اول از همه، شما باید بتوانید مدرکی ارائه دهید که نشان دهد مبلغ سرمایه گذاری 1.8 میلیون دلاری را در اختیار دارید. در مناطقی که به عنوان مناطق شغلی هدف تعیین شده اند، این آستانه به 900000 دلار کاهش می یابد.

مناطق شغلی هدفمند (TEA) توسط وزارت امنیت داخلی (DHS) تعیین می شود. آنها یا در مناطق روستایی با اقتصاد کمتر توسعه یافته قرار دارند یا در مناطقی که نرخ بیکاری در آنها 150 درصد از میانگین ملی است.

سرمایه سرمایه گذاری می تواند به اشکال مختلف ارائه شود: وجه نقد، تجهیزات، موجودی کالا، گواهی سپرده، اسناد خزانه، همچنین وام هایی که توسط دارایی های سرمایه گذار تضمین می شود می توانند به عنوان سرمایه عمل کنند.

اگر چندین سرمایه گذار در یک تجارت شرکت کنند، هر کدام می توانند گرین کارت دریافت کنند. اما لازم است که هر یک از متقاضیان مبلغ 1.8 میلیون دلار یا به ترتیب 900000 دلار سرمایه گذاری مورد نیاز را مشارکت دهند.

اخذ اقامت آمریکا از طریق تولد

یکی از فرصت های اخذ اقامت آمریکا از طریق تولد است که هر ساله افراد زیادی را به این کشور جذب می کند. از نظر حقوقی کشورهای جهان بر اساس اقامت از طریق تولد به دو نوع اصل خاک و اصل خون تقسیم می شوند. در حال حاضر آمریکا از سیستم خاک پیروی می کند و به این معنی است که افرادی که در این کشور متولد شده باشند می توانند برای اقامت آمریکا درخواست دهد.

البته هنگامی که یک شهروند ایالات متحده فرزندی در خارج از کشور به دنیا می آورد، برخی از الزامات قانونی اساسی باید رعایت شود تا کودک به عنوان یک شهروند ایالات متحده ثبت شود. بسته به موقعیت خود، باید شواهدی را ارائه دهید که ثابت کند واقعاً به مدت کافی در ایالات متحده بوده اید تا واجد شرایط انتقال شهروندی ایالات متحده شوید.

اخذ اقامت آمریکا از طریق ازدواج

گرفتن گرین کارت از طریق ازدواج با یک شهروند ایالات متحده یکی از سریع ترین راه ها برای اخذ اقامت دائم (و شهروندی) در ایالات متحده است. اما همچنین می تواند مشکلات مهاجرتی قابل توجهی برای زوج هایی ایجاد کند که سیستم مهاجرت ایالات متحده را درک نمی کنند.

گرین کارت ازدواج به همسر یک شهروند آمریکایی یا دارنده گرین کارت اجازه می دهد تا در هر نقطه از ایالات متحده زندگی و کار کند. دارندگان گرین کارت تصمیم در صورت تمایل میتوانند برای شهروندی ایالات متحده که پس از سه سال واجد شرایط دریافت آن می شوند، درخواست دهند.

توجه داشته باشید اقامت دائم بعد از ازدواج خودکار نیست. شما و همسرتان باید روند درخواست خاصی را دنبال کنید. اگرچه گرین کارت از طریق ازدواج با یک شهروند ایالات متحده یکی از سریع ترین راه های مهاجرت است، مراحل مختلفی وجود دارد که شامل فرم های درخواست، معاینه پزشکی، انگشت نگاری و تاییدیه های مختلف می شود. برای افراد خاصی، درخواست گرین کارت از طریق ازدواج می تواند مشکلات مهاجرتی قابل توجه و طولانی مدتی ایجاد کند.

اخذ اقامت آمریکا از طریق لاتاری

برنامه ویزای تنوع نژادی  (DV Lottery) به حداکثر 55000 نفر از کشورهایی که از نظر تاریخی از نظر مهاجرت به ایالات متحده آمریکا کمتر نمایندگی شده اند، اجازه می دهد هر ساله واجد شرایط دریافت ویزای مهاجرت باشند که به عنوان گرین کارت نیز شناخته می شود. برنامه ویزای مهاجرت تنوع طلبی توسط وزارت امور خارجه به عنوان راهی برای افزایش تنوع مهاجرانی که برای زندگی در ایالات متحده می آیند اداره می شود.

این برنامه "قرعه کشی کارت سبز" یا "dvlottery" نامیده می شود زیرا برندگان از طریق قرعه کشی تصادفی از بین 10 تا 12 میلیون نفری که هر سال در سراسر جهان وارد می شوند مشخص می شوند.

به همین دلیل، ایالات متحده آمریکا از سال 1994 هر سال 55000 به اصطلاح گرین کارت در قرعه کشی DV به طور تصادفی توزیع می کند.

اقامت در آمریکا از طریق پناهندگی

مؤسسه ویزامون امکان پناهندگی را برای متقاضیان مهاجرت به کشورهای جهان فراهم نمی کند و ذکر این موضوع در مقاله صرفاً جهت اطلاع متقاضیان از روش های اخذ اقامت دائم می باشد و هیچ هدف دیگری ندارد.

پناهنده شخصی در خارج از کشور خود است که به دلیل آزار و اذیت به دلایل مسائل نژادی، مذهبی، ملیت، نمی تواند یا نمی خواهد به کشور خود بازگردد. پناهندگان باید یک سال پس از پذیرش، برای وضعیت اقامت دائم قانونی ("گرین کارت") درخواست دهند، و پناهجویان می توانند یک سال پس از اعطای پناهندگی برای اخذ گرین کارت اقدام نمایند.

هنگامی که پناهندگی اعطا می شود، به این معنی است که پناهجو فرصت زندگی و کار قانونی در ایالات متحده را خواهد داشت که در نهایت میتواند جهت اقامت دائم و شهروندی آمریکا درخواست دهد

لازم به ذکر است که پناهجو تا زمانی که گرین کارت وی صادر نشده حق کار ندارد و هزینه های زندگی وی توسط دولت تامین می شود و به مدت  5 سال نمی تواند آمریکا را ترک کند .

به نکته توجه داشته باشید که درخواست پناهندگی امری بسیار پرمخاطره و زمان بر است و به دلیل عدم امکان بازگشت به ایران به هیچ وجه توصیه نمی شود و بهتر است تا از روش های قانونی مانند تحصیل و کار اقدام به اخذ اقامت این کشور نمائید.

شرایط و هزینه مهاجرت به آمریکا

شرایط و هزینه های مهاجرت به ایالات متحده بسته به نوع ویزا، شرایط، مدارک، تعداد افراد تحت سرپرستی و .... متغیر می باشد. از اینجا می توان نتیجه گرفت که قیمت ویزای آمریکا یک رقم ثابت نیست. اما هزینه هایی که باید برای مهاجرت به ایالات متحده در نظر گرفت شامل هزینه های زیر می باشد:

هزینه مصاحبه و صدور گرین کارت

هزینه‌های ترجمه اسناد

هزینه‌های مربوطه در کشور محل مصاحبه

هزینه بلیط به ایالات متحده

هزینه واکسیناسیون و آزمایشات پزشکان

مزایای زندگی و مهاجرت به آمریکا

فرصت تحصیل در بهترین دانشگاه های جهان

دسترسی به موسسات فرهنگی، امنیتی و اجتماعی

امکان اشتغال با درآمد بالا

امکان زندگی در کشور مهاجرپذیر و چند ملیتی

تنوع فرهنگی و نژادی بالا