آلمان, آلمان, آلمان, آلمان, آلمان, اقامت, پذیرش تحصیلی, وقت سفارت, ویزا

اخذ بورسیه تحصیلی آلمان

اخذ بورسیه تحصیلی آلمان

آلمان از نظر تحصیلی گزینه بسیار مناسبی برای دانشجویان بین المللی است. به همین خاطر بیشتر دانشجویان تمایل دارند برای اخذ بورسیه تحصیلی آلمان اقدام کنند. هزینه تحصیل و زندگی در کشور آلمان بالاست. این مسئله با توجه به وضعیت دانشجویان بین المللی هزینه های به مراتب بیشتری را نیز به خود اختصاص می دهد. به همین دلیل بیشتر افراد از بورسیه تحصیلی کشور آلمان استقبال می کنند.

تحصیل در آلمان از جهات مختلفی توجه متقاضیان زیادی را به خود جلب کرده است از جمله تحصیل رایگان،  بورسیه تحصیلی در آلمان و بازار کار  عالی  که به صورت ساده و مختصر توضیح داده ایم. لازم به ذکر است این مقاله توسط ویزامون تهیه شده است. بنابراین در صورت نیاز به اطلاعات و مشاوره تکمیلی می توانید با مشاوران مجرب ما تماس بگیرید و  در مورد موضوع مورد نظر خود مشاوره رایگان دریافت کنید.

انواع بورسیه تحصیلی آلمان

بورسیه تحصیلی آلمان به هر فردی اعطاء نمی شود. تنها برخی از افراد شرایط عمومی دریافت این بورسیه را دارند. این بورسیه هزینه های رفت و برگشت سفرهای خارجی دانشجو را پوشش می دهد. بیمه درمانی به دانشجویان ارائه می کند و برای همسر و فرزند او کمک هزینه در نظر می گیرد. پرداخت کمک هزینه تحصیلی با توجه به مقطع تحصیلی از دیگر خدمات بورسیه تحصیلی این کشور است
دو بورسیه تحصیلی بین المللی دانشجویی DAAD و Erasmus+ با بودجه دولت آلمان ارائه می شوند. این دو بورسیه تحصیلی کشور آلمان از نوع دولتی بوده و به همین علت بسیار محبوب و پرطرفدار هستند.

بورسیه تحصیلی DAAD

انواع مختلفی از بورسیه های تحصیلی در کشور آلمان وجود دارند اما بورسیه DAAD آلمان به دانشجویان بین الملل اعطاء می شود. این بورسیه شرایط تحصیل دانشجویان خارجی را در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا مهیا می کند.

بورسیه تحصیلی Erasmus+

این نوع بورسیه تحصیلی آلمان به دانشجویان بین المللی که تمایل دارند در کشور آلمان تحصیل کنند، ارائه می شود.

بورسیه های غیر دولتی آلمان چیست؟

کشور آلمان برای کمک به دانشجویان بین‌المللی بورسیه های تحصیلی غیر دولتی را نیز در نظر گرفته است.
بورسیه تحصیلی ماری کوری: این بورسیه به دانشجویان کشورهای در حال توسعه برای دریافت دوره تحقیقاتی پسا دکترا اعطاء می شود. کمک هزینه تحصیلی این نوع بورسیه تحصیلی کشور آلمان به کمک کمیسیون اروپا فراهم می شود.
بورسیه های علمیKurt Hansen : این نوع بورسیه تحصیلی آلمان توسط بنیاد بایر آلمان ارائه می شود. ضمن اینکه این بورسیه به دانشجویان در حال تعلیم برای معلم شدن نیز تعلق می گیرد. 
بورسیه بین المللی پسادکتری انیشتن: این نوع بورسیه تحصیلی آلمان برای دوره فوق دکترا ارائه می شود و به دانشجویان ساکن برلین که دارای منبع مالی هستند، تعلق می گیرد.
بورسیه هاینریش بل: این بورسیه تحصیلی کشور آلمان می تواند به کلیه دانشجویان بین الملل که قصد ادامه تحصیل در هر مقطعی و در هر دانشگاه معتبر آلمانی را دارند، اعطاء می شود.

شرایط عمومی بورسیه تحصیلی آلمان

بورسیه تحصیلی آلمان به دانشجویانی اعطاء می شود که برای دوره تحصیلی باید حضور اجباری در کشور آلمان داشته باشند. چند نوع معیار در مورد دریافت این بورسیه ها مشترک و عمومی است.
 • دو سال تجربه کاری مرتبط و ثابت شده، کار تحقیقاتی، دستیار تدریس/فارغ التحصیل.
 • ارائه مدرک زبان (بسته به نوع دانشگاه، آلمانی یا انگلیسی)
 • از زمان دریافت مدرک کارشناسی نباید بیشتر از 6 سال گذشته باشد.

زبان مورد نیاز بورسیه تحصیلی آلمان

رشته ها و مقاطعی که به زبان انگلیسی تدریس می شوند، مدرک آیلتس باند 6 لازم است. برای تافل نیز باید 80 امتیاز مبنی بر اینترنت، 213 امتیاز برای مهارت های کامپیوتر و 550 امتیاز نیز برای ارائه مقاله 80 به دست بیاید.
مقاطع و رشته هایی که تدریس آن ها به زبان آلمانی است، نیاز به گواهی DSH 2 یا Testdaf 4 وجود دارد. ضمن اینکه در هنگام درخواست برای اخذ بورسیه تحصیلی آلمان, شما باید گواهی سطح B1 داشته باشید.

نمرات تحصیلی

حداقل مجموع CGPA دانشجو باید 8.5 یا 85٪ باشد. البته این میزان با توجه به نوع دانشگاه، مقطع و… متفاوت است.

مدارک مورد نیاز برای بورسیه تحصیلی آلمان

به برخی از اسناد رایج مورد نیاز برای درخواست اخذ بورسیه تحصیلی آلمان که برای همه دانشجویان بین المللی اجباری است، نگاهی بیندازید.
 1. فرم درخواست آنلاین برای بورسیه تحصیلی
 2. رزومه
 3. گواهی ثبت نام که توسط مؤسسه اصلی به عنوان مدرک ثبت نام فعلی پر شده است.
 4. NOC(نامه عدم اعتراض): طی این نامه استاد موسسه، دانشگاه یا کارفرمای شما رضایت خود را از مهاجرت تان اعلام می کند و عدم مخالفت خود را با سفر شما ابراز خواهد کرد.
 5. دعوت نامه از سوپروایزر آلمانی
 6. ارجاع از استاد دانشگاه یا موسسه محل زندگی شما(این نوع ارجاع صلاحیت شما را تایید کرده و شانس تان را برای دریافت بورسیه تحصیلی آلمان افزایش می دهد)
 7. انگیزه نامه (در صورت درخواست برای بورس تحصیلی آلمان باید انگیزه خود را ذکر کنید)
 8. پیشنهاد پروژه (در صورت درخواست برای کمک هزینه تحقیقاتی باید پیشنهاد خود را ارائه کنید)
 9. گواهی مدرک دانشگاهی که نمرات نهایی را نشان می دهد

امکان تحصیل رایگان در آلمان وجود دارد یا خیر؟

این سوال از جمله سوالات پر تکرار برای تحصیل رایگان در آلمان است. بله، خوشبختانه با بورس تحصیلی آلمان می توانید از تحصیل رایگان در این کشور بهره مند شوید. برخی از بورسیه های آلمان علاوه بر پرداخت شهریه دانشگاه، سایر مخارج دانشجو را نیز بر عهده می گیرند.

کشور آلمان به یک مقصد محبوب برای دانشجویان خارجی که به دنبال تحصیل بین المللی هستند تبدیل شده است. دانشگاه های آلمان دوره های معتبر بین المللی را با هزینه های نسبتاً کمتر نسبت به انگلستان، ایالات متحده آمریکا و استرالیا ارائه می دهند. علاوه بر این، انواع بورسیه های تحصیلی وجود دارد که به دانشجویان خارجی امکان تحصیل رایگان در آلمان را می دهد.

در این مقاله نکاتی در مورد قوانین و شرایط بورسیه تحصیلی کشور آلمان را ذکر کرده ایم .امیدواریم توانسته باشیم به سوالات شما در مورد بورسیه تحصیلی آلمان پاسخ داده باشیم در صورت نیاز به اطلاعات تکمیلی می توانید با مشاوران مجرب ویزامون در خصوص بورسیه تحصیلی در آلمان و سایر کشورهای اروپایی تماس گرفته و از مشاوره رایگان بهره مند شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اینستاگرم واتس آپ واتس آپ تلگرام